Jump to content

Da li sam odhranio tuđe dijete - molim pomoć


Dare

Preporučene objave

Šta da radim i dali mi može netko pomoči:

Bilo je to 1978 kada sam se vratio iz vojske i odmah potome moja žana mi rodi sina.

Ona me je svakih 14 dana posjećivala tako da je tu bilo prvo sve u redu i normalno.

Ali ona je bila lijepa pa sam sumnjao da i puno drugih muškaraca imaju interesa sa njom malo porazgovarati..

Tako mi je priznala da je istovremeno sa još trojicom imala sexualne odnose.

Situacija poslije vojske je bila takva, bez posla i bez novaca, ( siromak sam bio ) pa sam šutio i trpio tu sramotu u malom gradu đakovo, a volio sam i nju i dijete tako da o tome nisam ni razmišljao nego iz dana u dan kako to već ide imam dijete pa sad vidi kako dijetetu dati budućnost i kako ga odhraniti.

Ja i žena smo napustili Đakovo i probali novu budućnost u njemačkoj u Berlinu a dijete je ćuvala moja mama.

I opet isto vucala se ko ono znate .. bez gazde pa je napustila Berlin i vratila se kući dijetetu.

Plaćao sam alimentaciju i kad je dijete bilo ca. 10 godina došlo je meni u njemaćku a majka se dijetetu javljala samo za rođendan ali ne svake godine. Vršila je Psyhoteror a to kako vidim radi i danas.

Najviše se javljala kada je sin dobio poziv za vojsku i tu ga je toliko dugo zadržala da je izgubio pravo borvka u njemačkoj a bio je stariji od 23 godine pa preko mene nemože više dobiti papire.

Danas mi ne dozvoli kontakt sa dijetetom iako sam mu htio kupiti kuću u đakovu a i on me je nazvao da mi kaže da ne želi samnom imati kontakt i da ga više nikada ne nazovem.

Moja jedina želja je da se izvrši genetska analiza da bih konaćno znao dali sam hranio tuđe dijete.

Postoji li mogućnost da se tu ženu i dijete primora dati pljuvačku koja je za genetsku analizu potrebna, ja preuzimam sve troškove.

Zanima me dali imam dijece ili nemam a i dijete ima pravo znati koje mu je potomstvo da nebi možda neznajuči oženio svoju polusestru ili tome slićno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok za podnošenje tužbe kojom bi osporavali očinstvo je odavno prošao u vašem slučaju.

To je jedino moguće učiniti dok dijete ne navrši 7. godina života.

 

Članak 79.Obiteljskog zakona

(1) Majčin muž može osporavati očinstvo djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka ili

tijekom tristo dana od prestanka braka ako smatra da on nije otac. Ako je muž potpuno lišen

poslovne sposobnosti ili je odlukom o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti određeno da ne može poduzimati radnje koje se tiču osobnih stanja, tužbu radi osporavanja očinstva može podnijeti njegov skrbnik uz prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb.

(2) Tužba iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti u roku od šest mjeseci od dana saznanja za činjenicu koja dovodi u sumnju istinitost upisanog očinstva, ali najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.

 

 

 

Međutim postoji mogućnost da dijete podnese tužbu nadležnom sudu jer mu Obiteljski zakon to omogućava do navršene 25.godine života i to ovisi isključivo o želji i volji djeteta.

 

Članak 75.Obiteljskog zakona

(1) Dijete može osporavati majčinstvo, odnosno očinstvo osobi koja je upisana u maticu rođenih kao njegov roditelj.

(2) Tužbu iz stavka 1. ovoga članka dijete može podnijeti do navršene dvadeset i pete godine života.

 

 

Sama DNA analiza koje bi bila provedena po privatnoj inicijativi ne znači ništa,jer se osporavanje očinstva provodi u sudskom postupku.a sud će prema okolnostima slučaja narediti medicinsko vještačenje na osnovi kojeg će donijeti svoju odluku.

 

Dakle,vi jeste otac djeteta kojem ste upisani u maticu rođenih kao roditelj, bez obzira na vaše međusobne nesuglasice koje navodite u svom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala detaljnom i razumljivom odovoru !

 

Ali još uvijek ostaje otvoreno pitanje dali postoji mogućnost da se ta majka primora, samo dati materijal za DNA analizu ?

 

Usporavanje Oćinstva i nije tema nego ćista savjest i meni i dijetetu.

 

Znači u ovome slućaju dijete nezna za svoje potomke a isto tako ni njegova dijeca to neće znati ukoliko ja nisam Otac.

 

Ja sam ga odhranio kao svoje i volim ga i danas kao svoje dijete iako mu njegova majka uvjek oduzima jednog roditelja.

 

dok je živio kod nje branila je da dolazi k meni a kada je živio kod mene- dobio sam pravo starateljstva- nije mu se javljala niti ga posjećivala iako sam ja to dozvolio a i bila je u međuvremenu na radu u Njemaćkoj.

 

I sada kada sam mu kao odraslom Čovjeku htio Kuču kupiti da može sebi stvarati familiju Ona kao majka zabranjuje mu da ima kontak samnom.

 

Šta se tu može napraviti- Kada bih znao da nisam Otac lakše bih prešao preko toga.

 

A u ovoj situaciji kao otac moram gledati kako mu majka od rođenja pa do danas uništava život, a on nema momentalno drugoga izbora nego raditi ono što mu ona kaže, iako je sada već ćovjek koji može stvarati vlastitu familiju

 

Molim pomoć.. Pozdrav Dare

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dare je napisao:

Ali još uvijek ostaje otvoreno pitanje dali postoji mogućnost da se ta majka primora, samo dati materijal za DNA analizu ?

 

Ne.

 

 

 

Vi možete u dogovoru s djetetom obaviti u nekom od privatnih laboratorija test (DNK analizu) kojom se potvrđuje ili isključuje očinstvo.Za to je naravno potreban djetetov pristanak.

Međutim u pravnom smislu i dalje ćete biti otac djeteta bez obzira na rezultate te analize,odnosno ako ista pokaže da niste biološki otac.

Samo u sudskom postupku je moguće osporiti očinstvo na način i pod uvjetima kako je navedeno u prethodnom postu.

Brak između vašeg sina i ostale vaše ženske djece iz eventualnog drugog braka ili izvanbračne zajednice nije moguć.

 

Članak 28.st1.Obiteljskog zakona

 

(1) Brak ne mogu međusobno sklopiti krvni srodnici u ravnoj lozi, a u pobočnoj lozi

sestra i brat, polusestra i polubrat, dijete sa sestrom ili polusestrom ili bratom ili polubratom

svojega roditelja, djeca sestara i braće te polusestara i polubraće.

 

Također spolni odnošaj ili s njim izjednačena radnja između brata i sestre predstavlja kazneno djelo rodoskvrnuća.

 

Članak 198.Kaznenog zakona

1) Tko izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju s rođakom po krvi u

ravnoj lozi ili s bratom ili sestrom,kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini s maloljetnom osobom,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(3) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini sa djetetom,kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina

 

Osobno upoznajte vašeg sina,ako on već ne zna, da ima još braće ili sestra po ocu kako bi se izbjegle moguće neželjene situacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru

 

Upravo iz članka 28.st. obiteljskog zakona

 

Ni ja ni Dijete momentalno neznamo ko je biološki Otac i tu postoji velika mogućnost da ako postoji jedan drugi Otac a ima žensku dijecu, da dođe do povrede članka 28.st.

 

Da ja ostajem otac dijetetu bez obzira na analizu to mi je jasno. Da je to dijete moj naslijednik i to mi je jasno.

 

Ali mi nije jasno da se jednu takovu ženu nemože privesti i jednostavno ustanoviti šta je na stvari i koje je potomsvo moga dijeteta i mojih budućih unuka i praunuka.

 

I zbog krvnog srodstva možda neke teške bolesti i tome slićno, gdije je potreban biološki Otac.

 

Pa tu se radi o ljudskim bićima a ne o životinjama, a ta žena kaže ponosno ma baš me briga ko je Otac ja sam ga rodila i dijete je moje.

 

Ako ne postoji zakon za takove slućajeve trbalo bi ga pod hitno uvesti.

 

Dali me netko razumije ??

 

Pozdrav Darko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da bi se provela DNK analiza kako bi se odredilo da li ste ili niste djetetov otac, potreban je samo Vaš i njegov DNK; tko mu je biološki otac (ukoliko Vi niste), može saznati samo ukoliko mu se majka odluči reći tko bi to mogao biti, pa da se usporede njihovi uzorci DNK.

 

DNK uzorak majke Vam uopće ne treba, jer se njime može dokazati samo da mu je ona - majka, ništa drugo...

 

dakle, dogovorite se sa sinom, koji je već odrastao čovjek, kako kažete, pa može samostalno donositi odluke u životu, da odete na DNK analizu, pa onda, ovisno o rezultatima, odlučite što ćete i kako ćete dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja draga Pahuljice hvala na odgovoru

 

Za genetsku analizu su potrbne sve tri osobe

 

To je sve jasno ali ja nemogu prisiliti majku dijeteta na to pa mi je potrebna uputa o pravome lijeku.

 

Tu je pitanje Potomsva i šta će biti ako bude!!!!

 

Ja sam napravio geršku prvo što nisam htio da se sastanem sa njom dok joj novi muž radi a drugo nisam poslao novce koje je ona zahtjevala odnosno prestao sam slati kada sam saznao da se ona sa time koristi a ne dijete pa sada nesmijem niti da se pojavim

 

Uh Što su žene sposobne i sva prava uživaju

 

Pozdrav Dare

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija