Jump to content

Obustava na plaći preko 1/3-pitanje od strane poslodavca


motorista

Preporučene objave

Radnik mi se obratio sa zahtjevom da mu se provede obustava na plaći za kredit koji je već plaćao gotovinski iako mu je plaća već opterećena oko 1/3. Zbog toga što je radnik u već u postupku otkaza (zbog disciplinske odluke) sumnjivo mi je njegov zahtjev pa bih ga želio odbiti sa time. Da li ga imam pravo odbiti i sa kojim argumentima.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako radnik zahtjeva da mu se obustavlja plaća, ima pravo na to i ako je obustava veća od 1/3. Naime 1/3 obustave plaće odnosi se na nemogućnost izdavanja izjave ovjerene kod javnog bilježnika vezano za administrativnu zabranu (obustave plaće) u skladu sa Ovršnim zakonom. Samo mi jedno nije jasno, ako radnik želi obustavu, zašto naprosto ne primi plaću bez obustave, a onda neka sa tom lovom radi što ga je god volja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bumbo je napisao:

Ako radnik zahtjeva da mu se obustavlja plaća, ima pravo na to i ako je obustava veća od 1/3. Naime 1/3 obustave plaće odnosi se na nemogućnost izdavanja izjave ovjerene kod javnog bilježnika vezano za administrativnu zabranu (obustave plaće) u skladu sa Ovršnim zakonom. Samo mi jedno nije jasno, ako radnik želi obustavu, zašto naprosto ne primi plaću bez obustave, a onda neka sa tom lovom radi što ga je god volja.

Bumbo , zato ne plača sam obustave jer se nemože "natjerati da to učini i jer je sa lovom radio "što ga voja" a ne no što je trebao. Da se mogao natjerati nebi došlo do uzraka čija je poslijedica prezentirana. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema izmjenama Ovršnog zakona, od plaće ovršenika (po osnovama različitim od zakonskog uzdržavanja i uzdržavanja djeteta) izuzete su 2/3 prosječne mjesečne neto plaće u RH za razdoblje siječanj - kolovoz prethodne godine. To bi značilo da se u 2009. godini izuzima 2/3 od 5.108 kn što je 3.405,33 kn. To je za ovršenike koji imaju neto plaću veću od prosječne neto plaće u RH, za one koji imaju manju plaću od toga, izuzimaju se 2/3 ovršenikove plaće.

 

Ovo je napomena koja se odnosi na dio upita o obustavi većoj od 1/3 plaće, a koja nije točna u ranijim odgovorima.

 

Ukoliko se radi o ovrhama ili izjavama ovjerenim kod javnog bilježnika prije i zaključno s datumom 16. lipnja 2008. godine - ovrha se može provoditi i na cijeloj plaći ovršenika, ukoliko je ovjerovljenom ispravom ovršenik na to pristao.

 

Ako sam dobro shvatila, ovdje se ne radi o ustezanju na plaći temeljem ovjerovljene isprave nego temeljem zahtjeva zaposlenika. Za svaku obustavu koju vršite na plaći morate imati pismeni nalog potpisan od strane zaposlenika, jer je on jedini koji ima pravo raspolagati njome.

 

Poznato mi je da su neki sindikati u velikim društvima zauzeli stav o izjednačavanju takvih dragovoljnih izjava zaposlenika s ovjerovljenim ispravama kako bi se zaštitio iznos od 3.405,33 kn te se možda na taj način spriječilo zaposlenika od prekomjernog zaduživanja.

 

Mišljenja sam da prihvaćanje pismenog zahtjeva od strane Vašeg zaposlenika za plaćanjem njegovog kredita Vas ne bi stavilo u nepovoljniji položaj čak ni u slučaju da se po disciplinskoj odluci zaposleniku uruči otkaz. Po otkazu, Vi mu nećete više isplaćivati plaću, a time ni plaćati njegove obustave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija