Jump to content

Upis brisanja društvenog vlasništva


radzid

Preporučene objave

Priča ide ovako: otac je bio vlasnik zemlje, došli komunisti uzeli dio, u zemljišnim knjigama piše za jednu od tih parcela općenarodna imovina za drugu društveno vlasništvo (kolko znam ista stvar) .

Našao sam u knjizi primjera ugovora i tužbi gdje piše i o "Prijedlogu za upis brisanja društvenog vlasništva".

 

Budući da sam nasljednik u onom djelu koji bi pripao meni da nisu to oduzeli mogu li time predložit brisanje društvenog i na temelju nasljeđivanja se upisati u zemljišne knjige? Valjda mogu na temelju tog prijedloga.

Moje pitanje je na koji da se članak Zakona o vlasništvu pozovem jer baš i ne razumijem dosta stvari šta tamo piše. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozz..

 

ja kupujem gradilište za kuću, i vidio sam u vlasničkom listu da je na toj čestici za koju sam zainteresiran upisano i društveno vlašništvo. u gruntovnici su mi rekli da je to u ovom slučaju već trebalo biti davno obrisano, te da je potrebno da vlasnik čestice samo podnese zahtjev i to se briše...

tako da ti savjetujem da odeš u gruntovnicu pitati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Uz društveno vlasništvo piše i tko je korisnik,ako je to bio Vaš otac tada Vi nasljeđujete pravo korištenja i po zakonu je to pretvorbom postalo privatno vlasništvo.

Postoji mogućnost da je Vaš otac imao po agrarnoj reformi poslije II sv. rata kada je bio propisan agrarni maximum ,da mu je to oduzeto kao višak tada je možda taj višak dodijeljen drugom korisniku ,koji je mogao podnijeti zahtjev za brisanje društvenog vlasništva , a Vaš otac i li Vi trebali bi u tom slučaju tražiti denacionalizaciju .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oduzeto je u agrarnoj reformi kao višak.

Sad sam zbunjen, kako tražiti denacionalizaciju? Što trebam činiti.

Informirao sam se da za onaj zakon o vračanju imovine oduzete za vrijeme komunističke vladavine, ali rekli su mi da samo dobijem naknadu. A ta je naknada smješno malena.

 

U zemljišnim knjigama piše da je korisnik Mjesna zajednica. Ona više ne postoji, znači nema ni korisnika jel?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Materiju denacionalizacije regulira više zakona , pa tako i zakon o poljoprivrednom zemljištu. Ovisni o konkretnom slučaju ,a moguća je naturalna restitucija (vraćanje iste nekretnine ako je moguće ili zamjenskog zemljištA ili novčana restitucija ).

 

Vama je potreban savjet odvjetnika specijaliste za denacionalizaciju .Razgovor i pisanje jednog podneska nije nedostupan .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

 

 

Uz društveno vlasništvo piše i tko je korisnik,ako je to bio Vaš otac tada Vi nasljeđujete pravo korištenja i po zakonu je to pretvorbom postalo privatno vlasništvo.

 

Kod mene je baš takav slučaj, korisnik s pravom korištenja što je po zakonu pretvorbom postalo privatno vlasništvo no u gruntovnici još uvijek piše društveno. Znate li ima li na webu negdje univerzalni obrazac kojim bi se tražilo brisanje istog?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Neke gruntovnice imaju svoje obrasce ,pa provjerite to u nadležnoj gruntovnici .

Inače to bi bio zahtjev kojim se pozivate na odredbe Zakona o vlasništvu i.. koje reguliraju pretvorbu .

 

U ranijim postovima imate citirane te odredbe ( lipanj -kolovoza 2009. )

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija