Jump to content

inv. mirovina, naknada, otpremnina


kriza

Preporučene objave

zaposlen u firmi d.O.o. u vlasništvu grada,na dugotrajnom bolovanju,zanima me dali imam pravo na kakvu naknadu s obzirom na trajanje bolovanja(preko 3mj)i ako da kome se obratiti,2003.g.sam isto bija na bolovanju duže od 3mj.i dobio sam od poslodavca naknadu otprilike jedna plaća(nisam ništa tražio sami su mi isplatili)a tada je bio drugi direktor.dolaskom novog direktora u firmi se i nadalje isplaćuju božićnice,regres pošto nisam još dobio nikakvu naknadu za bolovanje duže od 3mj zanima me dali imam pravo i kome se obratiti,drugo pitanje;u istoj firmi zaposlen zadnjih 9g.prilikom odlaska u invalidsku mirovinu(opća nesposobnost)dali se ima pravo na kakvu otpremninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kriza je napisao:

zaposlen u firmi d.O.o. u vlasništvu grada,na dugotrajnom bolovanju,zanima me dali imam pravo na kakvu naknadu s obzirom na trajanje bolovanja(preko 3mj)i ako da kome se obratiti,2003.g.sam isto bija na bolovanju duže od 3mj.i dobio sam od poslodavca naknadu otprilike jedna plaća(nisam ništa tražio sami su mi isplatili)a tada je bio drugi direktor.dolaskom novog direktora u firmi se i nadalje isplaćuju božićnice,regres pošto nisam još dobio nikakvu naknadu za bolovanje duže od 3mj zanima me dali imam pravo i kome se obratiti,drugo pitanje;u istoj firmi zaposlen zadnjih 9g.prilikom odlaska u invalidsku mirovinu(opća nesposobnost)dali se ima pravo na kakvu otpremninu.

 

Draga moja krizo,

kaj ti misliš o sljedečem:

1. Kakve "naknade" (pazi za tri mjeseca bolovanja), dobivaju šljakeri u tvojim škverovima,kakve božičnice i regrese?

2. Otišao si u invalidsku mirovinu. Naravno ne svojom krivicom, ali nemisliš li ti da te "izvanredne naknade" nisu moralne? I ne misliš li ti da to mora neko platiti i možda ne dobiti plaču za koju je krvavo radio?

Pa dajte ljudi počnite malo MISLITI. Za koji mjesec bit će više penzionera nego poslodavaca i radnika. Ak ovak nastavimo od kud buš i ti Krizo dobil i tu mizeriju od invalidnine? Kriza prijatelju. Kriza.

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema ZOR-u i prema zakonu o porezu na dohodak radnik ima pravo dobiti,a poslodavac može( bezporezno) isplatiti određene svote( kao pomoći radniku) za slučaj dugotrajnijeg bolovanja, slučaj smrti člana uže obitelji, božićnice regrese.... Dakle radnik ima pravo , ali to ne znači da je to obaveza poslodavca da to isplati. Sve ovisi o financijskoj situaciji poslodavca. Nije nigdje predviđeno da te vrste isplata radnik mora dobiti.Maksimalno neoporezive svote propisane su zakonom o porezu na dohodak, a detalji oko isplata tih naknada, pomoći kak god to nazvali definiraju se kolektivnim ugovorima, pravilnicima... Dakle Radnik MOŽE dobiti te novce ako poslodavac ima iz čega to isplatiti. To NIJE OBAVEZA.

Ako poslodavac želi i može on može isplatiti i veće svote od bezporeznih, ali onda na njih( na dio koji prelazi bezporezni) plaća sve doprinose i porez , ko na plaću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za cigo 1: za tvoju informaciju i druge "poput tebe" bolovanje ne traje 3 mjeseca nego puno duže, a za sve to vrijeme ja primam 950 kn plaće, jer sam prijavljen na minimalac.

A prije toga sam radio u takvoj firmi kakvu spominješ kao "škver" koja je propala, a ja ostao na ulici bez posla i ikakve otpremnine (jer su mi svka tri miseca produživali ugovor, pa nisam bio za stalno).

9.godina se ljećim od kralježnice i hvalim Boga da me itko želi držati u firmi tako bolesnoga, živim kao podstanar sa ženom i malim djetetom, žena svako malo ostaje bez posla pa se razbacivamo sa mojih 950 kn i ne znamo šta ćemo od objesti kad primim 300 kn Božićnice.

Tebi je sigurno teže financijski i zdravstveno pa vjerovatno premalih "primjer 5500 kn plaće" šta vam je prosjek gospodi iz velegrada, pa si bjesan što ja tražim doist mizeriju od još jedne plaće (minimalac).

 

Hvala na plemenitom odgovoru, svima takvima kao tebi želim da prožive mojih mjesec dana!! Od srca!!!

 

p.s. na ovaj portal sam se javio radi pravnog savjeta, mislio sam da će se javiti "ljudi" koji se razumiju u ovakve slućajeve, nisam se došao prepucavati, a vidim da je tu samo "cigo", a od takvih koji se izrugivaju sa ljudskim nevoljama savjeti mi nisu potrebni.

Pozdrav iz Dalmacije!

 

A ti "cigo" vjerovatno bi te i u romskoj zajednici zvali cigo koliko si pametan i bistar!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kriza je napisao:

za cigo 1: za tvoju informaciju i druge "poput tebe" bolovanje ne traje 3 mjeseca nego puno duže, a za sve to vrijeme ja primam 950 kn plaće, jer sam prijavljen na minimalac.

A prije toga sam radio u takvoj firmi kakvu spominješ kao "škver" koja je propala, a ja ostao na ulici bez posla i ikakve otpremnine (jer su mi svka tri miseca produživali ugovor, pa nisam bio za stalno).

9.godina se ljećim od kralježnice i hvalim Boga da me itko želi držati u firmi tako bolesnoga, živim kao podstanar sa ženom i malim djetetom, žena svako malo ostaje bez posla pa se razbacivamo sa mojih 950 kn i ne znamo šta ćemo od objesti kad primim 300 kn Božićnice.

Tebi je sigurno teže financijski i zdravstveno pa vjerovatno premalih "primjer 5500 kn plaće" šta vam je prosjek gospodi iz velegrada, pa si bjesan što ja tražim doist mizeriju od još jedne plaće (minimalac).

 

Hvala na plemenitom odgovoru, svima takvima kao tebi želim da prožive mojih mjesec dana!! Od srca!!!

 

p.s. na ovaj portal sam se javio radi pravnog savjeta, mislio sam da će se javiti "ljudi" koji se razumiju u ovakve slućajeve, nisam se došao prepucavati, a vidim da je tu samo "cigo", a od takvih koji se izrugivaju sa ljudskim nevoljama savjeti mi nisu potrebni.

Pozdrav iz Dalmacije!

 

A ti "cigo" vjerovatno bi te i u romskoj zajednici zvali cigo koliko si pametan i bistar!

 

Kriza,

ti si moj post shvatio vrlo osobno i krivo. Ti da si ćitao moje postove znao bi da je tvoje tvrdnja o mom "izrugivanju ljudskim nevoljama " totalno deplasirana,jer ja se nikada nikome nisam izrugivao ,ako to nije zaslužio. Tebi osobno nisam se imao namjeru miti rugati niti ti soliti pamet. Ja sm amo konstatirao da je ovakova situacija neodrživa i da uskoro proizvodnje neće moći finacirati proračun. To bi valjda svakome ko i nije "bistar i pametan" , trebalo biti jasno. A to što ti sada jesi u takovoj situaciji u kakovoj jesi, sa primanjima koje imaš nije ti kriv "čovjek" kao ja, niti "cigo" iz Zagreba,kriva ti je činjenica da mnogobrojni "paraziti" žive na račun proizvodne snage ovog društva što je omogučila država , te tako nema love za ono što ti ili bilo tko drugi trebali i mora dobiti.

A prosjek o kome govoriš nije moj prosjek to ti je prosjek onih koji žive od takvih kakv sam je i vjerojatno ti.

Pazi a prića o moinimalcu od 950 kn? Pa u kojoj ti to firmi radiš? Državnoj? Ko to u državnoj firmi ima minimalac od 950 kn i zašto kad je tamo tako loše , ne ti jer se spremaš u invalidsku, nego svi ne pohrlite u privatni sektor? Tu je "med i mlijeko"!

Vidiš ja tebi ne želim dane kakve ti želiš meni. Ja tebi želim sve najbolje, pa kako god to tebi zvučalo...... "ciganski".

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Ja znam da poslodavac MORA isplaćivati radniku naknadu za bolovanje za sve vrijeme bolovanja , ti obrasci od bolovanja i isplatnice se svaki mjesec podnose u HZZo, te država u roku od 45 dana taj iznos refundira poslodavcu. Znači netočno je netko napisao da "poslodavac može..."- on mora!

Ako vam poslodavac ne isplaćuje naknadu odite u Hzzo i prijavite tad će vam država isplaćivati naknadu a istu potraživati od poslodavca ( također isto i ako je firma u stečaju ili blokadi)-

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija