Jump to content

Novi zakon o porodiljnoj naknadi!


TKM

Preporučene objave

Upravo sam se vratila sa socijalnog i totalno sam u šoku!

Kako nisam upućena u ovaj novi zakon o naknadama (nisam ni znala da je išta novo na snazi) , nemalo sam se iznenadila kad sam saznala kako moja naknada neće biti u visini plaće koju sam primala zadnjih 6 mj (5 000 kn) već 1 600.

Naime, u zadnjih 8 godina radnog staža imam prekid od 3 mjeseca i to u periodu od 01.10.2008. do 01.01.2009.

Dakle, bila sam u radnom odnosu od 12.11.2001. do 01.10.2008. pa potom od 01.01.2009. do otvaranja porodiljnog 07.08.2009.

Knjigovođa mi je spominjala nekakav naputak od 18 mjeseci, što ni meni a ni njoj nije baš jasno.

Mene zanima hoću li doista primati tek 1 600 kn?

Ako je tako, više mi se isplati raditi a da suprug bude na porodiljnom. Što u tom slučaju trebamo napraviti i od kojeg datuma najranije je to moguće?

 

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, propisano je za korištenje rodiljnog dopusta (znači, vrijeme do navršenih 6 mjeseci djetetovog života) 100% naknada plaće, od 01.01.2009. propisan je uvjet prethodnog staža osiguranja u trajanju od 12 mjeseci neprekidno. Ako nije ispunjen taj uvjet naknada plaće iznosi 50% proračunske osnovice (1.663,00 kn).

Za roditeljski dopust (vrijeme nakon 6 mjeseci života djeteta, za prvih 6 mjeseci korištenja roditeljskog dopusta - uočite razliku između rodiljnog i roditeljskog dopusta), naknada plaće je najmanje 1.663,00 kn, a najviše 2.660,80 kn (80% proračunske osnovice).

To ste trebali rješavati pred kraj rodiljnog dopusta. Ne znam točno kakav je postupak što se tiče prebacivanja roditeljskog dopusta na oca ili ako zakasnite s tim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija