Jump to content

Pravilnik o radu


dariolino

Preporučene objave

Poštovani , molio bih vas za pomoć da mi odgovorite na slijedeće :

 

Da li je pravilnik o radu važeći ukoliko isti nisam imao na uvid ?

Da li je isti važeći , ukoliko poslodavac taj pravilnik nije nigdje nosio na ovjeru tj. samo ga je sačinio i koncipirao u jednom odvjetničkom uredu.

 

Ukoliko pravilnik o radu nije važeći , što se primjenjuje pri donošenju važnijih odluka ? :misli:

 

(Radi se o tome da sam premješten na radno mjesto 85 km od zagreba. Pa me zanima da li mi je poslodavac dužan isplatiti naknadu za prijevoz)

 

Naknada za prijevoz nije pravo iz Zakona o radu, nego ovisi o tome da li je i kako, to određeno ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.

 

 

E sad...

Pri potpisivanju ugovora o radu , sve točke koje se tiču nekih uredba , ograničenja i prava , glase :

 

Radnik ima pravo na g.o. "prema pravilniku o radu"

Radnik ima pravo na dnevni odmor : "prema pravilniku o radu"

Otkazni rok...: "prema pravilniku o radu"

Prekid ugovora o radu...: "prema pravilniku o radu"

 

i td.

 

Dakle u ugovoru o radu ništa nije definirano.

 

p.s. radi se o firmi koja ima 45 zaposlenih ,nema radno vijeće.

Bavimo se ugostiteljstvom u više gradova lijepe naše

 

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dariolino je napisao:

Poštovani , molio bih vas za pomoć da mi odgovorite na slijedeće :

 

Da li je pravilnik o radu važeći ukoliko isti nisam imao na uvid ?

Da li je isti važeći , ukoliko poslodavac taj pravilnik nije nigdje nosio na ovjeru tj. samo ga je sačinio i koncipirao u jednom odvjetničkom uredu.

 

Ukoliko pravilnik o radu nije važeći , što se primjenjuje pri donošenju važnijih odluka ? :misli:

 

(Radi se o tome da sam premješten na radno mjesto 85 km od zagreba. Pa me zanima da li mi je poslodavac dužan isplatiti naknadu za prijevoz)

 

Naknada za prijevoz nije pravo iz Zakona o radu, nego ovisi o tome da li je i kako, to određeno ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.

 

 

E sad...

Pri potpisivanju ugovora o radu , sve točke koje se tiču nekih uredba , ograničenja i prava , glase :

 

Radnik ima pravo na g.o. "prema pravilniku o radu"

Radnik ima pravo na dnevni odmor : "prema pravilniku o radu"

Otkazni rok...: "prema pravilniku o radu"

Prekid ugovora o radu...: "prema pravilniku o radu"

 

i td.

 

Dakle u ugovoru o radu ništa nije definirano.

 

p.s. radi se o firmi koja ima 45 zaposlenih ,nema radno vijeće.

Bavimo se ugostiteljstvom u više gradova lijepe naše

 

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima

 

Dariolino pozzzz.

Radne odnose regulira ni propisa ali i drugih dokumenata. Svi ti pravni dokumenti ptedstavljaju izvore prava iz rada odnosno u vezi rada.

Izvori prava:

-Usrav RH,

-Konvencije Međunarodne organizacije rada(one su po pravnoj snazi iznad zakona;

-Zakon o radu,drugi zakoni

-Zakon o zaštiti na radu,

-Zakon o zdravstvenom osiguranju,

-Zakon o zapošljavanju,-

-Zakon o mirovinskom osiguranju.

Posebni zakoni kao:

- Zakon o državnim sl.i namještenicima, Zakon o visokim učilištima.

-Zakon o obveznim odnosima( Ovaj je po meni za tebe Važan jer se supsidijarno primjenjuje u vezi sklapanja i prestanka ugovaora o radu,te kolektivnog ugovora i to za ono što Zakon o radu nije riješio-npr mana volje kod sklapanja ugovora o radu.( Ja sam neke članke tog Zakona koristio pri pisanju Izvanrednog otkaza poslodavcu moga sina kao što je po čl.19.tog zakona pravo osobnosti i čl.1082 koji govori o uskrati nužne pomoći prilikompovrede na radu moga sina.)

Podzakonski akti -pravilnici ministra rada recimo pravilnik o poslovima na kojim ne smije raditi žena, Pravilnik o objavi kolektivnog ugovora

-Pravilnik o radu

-Kolektivni ugovori

-Ugovori o radu -drugi izvori kao spirazum radničkog vijeća imposlodavca.

NAJVAŽNIJI IZVORI PRAVA SU:

1. Ugovor o radu-jer bez njega nema radnog odnosa

2. Zakon o radu- jer se njime na opći način reguliraju praktički sva prava u radnim odnosima.

NEOBAVEZNI,ALI VAŽNI I ČESTI IZVORI PRAVA:

1.Kolektivni ugovori- kao iznimno važni i vrlo česti, ali NEOBAVEZNI izvor prava, kojim se reguliraju prava

i sad za tebe ono NAJVAŽNIJE

2.Pravilnik o radu -OBVEZAN je samo za poslodavce koji zapošljavaju VIŠE OD 20zaposlenih( tvoj slučaj) i to za ono što nije riješeno kolektivnim ugovorom( A koliko sam skužio tvoj poslodavac nije potpisnik istog).

NAJVAŽNIJE ZA TEBE jest sljedeće: U radnim odnosima primjenjuje se onaj izvor prava koji je za radnika NAJPOVOLJNIJI osim iznimno ako je drokčije propisano Zakonom o radu ili posebnim zakonom.

Dakle ako je neko pravo iz tvog pravilnika o radu drugačije riješeno nego je to ruješeno Zakonom o radu, Ugovorom za tebe vrijedi ono što je za tebe povoljnije.

Ugovorom o radu,pravilnikom o radu ili drugim aktom, moguće je ugovarati samo prava koja su povoljnija za zaposlenike u odnosu na Zakon o radu.

Dakle pošto te poslodavac nije upoznao sa pravilnikom o radu,isti je u prekršaju, pogotovo jer se u ugovoru poziva na členke ptavilnika. Traži ga pravilnik a onda usporedi sa Zakonom o radu. Neda li ti ga priprjeti mu inspekcijom rada.

Mislim da on preavilnik ne mora nigdje nositi na ovjeru ali njegovu zakonitost ti možeš provjeriti ili MI ili profesionalac pravnik koji se bavi radnim pravom. Daklr Pravilnik o radu MORA ti dati na uvid. Dotle nema potpisivanje takvog ugovora . KUŽIŠ?

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dariolino,

da i zaboravil sam:

čl.9 st.3 ZOR-a; NN137/04 kaže "Propisi o zaštiti na radu,kolektivni ugovor,pravilnik oradu moraju se na prikladan način učiniti dostupnima radnicima."

Novčanom kaznom od 10000 do 30000 kn kaznit će se poslodavac koji tako ne učini prema čl.246.st2 istog Zakona.

Pa gospon poslodavac nek izvoli dovesti se u situaciju da odeš na inspekciju rada. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija