Jump to content

branitelj po službenoj dužnosti


trecedoba

Preporučene objave

Radi se o djelu za koje se ne može izreći kazna dugotrajnog zatvota. Dakle, odgovor je:

Da - ako ste nijemi, gluhi ili nesposobni da se sami branite, a ne uzmete sami branitelja.

Ako tomu nije tako vama se može, ako to posebne okolnosti slučaja opravdavaju, na vaš zahtjev postaviti branitelj ako prema vašem imovnom stanju ne možete podmiriti troškove obrane. U tom slučaju, zahtjev za postavljanje branitelja može se staviti samo nakon podignuća optužnice. O zahtjevu odlučuje predsjednik vijeća, a branitelja postavlja predsjednik suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Optužnica je podignuta, i zakazana je prva rasprava za 14.10.2009 godine u Općinskom sudu.U istražnom postupku bio je branitelj, ali kako ga ne mogu dalje plačati, on mi je otkazao punomoć.Živim od vojne mirovine po pokojnom sinu koji je poginu u ratu, a koja je 4.600 kn, ženom koja je 100 % invalid i ima mirovinu od 600,00 kn.Živimo sami i namamo nikakve imovine.Ja se brinem i o supruzi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, optužnica je podignuta i sada podnesite zahtjev sudu da vam dodijeli branitelja po službenoj dužnosti s objašnjenjem da nemate dovoljno sredstava da si platite odvjetnika (što treba argumentirati) te da mislite da vam je odvjetnik prijeko potreban u zaštiti vaših prava, što zbog težine kazne koja vam prijeti (čini mi se čak do 5 godina zatvora) a što jer se vi slabo snalazite u svemu i da se bojite platiti danak zbog svojeg neznanja. Vrijedi pokušati, mislim da imate šanse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se odvjetnika tiče izjavite ono što sam vam napisao u prijašnjem postu, kako nemate dovoljno sredstava da si sami uzmete branitelja, to argumentirajte, te kako se bojite da nećete moći zaštiti svoje interese bez branitelja, da se bojite vašeg neznanja itd.

Što se ostalog tiče, najprije će se pročitati optužnica, nakon toga će vas se poučiti o vašim pravima, uključujući i o pravu na branitelja, te nakon toga će vas se pitati kakav stav zauzimate o svakoj točki optužnice (ako ih ima više). Vi ćete reći da se ne osjećate krivim. S obzirom da ćete se tako izjasniti, vas se mora ispitati na završetku dokaznog postupka (nakon što se ispitaju svi svjedoci, provedu ostale dokazne radnje itd..) što teško da će biti sve sutra. Tako da ćete prije nego se vas ispita imati mogućnost dogovarati sve sa vašim braniteljem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trecedoba je napisao:

Molim za savjet i pomoč.Da li osoba koje je optužena za kazneno dijelo iz Člana 224. st.1 i 4 ima pravo na branitelja po službenoj dužnosti.

Hvala na odgovoru

 

nemate!

 

za ovo kaz. djelo predviđena je kazna zatvora do 5 godina, ne podiže se optužnica i ne vodi redovan već skraćeni postupak.

 

za ovo k.d. nije predviđena obvezna obrana, odvjetnika si možete uzeti sami, sud vam ga neće dodijeliti po službenoj dužnosti osim ako ste slijepi, gluhi, u pritvoru itd. a što iz vašeg pisanja na ovoj temi, zaključujem da kod vas nije sllučaj.

 

dobili ste optužni prijedlog i u njemu predloženu sankciju, tako da će te se prvo očitovati smatrate li se krivim, priznajete li djelo i prihvaćate li sankciju, a onda se odmah uzima obrana.

 

vama nitko ne brani da sutra kažete da ne želite iznositi obranu bez branitelja, na što će sud vrlo vjerovatno odgoditi raspravu dok ga vi sami ne izaberete i dostavite punomoć. to sve ako vi inzistirate. ali, ako poćnete sa pričom kako nemate novaca za platiti ga, rasprava će se održati bez odvjetnika.

 

ovo što vam je pisao ivan-ri ne odnosi se na vaše kaz. djelo i provođenje rasprave, obrane itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

trecedoba je napisao:

Molim za savjet i pomoč.Da li osoba koje je optužena za kazneno dijelo iz Člana 224. st.1 i 4 ima pravo na branitelja po službenoj dužnosti.

Hvala na odgovoru

 

nemate!

 

za ovo kaz. djelo predviđena je kazna zatvora do 5 godina, ne podiže se optužnica i ne vodi redovan već skraćeni postupak.

 

za ovo k.d. nije predviđena obvezna obrana, odvjetnika si možete uzeti sami, sud vam ga neće dodijeliti po službenoj dužnosti osim ako ste slijepi, gluhi, u pritvoru itd. a što iz vašeg pisanja na ovoj temi, zaključujem da kod vas nije sllučaj.

 

dobili ste optužni prijedlog i u njemu predloženu sankciju, tako da će te se prvo očitovati smatrate li se krivim, priznajete li djelo i prihvaćate li sankciju, a onda se odmah uzima obrana.

 

vama nitko ne brani da sutra kažete da ne želite iznositi obranu bez branitelja, na što će sud vrlo vjerovatno odgoditi raspravu dok ga vi sami ne izaberete i dostavite punomoć. to sve ako vi inzistirate. ali, ako poćnete sa pričom kako nemate novaca za platiti ga, rasprava će se održati bez odvjetnika.

 

ovo što vam je pisao ivan-ri ne odnosi se na vaše kaz. djelo i provođenje rasprave, obrane itd.

 

 

 

Imali ste pravo.Vratio sam se sa prvog ročišta koje je održano bet prisustva Državnog odvjetnika,a sa prisustvom svjedoka (muž i žena)koji su ujedno i oštečenici.

Iznio sam svoju obranu, potkrijepio sam je i pismenim dokazima koje sam predao sudu u spis.Nakon moje opbrane pristupilo se saslušanju svjedoka ( muža i žene), ali ih je sutkonja ispitivala istodobno, a ne jedno po jedno, tako da je to ličilo na svađu na pijaci.Na moje inzistiranje da želim da se svjedoci ispitaju pojedinačno, kako bih i ja njima mogao postaviti pitanja, sutkinja nije reagirala, a niti je htjela moj zahtjev unijeti u zapisnik.

To je bilo čudo kada sam ja njima pojedinačno morao ostavljati pitanja, ali su oni odgovarali zajedno, a sutkinja je unosila u zapisnik kao da govori jedno, te im čak i stavljala riječi u usta.Poslije sam doznao da se poznaju, i da ona očito navija za njih, jer je to malo mjesto, a ja sam tamo stranac.Vrijeđali su i mene i moju suprugu koja uopče nije bila prisutna, a sutkinja je sve to šutke odobravala, i kada sam energično zatražio da se uvrede nanesena meni i mojoj obitelji unesu u zapisnik, to je nevoljko dopustila, ali njezinim riječima.Ostao sam zapanjen da tako može raditi jedan sud.

Nisam pravnik, ali mislim da su svjedoci trebali davati svoje iskaze svaki za sebe, a ne da sluša i komentira riječi onoga drugoga.Tako moja pitanja postavljana njima su djelovala koda sam u dječjem vrtiču.

Molim za savjet što da napravim sada, jer je zakazano još jedno ročište za 20 dana, i opet moram putovati tamo.

Ne bi mi bilo teško ići tamo, ali znam da će opet udariti po meni, jer nisam njihov.

Molim za pomoč.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za savjet što da napravim sada, jer je zakazano još jedno ročište za 20 dana, i opet moram putovati tamo.

Ne bi mi bilo teško ići tamo, ali znam da će opet udariti po meni, jer nisam njihov.

Molim za pomoč.

 

ne znam kakvu pomoć očekujete dobiti?

 

možemo vam samo reći da se raspravi morate odazvati, da ste vi u tom postupku okrivljena osoba i da morate putovati koliko god to daleko bilo.

 

ako imate kakvih primjedbi na rad suda i vođenje rasprave, a mislite da se neće unijeti u zapisnik, vi ih pismeno dostavite u sudski spis.

 

jednako, još uvijek možete angažirati odvjetnika pa na raspravi nećete biti prepušteni sami sebi.

 

ne znam što drugo vam reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.Ja sam predložio na raspravi i svjedoke koji bi svjedočili u moju korist, ali je problem što su neki udaljeni i po 800 km, a neki nemaju niti za prijevoz do suda.To sam spomenuo i sutkinji, a ona je odgovorila da ako ne dođu ona će završiti raspravu bez njih i njihovog ispitivanja.Ne znam da li to tako može, i dali mogu svjedoci biti ispitivani u mjestu gdje žive, ili možda dati svoj pismeni iskaz, a što bi mi puno pomoglo, jer bi se dokazalo da nisam kriv.Opet napominjem da je sutkinja i zapisničarka u jako dobrim odnosima sa "navodno oštečenima".

Ujedno molim da li netko zna nekog odvjetnika koji bi me mogao zastupati, ali nemam novaca da ga platim odmah, nego tek za 3 mjeseca, a možda i prije.Puno bi mi pomoglo.Znam da danas vlada nepovjerenje, ali spreman sam dati i garanciju plačanja ili bilo što drugo.

Hvala unaprijed za pomoč.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za svjedoke:

 

- ako ste ih predložili, ako je to sud uvažio, ako u zapisniku piše da se rasprava odgađa za datum xx i da će se na tu slijedeću pozvati svjedoci xx, xy, zz, onda im sud šalje pozive i oni će kad ih prime, ako ih prime, doći ili neće.

- oni koji dođu imaju pravo na putni trošak

- oni koji ne dođu - gledat će se razlog njihova nedolaska (da li je dostava uredna ili ne, ili su opravdali izostanak i sl.) pa sud može odlučiti da poziv ponovi ili zaključi raspravu i bez njih

- vi možete ustrajati u tome da se sve te osobe ipak ipitaju, morate obrazložiti svoje razloge za takvo predlaganje, pa ako sud odbije prijedlog i donese odluku, onda sud svoju odluku odbijanja mora obrazložiti u presudi i dati valjane razloge zašto je bio mišljenja da se odluka mogla donijeti i bez njihova saslušavanja. tu zna biti mjesta za kasniju žalbu pogotovo ako je odluka nepovoljna za stranu čiji predloženi svjedoci su odbijeni.

- ovisno o tome da li su iskazi tih svjedoka(ako ste uvjerili sud i dobro argumentirali svoj prijedlog) takvi da bi doista odluka ovisila o njima, a svjedocima je znatno otežan dolazak iz nekih razloga, ili bi to bilo povezani sa velikim troškovima njihova dolaska pred ovaj sud, oni se mogu ispitati i zamolbeno pred sudom u smjestu svoga prebivališta. to opet kažem ovisi o uvjerljivosti predlagača i odluci suda.

- ove "jako dobre veze" zapisničarke i suca sa vašom protivnom stranom bez potkrijepljenih činjenica i dokaza su za sada samo vaš subjektivni doživljaj ili što bi rekli "pričam ti priću"

- ukoliko ipak ne nađete odvjetnika pa opet budete sami na raspravi, za svaku svoju radnju, prijedlog i sl. tražite da se unese u zapisnik, pa čak i odbijanje toga.

- tražite i primjerak zapisnika

- sve vam to može poslužiti u žalbenom postupku jer vi odvjetnika možete angažirati i tada

- nastojte svojim ponašanjem na raspravi ne isprovocirati sud i time si naštetiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani jazz031 !

Zahvaljujem se na odgovoru, i probati ču nači odvjetnoka koji če mi nekeko pomoći.

Za tvrdnju da sutkinja i zapisničarka dobro poznaju navodne oštečenike uvjerio sam se u samom hodniku dok smo čekali raspravu, pa i za vrijeme rasprave su razgovarali čisto intimno o stanju u porodici nevodnih oštečenioka, sutkonja je pitala za mamu i tatu, dali su sredili kredit za kuču i.t.d.Svakom normalnom bi bilo jasno da se jako dobro poznaju, a ja nisam mogao ništa.Kada bih pokušao nešto reči kada me suprotna strana vrijeđala, sutkinja nije uopče reagirala, nego mi je naložila da šutim dok me se ne pita.Osječao sam se jadno i bespomočno, a zapisničarka se smijala tijekom cijele rasprave.

Što se tiče svjedoka, oni bi mi bili itekako važni, ali zbog financiskih sredstava nisam siguran da će moći doći, a i od počinjenja navodnog kaznenog dijela prošlo je više od 4 godine.Opet napominjem da je to malo mjesto iz kojega ja nisam, i da se svi itekako dobro poznaju.

U svakom slučaju hvala vam na savjetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima,

imam slican problem sa kaznenim djelom,radi se o kaznenom djelu prijevare u poslovanju firme.

Da malo pojasnim,2004 godine dobavljac mi dostavi robu (sirovinu),robu preuzmem i nikad ne platim (136.000kn) a robu prodam raznim kupcima na odgodu (nesto prodam legalno a nesto nelegalno) pa tu zaglavim sa plaćanjem prema dobavljacu.

Dobavljac nakon kratkog vrimena od isteka valute (otprilike 30 dana) zatrazi zaduznicu da bi bio siguran za naplatu,ja je dostavim i dobavljac je aktivira tj. blokira mi ž.r.

Nisam se mogao naplatiti od jednog kupca koji je bas tada isao u stecaj i banke mu svu imovinu onesu jer je bio u kreditu do usiju tako da ja tu nemam sta ocekivat.

Moj dobavljac tuzi prvo firmu i zakljuci da se nece naplatiti pa pokrene tuzbu odgovorne osobe (to sam ja).

Tuzio me za prijevaru.

Na prvo rociste pokrenem privatnog odvjetnika i on svoje obavi onako kao samo je slusa sta se govori bez ikakvog reagiranja,ja ga otpisem,na drugo rociste aktiviram drugog odvjetnika koji pristupi i odradi moju obranu onako nelose ali nista konkretno i zatrzi od mene novac koji nije za zdrav um (cca 20.000kn) :-o ,ja naravno kako sam bankrotira nemogu mu taj novac dati a on mi otkaze punomoć.

Ma da se razumimo sudkinja je nakon prve izmjene odvjetnika pocela luditi a kamoli sad kad se triban nacrtati polovicom prvoga mjeseca opet u sud radi saslusanja vlasnika i direktora te iste ostecene tvrtke.

Neznam kako cu rijesiti ovaj slucaj,da li predloziti odvjetnika po sluzbenoj duznosti ili nesto drugo,ali privatnog odvjetnika sada i nemogu platiti (nezaposlen sam) da bi ga aktivirao.

Inace oni me terete da sam to uradija sa namjerom, ali bogami nisam ima namjeru to tako odraditi jer i ja imam djecu (obitelj) nego mi se to sve poklopilo da sam propa sa tom mojom firmom pa cak nisam ni proglasija stecaj jer nemam novca za takvo nesto a u blokadi sam otkad su mi oni pustili zaduznicu na naplatu (rujan 2004).

Zna li netko sta mi je poduzet jer mogu lako zavrsiti u zatvor? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija