Jump to content

povrat otuđenih stvari


stribor

Preporučene objave

Hitno!!!! da li netko može pomoći savjetom što učiniti ili kakvu tužbu podnijeti u slijedećem slučaju. Bio sam u najmu poslovnog prostora koji mi je isticao 31.10.2009. Sa vlasnikom prostora sam dogovorio da isti neću produžiti i da ću prostor napustiti po isteku ugovora.Tjedan dana ranije, 23.10.2009. zakupodovac je promjenio bravu na poslovnom prostoru i onemogućio me je da uzmem svoje pokretnine (sitni inventar,kompjuter-blagajnu, namještaj...itd) pod izgovorom da ima novog zakupca kojem hitno treba poslovni prostor a ka o da meni ugovor o najmu ionako ističe pa mi tih tjedan dana ništa ne znači. uredno sam plaćao zakup i režije za što imam potvrde potpisane od strane zakupodavca.

Kako sa dođem do svojih stvari čija je vrijednost veća od 100,000 kn jel dogovor očito nije moguć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče najučinkovitije tužbe u ovakvim iznenadnim slučajevima najbolja bi bila tzv. posjedovna tužba. Vi ste kao zakupoprimac (ako je za poslovne svrhe, najam bi bio za stanovanje- nebitno) bili neposredni posjednik i protiv posrednog posjednika (zakupodavca) ste uživali posjedovnu zaštitu. Ta zaštita osim tužbe podrazumijeva i samopomoć. Međutim, s obzirom na protek vremena od vašeg saznanja da je zakupodavac promjenio bravu (rok je 30 dana od saznanja, a najduže godinu od smetanja posjeda), najvjerojatnije je da su vam te mogućnosti "pobjegle". To najbolje vi znate.

 

Međutim, nije vidljivo da li ste vi uopće pokušavali doći do svojih stvari u tom prostoru ili ne. Ako ste pokušavali, a on vam to ne dozvoljava pokušajte sve prijaviti policiji. Oni su nekada najpouzdaniji i najefikasniji, ali su im često u smislu mješanja u imovinskopravne pa i posjedovne stvari vezane ruke. Zakon im u tom smislu uopće ne daje kakve ovlasti (iako bi trebalo jer je česta potreba za hitnošću- tzv. organ iz nužde). Međutim, ukoliko u ovom događaju ima elemenata kakvog kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti, a moglo bi biti - npr. utaja i sl. onda je obično policija puno efikasnija od suda.

 

Bez obzira na to, zakupodavac se očito nije držao ugovora i ranije ga je raskinuo, pa u tom smislu možete tužbom od njega tražiti da vam nadoknadi štetu.

 

Sretno! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kontaktirao sam zakupodavca jednom kada mi je i rekao da mi tih tjedan dana ništa ne znači i da ima drugog zakupnika koji će odmah ući u prostor i da se s njim dogovorim oko stvari. <nakon toga više mi se nije javljao na telefon. sadašnji zakupnik kaže da je stvari dobio s lokalom i da na njih računa a korištenje istih je dogovorio sa zakupodavcem.

nije mi jasno šta znači 30 dana od smetanja posjeda, a najviše godina dana. da li mogu tražiti zaštitu posjeda, privremenu mjeru ili nešto treće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stribor je napisao:

kontaktirao sam zakupodavca jednom kada mi je i rekao da mi tih tjedan dana ništa ne znači i da ima drugog zakupnika koji će odmah ući u prostor i da se s njim dogovorim oko stvari. <nakon toga više mi se nije javljao na telefon. sadašnji zakupnik kaže da je stvari dobio s lokalom i da na njih računa a korištenje istih je dogovorio sa zakupodavcem.

nije mi jasno šta znači 30 dana od smetanja posjeda, a najviše godina dana. da li mogu tražiti zaštitu posjeda, privremenu mjeru ili nešto treće?

 

Ovi dogovori stvar dosta kompliciraju. Da li zakupodavac eventualno što potražuje od vas (dug ili nešto slično)? Ukoliko takvih potraživanja nema, onda doista hitno na policiju ili možda još bolje Državnom odvjetniku.

 

Što se tiče roka od 30 dana, odnosno najviše godinu dana od smetanja, ne znam kako da vam bolje objasnim. Naime u tom roku koji je izričito propisan u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima imate mogućnost tražiti zaštitu posjeda direktno od suda pa i tražiti privremenu mjeru. Dakle, ukoliko ste saznali za to smetanje (promjenu brave) unazad manje od 30 dana(danas je 6. 12. pa računajte unazad 30 dana) i ako od tog dana kad ste saznali za promjenu brave nije proteklo više, onda imate mogućnost od suda tražiti zaštitu posjeda tzv. posjedovnom tužbom.

Nakon isteka godine dana od smetanja posjeda, dakle nakon 23.10.2010. god. pa i da bi za to smetanje saznali tek i jedan dan ranije (manje od 30 dana od saznanja), to vaše pravo zastarjeva. Dakle, 30 dana od vašeg saznanja za smetanje je relativni rok zastare, a godina dana od samog čina smetanja nastupa apsolutna zastara.

Nadam se da sam bio jasniji. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija