Jump to content

Molim pomoć, očajna sam!!!


Roy

Preporučene objave

Ovako:

 

Na porodiljnom sam dopustu koji ističe 16/02, prema rješenju koje sam primila. Dijete puni godinu dana 18/02.(ne znam kada se trebam javiti na posao?)

Kad sam nazvala u firmu da im javim za istek porodiljnog rečeno mi je kako za mnom više nema potrebe - naime, obavljam carinjenje kao kućni špediter.

U međuvremenu su primili drugu ženu na to radno mjesto koje je ona obavljala - dakle, isto je špediter, dok se nisu odlučili dati taj posao vanjskoj špediciji, pa ona sada fakturira..radi nešto drugo....whatever.

Mene zanima, obzirom da je došla NAKON MENE, a obavljala MOJ POSAO, i jasno je da je zato i primljena, imam li se ja, kao netko tko je duže u firmi od nje, ikakvo pravo buniti na odluku da zadrže nju a ne mene????

 

Ona je također na ugovoru na neodređeno, ali je isti ugovor mlađeg datuma nego moj.

Čini mi se da u mom ugovoru stoji SLUŽBENIK,a ne međunarodni otpremnik.

 

Firma ima preko 200 zaposlenih, većina ljudi je zaposlena na određeno vrijeme, ima li to ikakve veze u mom slučaju?

Meni je nevjerovatno da on u firmi od preko 200 zaposlenih nemože iznaći drugo radno mjesto za mene...smiješno je i nelogično...ali zakonski?

Koliko god čitala zakon, što od panike što od očaja - nerazumljiv mi je....molim Vas, možete li mi svojim riječima pojasniti ovaj moj slučaj???

MOLIM SAVJET I POMOĆ.

:place::place::place::place::place: :place::place::place:

 

P.S. Kontaktirala sam Sindikat Istre i Kvarnera radi učlanjenja a firmin sindikat je upravo njihova podružnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roy je napisao:

Ovako:

 

Na porodiljnom sam dopustu koji ističe 16/02, prema rješenju koje sam primila. Dijete puni godinu dana 18/02.(ne znam kada se trebam javiti na posao?)

Kad sam nazvala u firmu da im javim za istek porodiljnog rečeno mi je kako za mnom više nema potrebe - naime, obavljam carinjenje kao kućni špediter.

U međuvremenu su primili drugu ženu na to radno mjesto koje je ona obavljala - dakle, isto je špediter, dok se nisu odlučili dati taj posao vanjskoj špediciji, pa ona sada fakturira..radi nešto drugo....whatever.

Mene zanima, obzirom da je došla NAKON MENE, a obavljala MOJ POSAO, i jasno je da je zato i primljena, imam li se ja, kao netko tko je duže u firmi od nje, ikakvo pravo buniti na odluku da zadrže nju a ne mene????

 

Ona je također na ugovoru na neodređeno, ali je isti ugovor mlađeg datuma nego moj.

Čini mi se da u mom ugovoru stoji SLUŽBENIK,a ne međunarodni otpremnik.

 

Firma ima preko 200 zaposlenih, većina ljudi je zaposlena na određeno vrijeme, ima li to ikakve veze u mom slučaju?

Meni je nevjerovatno da on u firmi od preko 200 zaposlenih nemože iznaći drugo radno mjesto za mene...smiješno je i nelogično...ali zakonski?

Koliko god čitala zakon, što od panike što od očaja - nerazumljiv mi je....molim Vas, možete li mi svojim riječima pojasniti ovaj moj slučaj???

MOLIM SAVJET I POMOĆ.

:place::place::place::place::place: :place::place::place:

 

P.S. Kontaktirala sam Sindikat Istre i Kvarnera radi učlanjenja a firmin sindikat je upravo njihova podružnica.

 

Roy draga,

prvo je potrebno da se smirite.Znam lako je to reći,no međutim to je neophodno,pa morali i radi toga potražiti i liječničku pomoć.Čovjek ne može reagirati pravovremeno na događaje oko njega ukoliko ga pera depra ili što drugo. A to je loše i može izazvati i somatska oboljenja.

Dakle Roy, ja ne vidim razloga za paniku. To što vam je neko "rekao da za vama više nama potrebe" nema pravnu vrijedost. U vašoj situaciji poslodavcu je prema ZOR-u zabranjeno dati vam bilo koji od predviđenih otkaza ugovora o radu i nakon 15 dana kad istjeće vaše zakonsko pravo na korištenje porodiljskog dopusta. U vašem slučaju to je do 08.ožujka 2010g a to je od danas još 90 dana.

Situacija koju ste opisali u kojoj je poslodavac na vaše mjesto zaposlio drugu osobu,dobar je temelj da osporite,kada i u koliko dobijete redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga, opravdane razloge za isti a koje je poslodavac prema zakonu Zakonu o radu dužan obrazložiti. Činjenica je da je on trebao i mgao na vaše mjesto zaposliti osobu do vašeg povratka sa porodiljskog d. Dakle vi ćete po otkazu(ponavlljam-ako ga dobiljete) uručiti poslodavcu ZAHTJEV za zaštitu prava u kome ćete pobiti njegove "opravdane" razloge za taj otkaz. No do tog događaja ima vremena 90 dana,pa vam ja savjetujem da se educirate u području radnog prava i da čuvate svoju bebu. Vi u međuvremenu,mirno, uljuđeno i fino probajte razgovarati sa poslodavcem kako bi se izbjegao spor. poslodavci često "zaborave" da i radnici imaju nemala prava i računaju da ih radnici neznaju (što je mnažalost istina). No kad uvide da radnici ipak znaju nešto o svojim obvezama i pravima iz ZOR-a skloni su popustiti jer im se ne ide u sudske okršaje koje poćesto gube. Svjedoci smo toga na Legalisu pa i ja osobno gdje mi se javljaju naši članovi koji su našim zajedničkim naporima uspjeli uvjeriti poslodavce kako je njihovo postupanje suprotno ZOR-u te su efekti bili vrlo dobri u pregovorima radnika i poslodavaca na korist radnika.

Želim reći da smo mi svi tu i ako do nečega dođe od strane poslodavca što ćete smatrati ugrožavanjem vaših zakonskih prava mi čemo vas savjetovati i pravovremeno vas uputiti, kaj ,kak i kad da radite da biste za sebe postigli najpovoljniju poziciju i sve to sukladno ZOR-u.

U međuvremenu :cita: :pravila::propis: i sve će biti O.K.

Nema razloga za

:place: a kamo li za :place::place::place::place: ,nego čuvati :beba: i :smijeh: se čim više jer to je lijek.

:skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno, puno hvala na utješnim riječima....saznala sam što poslodavac planira, a to je ponuditi mi posao na peglanju (radim u tvornici tekstila).

Zaista se divim iskreno ženama koje su na peglanju, jer padaju u nesvijest ljeti, nesnosno je vruće, opečene su često i zna se da je to najgore mjesto u firmi, ali ja imam 9 godina radnog staža u uredu, zaboga.

Može li on meni sa uredskog mjesta ponuditi mjesto na pegli???

Moje obrazovanje je SSS - maturant gimnazije.

 

Pronašla sam svoj ugovor o radu - stoji da se primam radi povećanog obima posla kao referent za otpremništvo. NA NEODREĐENO.

Druga osoba je primljena kao SLUŽBENIK (po ugovoru) na neodređeno, dok sam ja bila na porodiljnom...znači, izbjegli su da izgleda da je primljena kao moja zamjena....je li tako?

jedino što je fizički zaista obavljala MOJ posao (carinjenje i fakturiranje, sada samo fakturira), koji ne obavlja nitko drugi u firmi, i stvarno je špediter kao i ja - ima položen državni ispit za to.

To se može dokazati dokumentacijom - carinskim papirima na koje se potpisivala...

jesam li imalo u pravu?

borim li se sa vjetrenjačama, u biti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roy je napisao:

Puno, puno hvala na utješnim riječima....saznala sam što poslodavac planira, a to je ponuditi mi posao na peglanju (radim u tvornici tekstila).

Zaista se divim iskreno ženama koje su na peglanju, jer padaju u nesvijest ljeti, nesnosno je vruće, opečene su često i zna se da je to najgore mjesto u firmi, ali ja imam 9 godina radnog staža u uredu, zaboga.

Može li on meni sa uredskog mjesta ponuditi mjesto na pegli???

Moje obrazovanje je SSS - maturant gimnazije.

 

Pronašla sam svoj ugovor o radu - stoji da se primam radi povećanog obima posla kao referent za otpremništvo. NA NEODREĐENO.

Druga osoba je primljena kao SLUŽBENIK (po ugovoru) na neodređeno, dok sam ja bila na porodiljnom...znači, izbjegli su da izgleda da je primljena kao moja zamjena....je li tako?

jedino što je fizički zaista obavljala MOJ posao (carinjenje i fakturiranje, sada samo fakturira), koji ne obavlja nitko drugi u firmi, i stvarno je špediter kao i ja - ima položen državni ispit za to.

To se može dokazati dokumentacijom - carinskim papirima na koje se potpisivala...

jesam li imalo u pravu?

borim li se sa vjetrenjačama, u biti?

 

Roy,

prema situaciji koju ste opisali poslodavac će najvjerojatnije prema vama ići sljedećim redosljedom:

1.će vam ponuditi ANEX (dopunu starog ugovora koji će vam da potpišete a uz to će Vas uvjeravati kako je to "dobro" za vas i bla...bla.....Taj Anex NIKAKO ne smijete potpisati jer ćete izgubiti mogućnost trZAŠTITE prava u sl. pod 2.

Osam dana nakon što odbijete potpisati anex starog ugovora,poslodavac vam je DUŽAN uručiti:

2. otkaz ugovota o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa PONUDOM novog ugovora sa izmjenjenim uvijetima jer je to za njega jedini ZOR-om predviđeni način kojim vas može premjestiti na drugo radno mjesto. Propusti li taj rok od osam dana smatrat će se da i dalje vrijedi vaš stari ugovor o radu.

3. otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga (dakle bez ponude izmjenjenog ugovora-što prema saznanjima koje imate vjerojatno neće učiniti)

ad.1 smo objasnili -NE POTPISATI nikakav ANAX ili sporazum.

ad.2. kad dobijete posl.uvj.otkaz ugovora sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvijetima isti poslodavac MORA obrazložiti OPRAVDANIM razlozima zbog kojih vam je takav otkaz dao. Vi ćete u roku od 15 dana pismeno ,poštom sa povratnicom poslati poslodavcu ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA u kojem će te pobiti njegove opravdane razloge i navesti sve ono što mislite da je potrebno(dio ste i tu naveli) kako bi ste zadržali svoje staro radno mjesto.

U roku od 15 dana poslodavac vam mora odgovoriti na vaš zahtjev. Ne odgovori li ostajete raditi na svom starom mjestu. Odgovori li vam negativno imaze pravp ZAŠTITE prava kod nadležnog suda.

E kad vaš poslodavac vidi da vi nešto znate o svojim pravima,. on će dobro razmisliti kako će sa vama, jer ići na sud izaziva troškove a vjerojatnost da dobije spor nije baš prevelika. Za sve to vrijeme bitno je da vi redovito dolazite na posao na svoje staro radno mjesto i da se nedate omesti u tome. To će možda biti neugodno i teško, no to ćete morati "pretrpjeti" a drugi nek misle što će i kako će(poslodavac).

ad.3. ako vam urući "samo" otkaz ugovora iz poslovno uvjetovanih razloga (bez ponude novog ugovora), što će reći da vas je proglasio teh.viškom i šalje vas na zavod za zapošljavanje,učinit ćete isto ko i pod 2.Dođe li do sudskog spora sud bi ga sigurno prisilio da postupi na rečeni naćin i morao bi vam ponuditi sve ono opisano pod 2.jer tako propisuje ZOR.

Dakle bit svega je: poslodavac vas ne može premjestiti sa vašeg radnog mjesta koje je u opisu iz vašeg ugovora niti vam može smanjiti plaću niti može iz tog ugovora išta mjenjati bez vašeg PRISTANKA.

Još je važno ida poslodavac ukoliko dođe do sudskog spora protiv vas nesmije poduzimati nikakove sankcije jer tako predviđa ZOR pod prijetnjom tapriječenih prekršajnih kazni za poslodavca.

Eto to bi bilo to što vi možete i morate u vašem slučaju a to vam omogučuje ZOR.

Pa sretno i izveštavajte nas o daljnjim događanjima.

 

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

E, ovako.

Bila sam u firmi, otvoreno mi je poslodavac rekao da za mene nema posla.I da ako hoću dat će mi 3000 kn (!!!!) više otpremnine, ali da ne želi da se vraćam....Talijani valjda misle da smo mi ovdje ovce pa se damo za 3000 kn..da ne kažem šta.

Nakon što sam ja otišla, nazvao je svoju pravnicu (imam "krticu" u firmi :))) i poludio kad je čuo da mu ona kaže da sam ja u pravu i da ako dođe do suda - izgubit će spor. Nakon toga je naredio kadrovskoj da se nagode samnom, za 3000 - 5000 kn otpremine više....ne znam što reći.

Suprug i ja smo mozgali o trećem djetetu...možda bi to bilo rješenje.

Koliko ja trebam biti na poslu nakon što se vratim s ovog porodiljnog kad otvorim novi porodiljni, tj. nove komplikacije kako bih imala puni prosjek plaće kao naknadu od HZZO?

Navodno je rekao da će mi pri prvoj pogrešci dati otkaz ako isposlujem svoja prava na sudu, i kako će mi život u firmi biti pakao...i sad se naravno bojim..... :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roy je napisao:

E, ovako.

Bila sam u firmi, otvoreno mi je poslodavac rekao da za mene nema posla.I da ako hoću dat će mi 3000 kn (!!!!) više otpremnine, ali da ne želi da se vraćam....Talijani valjda misle da smo mi ovdje ovce pa se damo za 3000 kn..da ne kažem šta.

Nakon što sam ja otišla, nazvao je svoju pravnicu (imam "krticu" u firmi :))) i poludio kad je čuo da mu ona kaže da sam ja u pravu i da ako dođe do suda - izgubit će spor. Nakon toga je naredio kadrovskoj da se nagode samnom, za 3000 - 5000 kn otpremine više....ne znam što reći.

Suprug i ja smo mozgali o trećem djetetu...možda bi to bilo rješenje.

Koliko ja trebam biti na poslu nakon što se vratim s ovog porodiljnog kad otvorim novi porodiljni, tj. nove komplikacije kako bih imala puni prosjek plaće kao naknadu od HZZO?

Navodno je rekao da će mi pri prvoj pogrešci dati otkaz ako isposlujem svoja prava na sudu, i kako će mi život u firmi biti pakao...i sad se naravno bojim..... :tuzan:

 

E moja roy,

vidim jako ste uzrujani.To vidim po tome jel nema ni cigo bok kak si kaj i tak to. To sam rekao nije dobro za vas a ni za vašu bebu.Nesmete se sekirat.

Shvatite poslodavac vam ništa ne može i on je u pravu kad se ljuti jer onaj ko se ljuti-gubi i bude li vam prijetio vi to sve bilježite pa ima da vam plati masne odštete zbog diskriminacije i maltretiranja u stanju u kojem se nalazite.On nek ide u K svojima pa nek tamo njih maltretira ak smije.Njegova je obveza poštivati naše Zakone i on će to morati. Dakle vi ste u prednosti po svemu jer naš je Zakon o radu vrlo dobar za radnika.

I ne idite u firmu da se uzrujate idite da saznate nepodobštine koje radi poslodavac protiv vas i ostalih to će vam trebati.I još jedan savjet nemojte nikome govoriti o svojim nakanama samo onako uzgred spomenite da ste se posavjetovali sa "pravnikom",bez puno detalja. Nek poslodavac zna da vi znate i nek i on ući o našem pravu jer i on ima obveze makar misli da ih nema: i bolje za vas da tako misli. Bu iznenađen.

A to hočete li zatrudnjeti još jednom to vam ja stvarno nebi znal.

Ja sam vam opisao sve scenarije koji se mogu dogoditi i koji će se dogoditi kad se vratite na posao.Poslodavcu neće biti lako dati vam otkaz i isti opravdati a vi u međuvremenu razmišljajte i o drugom zaposlenju jer je očito da tamo nećete moći dugo ostati. O onom tamo u firmi razmišljajte da poslodavcu uzmete što veću lovu na otpremnini a za to morate biti hladne glave i prisjetiti se svih nepravilnosti koje su se kod vas tamo događale a kje bi vam mogle koristiti u postizanju tog cilja.

Nemate se čega bojati vi u slučaju otkaza imate pravo n,otkazni rok,otpremninu imate pravo na naknadu sa zavoda a do tada dok to sve iskoristite i situacija sa nalaženjem posla zasigurno će se promjeniti i naći čete novi posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija