Jump to content

netko je placao moje racune za struju??


malosunce

Preporučene objave

pozdrav svima,

 

nadam se da mi netko moze pomoci savjetom?

 

naime, saznala sam nedavno da mi je bivsi vlasnik kuce, koja je sad moja, trajnim nalogom placao racune za struju sokro 5 godina?! zvuci nevjerovatno, ali je istinito...

 

on nije ukinuo trajni nalog a ja nisam uopce provjeravala da li ja stvarno imam trajni nalog, kako mi pise na uplatnicama, jer imam brdo trajnih naloga za sve i svasta..

 

ta ista osoba meni prijeti tuzbom za povrat novca zato jer je zaboravan i nije ukinuo trajni nalog i placao je elektri za uslugu koju oni nisu pruzali njemu nego meni, ali bez moga znanja.

 

cije je ovo odgovornost u sustini i tko tu pravno ima potrazivanja prema kome?

 

da li mi trebamo svaki mjesec zvati elektru, a onda mozemo to primijeniti i sire, da ih pitamo kome su naplatili nas racun za struju-vodu-plin-zivotno osiguranje.. itd

 

zahvalna na komentarima.

 

malosunce

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malosunce je napisao:

 

naime, saznala sam nedavno da mi je bivsi vlasnik kuce, koja je sad moja, trajnim nalogom placao racune za struju sokro 5 godina?! zvuci nevjerovatno, ali je istinito...

 

on nije ukinuo trajni nalog a ja nisam uopce provjeravala da li ja stvarno imam trajni nalog, kako mi pise na uplatnicama, jer imam brdo trajnih naloga za sve i svasta..

 

malosunce

 

Pomoći Vam nema (moje mišljenje, ali po Gaussovoj krivulji se ipak možda izvučete), ali i Vi sigurno sanjate pravnu državu, pa bi trebali krenuti od sebe ..., o Vašem moralu govori Vaš post.

 

Meni se čini nemoguće da niste primijetili :laze: da trošite nešto što godinama ne plaćate, da Vam recimo nije palo napamet da niste 5 godina primijetili da Vam poslodavac ne isplaćuje plaću...

 

Opći uvjeti za opskrbu električne energije kazuju u čl. 37.

(1) Kod promjene vlasništva građevine, kupac je dužan u roku od 30 dana od promjene vlasništva podnijeti zahtjev za raskid ugovora o korištenju mreže i ugovora o opskrbi, odnosno ugovora o opskrbi i korištenju mreže, uz predočenje odgovarajuće isprave o promjeni vlasništva, a novi vlasnik te građevine dužan je u istom roku podnijeti zahtjev za sklapanje novih ugovora, uz predočenje odgovarajuće isprave o promjeni vlasništva.

 

Po ovome ste krivi oboje a detalje potražite u ostalim propisima i zakonima

 

 

ps. više bi Vam pritajao nick velikikišnioblak

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljiva situacija i još zanimljivije da vi niste primjetili da niste plačali vlastite račune za plačenu potrošenu struju...

Ili ukoliko niste nakon kupovine nekretnine prijavili sebe kao potrošača struje i nije vam bilo čudno što vam ne dolaze računi za istu...

Baš je čudno da niste uopče ni znali da imate struju i naplačivali su je bivšem vlasniku nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uh uh...hvala na brzoj osudi mene, zanimljiva je iako kriva (kako smo dosli do morala?!?!)...mozda da promijenite nick u 'brznaokidacu' :) ..no, salu na stranu.

 

ako vas citat iz zakona govori o prijenosu prikljucka na novog vlasnika, to je napravljeno kako i kada je trebalo biti.

 

mozda sam se nejasno izrazila, ali hvala, snaci cu se u propisima i zakonima, nije problem.

 

laku noc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malosunce je napisao:

uh uh...hvala na brzoj osudi mene, zanimljiva je iako kriva (kako smo dosli do morala?!?!)...mozda da promijenite nick u 'brznaokidacu' :) ..no, salu na stranu.

 

ako vas citat iz zakona govori o prijenosu prikljucka na novog vlasnika, to je napravljeno kako i kada je trebalo biti.

 

mozda sam se nejasno izrazila, ali hvala, snaci cu se u propisima i zakonima, nije problem.

 

laku noc

 

dobro ste primjetili reakciju, ali izazvali ste je kako Vi kažete nejasnim izražavanjem, a mi nemožemo znati što ste Vi mislili već samo pročitati što ste napisali.

 

odgovorno tvrdim da ako je napravljeno kako i kada je trebalo biti, aplikacija (HEP)koja sdrži promjenu vlasnika, koju ste dokazali vlasničkim listom, ima i polje koje povezuje kupca i primaoca računa. dakle ili je službenik/ca odradila loše posao, ili ipak nije učinjeno prema citatu iz općih uvjeta.

 

ako je ovo prvo, to ćete morati dokazati i nije Vaša pogreška, ali ipak ... niste zaboravili pogledati je li netko pomogao u Vašoj zaboravnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se prije svega ipak radi o greški djelatnika elektre. Nevjerojatno je da bi novi vlasnik tražio da se računi šalju bivšem vlasniku.

 

Čini mi se da se ne radi o nekim velikim računima, jer bi takve valjda prije primjetili.

Ako je malosunce učinila sve što se od novog vlasnika očekuje, bivši vlasnik može tužiti samo elektrodistributera , jer je slao račune na krivu adresu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima na dosadasnjim odgovorima.

 

mislim da jos moram pojasniti- prikljucak glasi na moje ime, kupoprodajnim ugovorom odmah nakon sto sam postala vlasnik, racuni su slani na moju adresu, s naznakom da ih placam trajnim nalogom.

 

kako magel kaze, ajmo rec da je moja greska ne provjeravanje stizanja istih na naplatu.

 

ali, mene zanima tko treba prebiti dug preko koga- jer bivsi vlasnik je placao nesto za sto nije dobivao racune, a nije primio ni uslugu.

da li bivsi vlasnik ima pravo traziti povrat od distributera ili od mene? ja sam primila struju a on je placao elektri...

 

hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malosunce je napisao:

hvala svima na dosadasnjim odgovorima.

 

mislim da jos moram pojasniti- prikljucak glasi na moje ime, kupoprodajnim ugovorom odmah nakon sto sam postala vlasnik, racuni su slani na moju adresu, s naznakom da ih placam trajnim nalogom.

 

kako magel kaze, ajmo rec da je moja greska ne provjeravanje stizanja istih na naplatu.

 

ali, mene zanima tko treba prebiti dug preko koga- jer bivsi vlasnik je placao nesto za sto nije dobivao racune, a nije primio ni uslugu.

da li bivsi vlasnik ima pravo traziti povrat od distributera ili od mene? ja sam primila struju a on je placao elektri...

 

hvala...

 

OK, dosta zezanja jer je tema više nego interesantna, pa krenimo redom.

Vi ste kao novi vlasnik došli u HEP s vlasničkim listom i prepisali brojilo na sebe. U tom trenutku donijeli ste očitanje brojila i izvršilo se financijsko sravnanje računa. Rekli ste da je to bilo prije skoro 5 godina, a u to vrijeme HEP je koristio staru aplikaciju (ako se ona može tako nazvati) u kojoj ste Vi postali novi kupac ali s istom šifrom potrošača kao i bivši vlasnik.

 

Dakle imamo ime novog kupca napisano preko imena starog kupca, adresu novog kupca napisanu preko adrese starog kupca, adresu novog kupca napisanu preko adrese starog kupca na koju će stizati šestomjesečni obračuni i računi, i na kraju imamo trajni nalog starog kupca kojeg jedino on može ukinuti. Tu dolazimo do ključnog trenutka da stari kupac nije odjavio svoj pretplatnički odnos a samim time ni trajni nalog, znači nije postupio po općim uvjetima.

 

U vrijeme kada ste Vi prepisivali pretplatnički odnos na svoje ime a i danas od kada je uvedena nova aplikacija (2006) nikoga u HEP-u nije briga za starog kupca ako novi oma uredan vlasnički list i sravnati račun na 0, ali današnja aplikacija automatski mijenja šifru kupca pa se narečena situacija s trajnim nalogom može očitovati na način da se s trajnog naloga ne skida ništa jer se šifra starog kupca, a za koju je vezan trajni nalog, ukida.

 

Možemo zaključiti da se HEP ne može utuživati za nešto što nije bio u mogućnosti ukinuti (trajni nalog), pa preostaje da se bivši kupac (vlasnik) i Vi dogovorite na civiliziran način kako da bivšem vlasniku vratite ono što ste Vi trebali platiti, jer po Vašem 3. postu dade se zaključiti da znate što radite, namjerno ili nenamjerno.

 

Sada nakon što sam Vam dao detaljniji odgovor kronologije koju ste vi znali a niste je opisali na ovakav način u 1. postu mogu još jedanput komentirati.

 

Plaćati trajnim nalogom možete, ili uobičajeno je da ljudi plaćaju struju, vodu, telefon, mobitel, TV, pa možda još jednu ili dvije stvari, jer bi više od toga unosilo zbrku u financijsko stanje računa, te se ne mogu oteti dojmu da niste znali da imate trajni nalog koji niste vi otvorili, a pročitali ste naznaku da se plaća trajnim nalogom.

 

 

Ako sam nešto krivo napisao slobodno komentirajte jer postoje sitne varijacije, ali mogu priznati da sam se raspitao kod starijih djelatnika u HEP-u i da nitko nije imao takav slučaj, te je zato interesantan.

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle ovako,

ja mislim da vas bivši vlasnik može svakako teretiti za "stjecanje bez osnove", jer su njegovim novcima plaćani vaši računi, odnosno vi ste na njegov teret stekli nepripadajuću korist.

 

Druga je stvar tko je odgovoran da se to desilo?

a) bivši vlasnik jer je trebao provjeriti šta mu se to naplaćuje trajnim nalogom

b) banka - da li je uopće taj trajni nalog bio ispravan npr: trajni nalog je ranije glasio na ime Pero Perić šifra kupca u Elektri ( poziv na broj ) 1234567, a u banci su samoinicijativno izmijenili tu šifru kupca (poziv na broj kod plaćanja) u novu (vašu) 7654321

c) Vi, jer ste trebali provjeriti da li ste uistinu dali trajni nalog za plaćanje struje, te da li se on provodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ovo je uistinu interesantan slučaj, sa pravne strane. Bude li se rješavao pravnim putem, volio bih znati kakav će biti ishod.

 

Postoji i moralna strana ovog slučaja. Svima je jasno da je malosunce potrošila tu struju i da je pošteno da istu plati. Ako je prodavatelj nekretnine bio u svemu korektan prilikom prodaje, bilo bi pošteno da mu se račun podmiri.

Isto tako, postoje i moralne sankcije, ne samo pravne.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija