Jump to content

Razlika gruntovnice i katastra i mogu li sve čestice zgurati u kupoprodajni ugovor?


Jethro

Preporučene objave

pozdrav,

namjeravam kupiti kuću/imanje od ljudi koji su napustili hrvatsku uvrijeme rata.

dobio sam katastrski i gruntovni izvadak, no razlikuju e u nekim stvarima:

u gruntovnici nije navedena kuća koju mi prodaju, no zemlja jest. u katastru stoji ta kuća uredno.

ima još nekoliko čestica koje jesu u katastru, no ne i u gruntovnici.

u čemu je stvar? mogu li mi prodati ono što je u katastru, a ne i u gruntovnici?

mogu li specificirati ugovorom da me ovlašćuju za svaprava koja dolazesa posjedom kupljenih nekretnina?

da li u ugovoru navesti sve čestice koje pišu i uk atastru i u gruntovnici?

 

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prilikom ovakve kupnje preporučujem oprez! Svakako bi bilo dobro da zatražite pomoć odvjetnika, radi provjere papirologije i sastavljanja ugovora.

 

Ako je kuća ucrtana u katastru, a nema je u gruntovnici, možda nema građevnu dozvolu, a možda samo nije zatražen upis.

U oba slučaja 'sređivanje papira' će Vas koštati od 10000 pa do nekoliko desetaka tisuća kuna; a mogući su i drugi problemi oko upisa. Svakako računajte s tim kada budete dgovarali cijenu.

Slično je i sa česticama - treba provjeriti odgovaraju li čestice u katastru drugačije označenim u gruntovnici, i sl.

 

Dobro razmislite nije li mudrije kupiti neku drugu nekretninu sa čistim vlasništvom, ovako možete kupiti brdo problema koje na kraju nećete moći riješiti.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na savjetu, no situacija je sljedeća:

 

komplet imanje dobivam za simboličnu sumu (40000 kn).kuća je građena prije 68. imala je istruju i vodu, no to je u ratu prekinuto.

muljaža nije nikakva, no jedno mi je nejasno:

 

u ulošku xyz postoji:

r.br

1. oranica 300m2

2. pašnjak 200m2

3. oranica 500m2

5. mj. rudina 100m2

6. pašnjak 500m2

7. pašnjak 500m2

 

a ispod je u gruntovnici navedeno:

 

r.br. 1. 1/2 marko marković

r.br. 2. 1/2 pero perić

 

 

što je sa ostalim rednim brojevima 3-7? tko je njhov vlasnik? zašto su sve te jedinice baš na ovom ulošku? što je njima zajedničko, ako im vlasnik nije zajednčki?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Numeracija u vlastovnici (B dio z.k. uloška) nema veze s numeracijom u posjedovnici (A dio).

 

Vlasnici u vlastovnici jesu vlasnici svih čestica u posjedovnici u dijelovima kako je to navedeno uz njihova imena.

 

Dakle, 1. i 2. suvlasnik u Vašem slučaju posjeduju po 1/2 idealnog dijela u 7 navedenih čestica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija