Jump to content

Prekovremeni rad


Robert_os

Preporučene objave

Macace je napisao:

Mislim da si obavezan raditi do 8 sati prekovremenih. Je li placaju poslodavci porez i na prekovremene sate? To ulazi u neto placu ili se vodi kao posebna stavka? Hvala.

 

Dakle društvo,

čl.41 ZORa kaže u

-st.1. U sl.više sile,izv.pov.osega rada i u drugim sl.slučajevima prijeke potrebe , radnik na zahtjev poslodavca mora raditi duže od punog radnog vremena(pr.vremeni rad),najviše 10 sati tjedno.

st.2.Ako pr.vr.rad određenog radnika traje duže od četiri tjedne mjesečno ili dvanest tjedana u godini, odnosno ako pr.vr. rad svih radnika jednog poslodavca iznosi više od 10% red.rad.vremena,, o prekovremenom radu poslodavac mora obavjestiti inspektora rada.

Macace,

poslodavac bi trebao (što rijetko čine) iskazati količinu prekovremenih sati i za iste ti uvečati satnicu prema dogovoru(ugovoru ,pravilniku o redu-uobičajeno 50% na vrijednost redovnih). Obično rede tako da iznos za sve (prekovremene + redovne) podjele sa brojem redovnih pa ti je satnica svaki mjesec drugačija za isti posao. Ti dobiješ svoje a poslodavac"nema" prekovremenih; pa se nemreš ni žaliti ako pretjera sa količinom (više od 10 tjedno) ili to prevda "stimulačijom

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Robert_os je napisao:

Radim u državnoj firmi i zbog povećanog opsega posla moram svaki dan da radim 1-2h prekovremeno.

Uredno mi je sve plačeno, no ja ne bih želio da radim više od radnog vremena, da li sam obavezan i dužan raditi prekovremene sate, ako ja to ne želim?

 

Ako je opseg posla povećan, obvezan si raditi po nalogu neposrednog rukovoditelja, ali ne više od 10 sati tjedno.

 

Ja ću ti reći da sam i ja u državnoj firmi radila prekovremeno više od 40 sati tjedno i nije mi plaćen prekovremeni rad. Iako ja osobno ne bi ni tražila plaćanje, već slobodne dane.

 

Sad naravno ne radim prekovremeno. Tražim napismeno da radim prekovremeno. Naravno, nitko mi nije ništa napisao, pa uredno odlazim s posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TEDI je napisao:

Robert_os je napisao:

Radim u državnoj firmi i zbog povećanog opsega posla moram svaki dan da radim 1-2h prekovremeno.

Uredno mi je sve plačeno, no ja ne bih želio da radim više od radnog vremena, da li sam obavezan i dužan raditi prekovremene sate, ako ja to ne želim?

 

Ako je opseg posla povećan, obvezan si raditi po nalogu neposrednog rukovoditelja, ali ne više od 10 sati tjedno.

 

Ja ću ti reći da sam i ja u državnoj firmi radila prekovremeno više od 40 sati tjedno i nije mi plaćen prekovremeni rad. Iako ja osobno ne bi ni tražila plaćanje, već slobodne dane.

 

Sad naravno ne radim prekovremeno. Tražim napismeno da radim prekovremeno. Naravno, nitko mi nije ništa napisao, pa uredno odlazim s posla.

 

To ti je mlada generacija. Neda se ta za.......! :pljesce: Samo sve na :propis::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

To ti je mlada generacija. Neda se ta za.......! :pljesce: Samo sve na :propis::-D

E da tak je to danas.

Inače na sve se plaćaju doprinosi i porez, naravno ako je uračunato u obračun, kaj vjerujem da u jednoj državnoj firmi je. Ne može se obračunat plaća, pa na kraju samo na neto dodati prekovremeno, stimilacija... Ili je u obračunu ili nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plumica je napisao:

cigo1 je napisao:

 

To ti je mlada generacija. Neda se ta za.......! :pljesce: Samo sve na :propis::-D

E da tak je to danas.

Inače na sve se plaćaju doprinosi i porez, naravno ako je uračunato u obračun, kaj vjerujem da u jednoj državnoj firmi je. Ne može se obračunat plaća, pa na kraju samo na neto dodati prekovremeno, stimilacija... Ili je u obračunu ili nije.

 

Kad na platnoj listi imate 56 prekovremenih sati (i subote i nedjelje) i još vam glavni šef skine s liste prekovremene sate radi straha od inspekcije (a sam traži prekovremeni rad), ne idete na godišnji odmor i posao nosite doma, onda se čovjek opameti, pa i za 5 min prekovremenih traži napismeno.

 

 

A činjenica je da su prekovremeni sati prikazani na listi bili u bruto plaći, plaćeni su svi porezi i doprinosi, tj. sve prema propisu. Osim što je još toliko prekovremenih otišlo u nepovrat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TEDI je napisao:

plumica je napisao:

cigo1 je napisao:

 

To ti je mlada generacija. Neda se ta za.......! :pljesce: Samo sve na :propis::-D

E da tak je to danas.

Inače na sve se plaćaju doprinosi i porez, naravno ako je uračunato u obračun, kaj vjerujem da u jednoj državnoj firmi je. Ne može se obračunat plaća, pa na kraju samo na neto dodati prekovremeno, stimilacija... Ili je u obračunu ili nije.

 

Kad na platnoj listi imate 56 prekovremenih sati (i subote i nedjelje) i još vam glavni šef skine s liste prekovremene sate radi straha od inspekcije (a sam traži prekovremeni rad), ne idete na godišnji odmor i posao nosite doma, onda se čovjek opameti, pa i za 5 min prekovremenih traži napismeno.

 

 

A činjenica je da su prekovremeni sati prikazani na listi bili u bruto plaći, plaćeni su svi porezi i doprinosi, tj. sve prema propisu. Osim što je još toliko prekovremenih otišlo u nepovrat.

 

Je Tedi veli stari Sokrat još i ovo: "Iskustvo je najbolja škola, samo je školarina jako skupa". :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto sve u svemu hvala na odgovorima, moj poslodavac se je naravno snašao kada su vidjeli da mi moraju platiti prekovremene sate, pa su jednostavno podjelili na ostale djelatnike i promijenili radno vrijeme, tako da sam dobio svaku drugu subotu slobodnu :smijeh: , no svejedno se gušim od posla , no to nije problem, problem je sada jedino što ne mogu iskoristiti svje pravo na pola sata pauze, no neću cjepidlačiti, ipak sam sretan što imam posao i radim :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Robert_os je napisao:

Eto sve u svemu hvala na odgovorima, moj poslodavac se je naravno snašao kada su vidjeli da mi moraju platiti prekovremene sate, pa su jednostavno podjelili na ostale djelatnike i promijenili radno vrijeme, tako da sam dobio svaku drugu subotu slobodnu :smijeh: , no svejedno se gušim od posla , no to nije problem, problem je sada jedino što ne mogu iskoristiti svje pravo na pola sata pauze, no neću cjepidlačiti, ipak sam sretan što imam posao i radim :-o

Eto vidiš robert,

kakav si ti OK posloprimac. Neki tvrde kako naši posloprimci nisu ni sa ćim zadovoljni. Žalosno je to da se za svaku #OOPS#nu sitnicu moramo hvatati Zakona. Ali drugaćije ne ide. Zato pazite na 1. svoje obveze i 2. Ne dajte da vam se uskračuju prava. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

jel se na prekovremene sate naplaćuje radniku porez ili poslodavcu, tj dobijem li prekovremene na neto satnicu uvećanu za 50% ili kako?

 

dakle ovako npr da mi je satnica 30kn, ali neto, tj plaća nekih 5300kn, (30x176h), a bruto plaća još cca 2000kn gore....

u tom slučaju ako radim npr 30 sati prekovremeno mjesečno, bih li trebao dobiti 30x1.5=45x30=1350kn za tih 30 prekovremenih, direkt na račun?

 

ili se na te prekovremene obračunava neki porez itd pa ne dobijem "čisti" iznos nego manje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija