Jump to content

Trazim pomoc od nekog iskusnog!!!


Denny81

Preporučene objave

Moja majka je umrla 1984 u Svicarskoj radi greske doktora...ja sam imao 3,5 godina...dali se za njom vodila ostavinska rasprava,neznam...otac mi taji sve podatke...tokom braka su gradili kucu, mijesto pokraj Cakovca (obijekt je jos tamo)vlasnistvo moga oca navedeno u gruntovnici gdje se ime moje majke nit ne spominje...imam li ja kakva prava po toj kuci ili nemam kao i za odstetu iz svicarske...tj zivotnog osiguranja i tuzbe koja se vodila u svicarskoj...dali je mene otac zatajio povodom ostavinske ili je moguce da se uopste nije provela...pokusao sam putem odvjetnika...bas nije pokazao i neki interes svega toga...evo ukratko da mi netko objasni put do pravde...i na koji nacin da dobijem svoj dio tj nasljedstvo moje majke....kako li je moguce da moj otac navede macehu u policiji kao vlasnika kuce a sebe ko podstanara iako je u gruntovnici on vlasnik...jel to krivicno dijelo...???Zahvaljujem unapred!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate podatak da je kuca u gurntovnici na oca.

Odete dakle u gruntovnicu, i u zemljisnim knjigama pogledate tko je prije bio uknjizen kao vlasnik.

Ako su vlasnici bili i majka i otac, onda se kuca vodila i na majci. Iz cega se moze zakljuciti da je otac nakon smrti majke to prenio na sebe, sto opet povlaci zakljucak da je provedena ostavinska i da je otac naslijedio i majcin dio.

To je jedna varijanta, a ima i drugih.

To cete tocno znati kada pogledate u zemljisnim knjigama tko je sve bio uknjizen na toj cestici.

Bilo bi dobro provjeriti i u katastru na kome se vodi, ili se vodila prije ta katastarska cestica (tko je bio u posjedu). Uzmete jednostavno broj cestice sa vlasnickog lista i odete do katastra.

Sve su to javne knjige, i mozete u njih imati uvida.

 

Tek kad budete tocno znali tko je prije bio vlasnik, uvidom u zemljisne knjige - doci cete i do podatka kako je ta nekretnina prenesena na vaseg oca. Ako je po kupoprodajnom ugovoru, on ce se nalaziti prilozen u spisu, u arhivi.

Mozete traziti preslik tog ugovora, pa i cijelog spisa.

Tako cete doci doci do vremenskih podataka, i saznati da li je ta nekretnina stecena u braku, za zivota vase majke.

 

Drugo je pitanje, koliko je vremena proslo od tada...

i sto s tim...

 

Ali da biste bili mirni i vidjeli sto tocno i zasto vam otac taji, posvetite ovome koji dan i bit cete mirni jer cete vi tocno vidjeti o cemu je rijec.

 

Sto se tice postupka u Svicarskoj i odstete, tamo morate saznati do kud je dosao sudski postupak, i da li je dosudjena isplata odstete. To ce sigurno dobro znati u osiguranju ako se vodio postupak, a vi trebate imati podatke o vrsti police koju je imala vasa majka.

A ako znate da se vodio postupak, i to mozete saznati u nadleznom sudu.

 

Ne razumijem kako se to vasa maceha vodi kao vlasnica u policiji??? Mislite da je otac priliko prijave boravista naveo da je podstanar, kako je to moguce ako je morao za prvu prijavu donijeti vlasnicki list od kuce?

 

Dakle, zakljucak je (bez obzira na razlicite scenarije) da vi imate pravo na nasljedstvo iza majke i na nekretnine i pokretnine (novac).

Ako su otac i majka zaista kucu stekli zajedno, te nakon provedene ostavinske, otac nasljedjuje 1/2 a vi nasljedjujete od majcine polovice polovicu.

 

Od odstete nasljedjujete polovicu.

 

Ako se ostavinska nije provela, moze se naknadno provesti.

 

Za to vam treba izvod iz matice umrlih, a onda u Opcinskom sudu provjeravate broj pod kojim je vodjen ostavinski postupak. Ako je proveden, trazite uvid spis, te takodjer i rjesenje o nasljedjivanju kojim je okoncan ostavinski postupak i u kojem su tocno navedeni nasljednici i kako je raspodjeljeno ono sto su naslijedili.

Ako je postojala odsteta zbog medicinske greske, ona je trebala isto tako biti navedena i raspodijeljena u rjesenju o nasljedjivanju.

Tako cete tocno znati da li je proveden ostavinski pôstupak, te ako jest da li je vas otac zatajio da postojite vi kao dijete tj. nasljednik iza umrle.

 

Sto se tice podataka o nasljedjivanju, u Opcinskom sudu gdje cete podnostiti zahtjev za uvid u spis trebate dokazati pravni interes (ime, prezime, izvod iz matice umrlih, vas izvod iz matice rodjenih da se vidi da vam je ona majka, molim uvid u spis iza moje majke, dokaze o srodstvu prilazem u preslici... i adresa gdje da vam se dostavi obavijest kad mozete doci gledati spis).

 

Ne cekati. Poduzimati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos treba saznati da li je majka nesto naslijedila od svojih roditelja, a onda ste to isto trebali naslijediti i vi...

To cete pak saznati kada dodjete do rjesenja o nasljedivanju iza njenog oca i njene majke, ako je provedena ostavinska, tj. ako su ti ljudi uopce umrli. Ako su umrli, a ostavinska nije provedena, opet i to mozete gurati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako...Moja baka tj. majka mog oca je darovnim ugovorom poklonila zemljiste mom ocu...znaci vlasnik zemljista po darovnom ugovoru je moj otac od 1980 godine...

 

-nato mi je odvjetnik rekao da on ima prava na cijelu kucu bez obzira sta su bili vijencani...sta bas i ne shvacam zasto on kad je moja majka izgradila cijeli objekt i sve zajedno je steceno u braku...jel moguce da mozda moja majka negdje ostavila potpis u gradjevinskom listu-dozvoli i gdje to zatraziti i ako to moze pomoci...kao dokaz...

 

problem je sto moja majka nije bila prijavljena na toj adresi jer je rano umrla 9/1984 godine...kuca je bila u gradnji...tj podignut samo objekt a unutra nije bila sredjena....

 

i problem je sta moja majka nije nigdje uvedena u Hrvatskim papirima osim moj rodni list...bila je Jugoslavija u to doba...ona bila prijavljena u vojvodini...al vijencali su se u cakovcu 1980...sta bi moglo posluzit ko neki dokaz...

jer ona je i pokopana u vojvodini isto se cudim zasto je to moj otac ucinio....a ne u cakovcu...

 

Neznam na koji naci je uspio macehu stavit kao vlasnika te kuce na policiji a sebe za podstanara i polubrata...al to je vec cinjenica da nesta opet petlja sa kucom...jer do 2007 nitko nije od postojanja kuce bio prijavljen na tu adressu...i odjednom maceha kao vlasnik...

ali kao sta kazem u gruntovnici je jos uvjek moj otac vlasnik...

 

Dali je moguce da ja na opcinskom sudu navedem da je doslo do isplacenja osiguranja u svicarskoj a da on prisilnim putem suda da sve dokumente....jer to je bilo davno i ja sam bio jos dijete...ja samo sve znam od tetki...majcine sestre sa kojima on ne zeli bit u kontaktu od te isplate osiguranja...1986 godine...imam jako malo podataka od bilo cega iz svicarske jer mi otac sve dobro taji...

znam da je moja majka umrla od pencilina kojega je dao njen kucni doktor...ime nepoznato...i moj otac vodio sud protiv njega...sta je navodno i dobio oko 140000 franaka...

 

navodno su i moje tetke imale pravo po zakonskim sudom iz svicarske dobit jedan dio...al sve je to velika tajna mog oca....koju neznam kako izbit na svijetlo...

 

pokusao sam pisat jednom detektivu u svicarsku dali mi on moze izvuci podatke tj papire o tom sudu koji je zavrsio 1986 godine....cekat cu odgovor ali ce me to skupo sigurno kostat...

 

jedini nacin je da opcinski sud prisili njega mog oca za te dokumente...jer moja majka nije umrla obicnom smrcu....

 

Znam da je to sve komplicirano ko neke puzzle...al volio bih da dodje pravda na svoje...

 

Zahvaljujem Vam na pomoci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija