Jump to content

Pouka o pravnom lijeku u pisanoj presudi


htnet

Preporučene objave

Ispričavam se ako već postoji ovakva tema, ali danas sam nabavio neke šprance iz građanskoga i trgovačkoga prava, i jedna stvar mi nije jasna - broj primjeraka u kojima se žalba podnosi. Negdje stoji 2 primjerka, negdje 3, a negdje 4!? :-?

Po ZPP-u, podnesci u postupku se podnose u dovoljnom broju primjeraka za sud i protivnu stranku. Kako je sudu potreban samo 1 primjerak za spis, a stranke su dvije u parn. post. (tužitelj i tuženik), zaključujem da bi žalbu dovoljno bilo podnijeti u 2 primjerka (za sud i protivnu stranku - radi dostave na odgovor).

 

Ispravite me ako griješim!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima!

No dvije stvari mi nisu jasne:

1) zar ne dostavlja prvostupanjski sud spis sa žalbom instancijskom sudu, pa prema tome nije potreban posebni primjerak za taj sud?

2) u postupku sudjeluju samo 2 stranke, a ako npr. u postupku sudjeluju tuženi bračni drugovi kao jedinstveni suparničari, oni u najširem smislu predstavljaju tuženika, koji je jedna stranka (ZPP kaže "dovoljan broj primjeraka za STRANKE i sud")

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, u ZPP-u ni ZKP-u nije naveden,ali u čl. 92. st. 2. Sudskog poslovnika izgleda jest:

 

Članak 92.

Na svim izvornicima i otpravcima odluka protiv kojih je dopušteno podnošenje redovitog

pravnog lijeka stavit će se, ispod teksta izvornika, a iznad štambilja o ovjeri suglasnosti

otpravka s izvornikom, uputa o redovitom pravnom lijeku.

 

Uputa o pravnom lijeku sadrži pouku o tomu kakav je pravni lijek dopušten, u kojemu roku,

te komu i u kolikomu broju primjeraka može ovlaštena osoba izjaviti pravni lijek.

 

 

I šta sada, pisati ili ne? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija