Jump to content

povrat stroja-obrt


cigo1

Preporučene objave

POštovani,

moj sin ima ovakovu situaciju:

 

U ožujku je moj sin kupio stroj ta štampanje na tekstilu Vrijednost10.000kn). Dao ga je prijatelju koji je otvorio obrt

kao ortaku (račun glasu na taj obrt). Moj je sin radio u drugoj firmi posao koji nema veze sa djelat. prijateljevog obrta. Zadatak prijatelja je bio da formira Web stranicu u roku 6 mj. nao međutim isti to nije učinio. sad slijedi ono najvažnije.

1. moj sin otvara obrt za takovu djelatnost(uz rad)

2. prijatelj mu vraća stroj

3. pokušali su vratiti fakturu za stroj dobavljaću, kako bi im se ista stornirala (s obzirom da nije knjižena u obrtu prijatelja)i izdala nova na ime obrta moga sina. S obzirom da se promjenio PDV sa 22 na 23% to (veli dobavljač) nije sistemski moguće učiniti.

 

Mena zanima koji je način da moj sin legalno vrati stroj?

Misliim da bi prijateljev obrt to trebao proknjižiti, obračunati amortizaciju i onda prodati obrtu moga sina? Kako to točno provesti a da nema plačanja na žiro? (obojica su oslobođeni plaćanja PDV-a)

Hvala. :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravu ste cigo1,prijatelj mora stroj unijeti u dugotrajnu imovinu obrta (bio je dužan to učiniti onog momenta kada je stroj "ušao" u obrt,budući mu je nabavna vrijednost veća od 2.000 kn i vijek uporabe duži do godinu dana),amortizirati, te izdati fakturu Vašem sinu.

 

Vaš sin s druge strane,može svom prijatelju izdati fakturu za određenu uslugu u istom iznosu te obojica kompenzacijom zatvoriti međusobna potraživanja.

 

Dobavljač također može pri povratu stroja izdati storno računa sa stopom 22%, te izdati novi račun,drugom kupcu, sa istim iznosom osnovice ali stopom PDV-a 23%.To se naravno,ne isplati dobavljaču jer plaća nešto veći PDV ali je moguće i zakonski dozvoljeno te nije kako dobavljač veli-sistemski nemoguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija