Jump to content

Susko rješenje i tabularna izjava


radoslav1916

Preporučene objave

Malo je komplicirano, ali pokušat ču:

Moj pok.otac i njegov pok.brat zamjenjuju zemlje negdje 1978.Na bratovoj zemlji se nalazila maslina, pa moj otac tu

maslinu daje susjedu u zamjenu za njegovu maslinu koja je pokraj naše kuće.Naime, kod nas još i danas vrijedi taj običaj-tuđa maslina-moja zemlja.Ovo je takav slučaj. Dakle,

susjed je obrađivao svoju maslinu na našoj zemlji i mi ga, kao što je običaj, nismo u tome spriječavali. Međutim, doznajemo kako je pri zamjeni zemalja došlo do greške, pa su obje ostale na bratu pok.tate. Obratili smo se nasljednici, dobili njenu tabularnu izjavu u kojoj priznaje naše vlasničko pravo. Predali smo u zemljišnik na uknjižbu i čekali. U međuvremenu,susjed tuži rođakinju kao vlasnicu i traži zemlju temeljem dosjelosti(jer je obrađivao svoju maslinu?), sudac opć. suda presuđuje u njegovu korist, ali ne temeljem dosjelosti već izjave naše tetke (s kojom smo u zavadi), a koja kaže da je moja pok.majka, tj. njezina sestra, dala dotičnu zemlju tužitelju!!!(što je krivokletsvo). Na rješenje se rodica žalila žup.sudu i sad se čeka...Sjećate se da nam je ista izdala tabularnu ispravu. Nedavno dobivamo rješenje iz zemljišnika. Dakle, imamo rješenje, imamo konačno vlasnički list bez tereta.Zemlja je naša.

Da li smo mi obvezni nekoga obavijestiti, mislim na prijašnje rješenje suda i ako-tko plaća troškove parnice?

Molim nekoga da se bar potrudi pomoći, pa neka njemu Bog pomogne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Sud dostavlja rješenje ili odluke strankama u postupku .

Panrične troškove snosi stranka koja gubi spor .

U presudi stoji kome i kako se uplaćuju troškovi ,ako su troškovi dosuđeni u Vašu korist , po pravomoćnosti tog rješenja-ako stranka koja je izgubila parnicu ne uplati troškove u roku koji je naznačen , tada stranka koja je uspjela u sporu ,pokreće ovršni postupak za isplatu troškova .Bilo bi dobro u tom slučaju dopisom obavijestiti stranku da uplati dosuđene troškove kako bi izbjegla dodatne troškove u ovršnom postupku .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani gosp.Ude,

znala sam da je komplicirano, ali trošak suda je najmanja briga. Ukratko, na rješenje kojem je zemlja na opć.sudu dodijeljena tužiocu sada je u žalbenom postupku na žup.sudu. Rješenjem iz zemljišnika a na temelju valjane zamjene 1978. i tabularne isprave, zemlja je postala naša, kako i treba da bude (ali se to dogodilo poslije gore spomenutog rješenja).

Mene zanima što će sada biti sa onim prvim rješenjem (gdje je

tužena bivša vlasnica), da li mi moramo na bilo koji način obavijestiti sud i koji sud- da smo mi vlasnici zemlje.

Zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Stranka koja ima pravni interes treba se uključiti u postupak kao umješač i osporavati stjecanje vlasništva dosjelošću s obzirom da ste Vi na zakonit način postali vlasnik ( zamjenom ) i u zakonitom ste posjedu te nekretnine .(pretpostavljam )

 

Vi trebate angažirati odvjetnika , koji će na temelju dokumenata utvrditi što se treba poduzeti .

 

Tu je važno tko je knjižni vlasnik ?

 

Čime dokazuje tužitelj svoj posjed , ako ste Vi zamjenom i uz valjanu tabularnu ispravu dobili mogućnost podnošenja zahtjeva sudu za prijenos vlasništva sa "tužene" koja je s Vama mijenjala nekretninu.

 

Vaš je post prilično nejasan .

Ako ste dobili tabularnu ispravu ,zašto se niste uknjižili , i što sad još uvijek čekate ?

 

Da li je tabularna isprava valjana ( ovjerena kod javnog bilježnika ?)

 

Ako je neki spor okončan pravomoćnom presudom postoji mogućnost povrata u prijašnje stanje .Taj zahtjev postavlja osoba koja ima pravni interes i ako nisu propušteni rokovi .

 

Problem nije kompliciran samo ga treba rješavati osoba koja je pravno educirana !

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani,

znala sam i rekla da je malo komplicirano. Kažete, zašto nismo dali tabularnu na uknjižbu. Upravo sam o tome i govorila. Jesmo, dali smo i dobili UDOVOLJAVA SE rješenje, izvadili vlasnički list gdje je čest. iz prvog Z.U. bivšeg prešla u novi-NAŠ.Sada nas samo brine kako dalje. Rješenje

koje je u žalbenom postupku na Žup.sudu ne odnosi se na nas,

koji smo u međuvremenu postali pravi vlasnici, već na bivšu

vlasnicu.Trebamo li mi nekako obavijestiti nekoga i kako, te

što će sada biti sa onim prvim rješenjem suda.

Puno se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Ako je pravomoćnim rješenjem prešlo na Vas trebali biste biti uknjiženi , Vi niste rekli da li ste i uknjiženi ?

 

Uknjižba i rješenje može se osporavati od osobe koja ima pravni interes , ako ima dokaze kojima polaže veće pravo od uknjižene osobe .

 

Protiv pravomoćne odluke suda kojom se odobrava uknjižba moguće je pokrenuti , reviziju i povrat u prijašnje stanje .

 

Vaš slučaj nije kompliciran ali pravno educirana osoba mora imati uvid u dokumentaciju i na temelju toga poduzeti pravne radnje .

 

Ima slučajeva da osoba upisana u zemljišnim knjigama istovremeno proda nekretninu različitim osobama , i tada nastaje problem dokazivanja čije je pravo na nekretninu veće .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija