Jump to content

nasljedstvo očeve tetke


GUZA

Preporučene objave

Molim vas za pomoć oko ovoga pomalo čudnog i mogućeg problema. Naime radi se o očevoj tetki koja je vlasnica 6/8 imanja, a očeva mama je vlasnica 2/8 toga istog imanja.Očeva mama i moj otac su pokojni kao i očev otac. Očeva tetka se nije nikada udavala i nema djece. Prvi i najbliži rod bio je moj otac i njegova sestra. S obzirom da mi je otac umro iza bake nasljednici smo sestra, majka i ja u 1/2 dijela, a tetka očeva sestra) u 1/2 dijela i to je u redu. S obzirom da očeva tetka prima pomoć centra za socijalnu skrb jer nije htjela našu pomoć (od 11.2006 god.), a ima vrijednosti nekretnina cca 150.000 EUR. i nema nikakvih drugih primanja, zanima me što će biti sa njenom imovinom nakon njene smrti s obzirom na socijalnu skrb. Kada je tražila njihovu pomoć rečeno joj je da će dobiti pomoć centra, ali da ne smije prodavati nikakvu imovinu niti ostvarivati ikakvu materijalnu korist od svoje imovine. Slučajno sam nešto tražio na internetu i u njenom gruntovnom izvatku stoji zabilježba centra za socijalnu skrb o zabrani potraživanja na njenu imovinu. Dali to znači da nakon njene smrti njena imovina pripada centru za socijalnu skrb s obzirom na ostvarenu pomoć ili je zabilježba samo dok prima socijalnu pomoć? Ako je u kojem slučaju nakon njene smrti imovina vlasništvo centra za soc. skrb, na koji način je moguće razvrgnuti ugovor o uzdržavanju?

 

Hvala na pomoći,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec je tu na legalisu bilo rasprave o tome da li je moralno i socijalno ispravno covjeku davati socijalnu pomoc pa mu sjesti na imovinu ( i jos k tome da se o tome ljudi niti ne informiraju)...

 

S pravne strane, raspravljalo se takodjer o utemeljenosti te odluke. Sjecam se da se tada Floki ukljucio u tu temu jer je branio bakicu kojoj su htjeli uzeti kucicu u kojoj je zivjela...

 

Spominjete "Ugovor o uzdrzavanju"... je ugovor koji je tetka potpisala sa Centrom za socijalnu skrb? Sto stoji u njemu?

 

Ako vasa tetka umre, logicno bi onda bilo nakon ove zabiljezbe u gruntovnici, da ce Czss nastojati povratiti isplacenu socijalnu pomoc preko njene imovine. Sto onda znaci da biste se vi mogli naci u situaciji suvlasnistva na vasim nekretninama s Czss. Sto opet znaci da cete s njima morati pokretati postupak za razvrgavanje suvlasnistva...Ili ce oni naprosto smatrati da je isplacena socijalna pomoc dug, pa ce se npr. pokusati naplatiti ovrhom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na dijelu dobivenih informacija.

U ugovoru oko uzdržavanja ne stoji niti jedna stavka o vlasništvu nekretnina očeve tetke, već samo zaključak i riješenje o pravu na primanje pomoći CZSS prema važećem zakonu. Očeva tetka svake godine mora dostaviti gruntovni izvadak kao dokaz da nije ništa od nekretnina prodala, te keko bih stekla pravo o nastavku primanja pomoći. Na moje upite u CZSS oko ovoga oni tvrde da za dobivanje pomoći nisu i da se neće uzimati bilo kakve nekretnine u zalog nakon smrti vlasnice. Osobno mi je sve ovo sumnjivo sa njihove strane s obzirom na poznavanje naše administracije i na njihovu stručnost. Bolje da znam što je na stvari nego da kasnije netko kaže da se nismo dobro razumjeli kada već bude kasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako obrazlazu one cinjenice koje ste napisali?

 

Kada je tražila njihovu pomoć rečeno joj je da će dobiti pomoć centra, ali da ne smije prodavati nikakvu imovinu niti ostvarivati ikakvu materijalnu korist od svoje imovine. Slučajno sam nešto tražio na internetu i u njenom gruntovnom izvatku stoji zabilježba centra za socijalnu skrb o zabrani potraživanja na njenu imovinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Općenito tumačenje bilo čega sa njihove strane oko navedenog predmete je pomelo usuđujem se reći blesavo. Oni tvrde da to nije zabilježba na imovinu, već zabilježba kada bi vlasnica nešto od nekretnina prodala i od toga stekla materijalnu korist morala bih vratiti CZSS svu primljenu pomoć. U koliko je to tako kako oni tvrde logika stvari je ta da ako na nečemu stiji zabilježba to se niti ne može prodati ili griješim. U nekoliko navrata sam pokušao stupiti u kontakt sa njihovim pravnikom, ali bezuspješno. Dali je moguće darovnim ugovorom ili oporukom izbjeći ili poništiti zabilježbu na nekretnine u slučaju da oni ipak imaju pravo na upis suvlasništva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija