Jump to content

Trgovina preko interneta


Tetrapak37

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Imam jedno pitanje...

 

Recimo, hobi mi je izrađivanje različitih stvarčica (nisu ilegalne i sl.).. i ja želim prodavati te stvari preko interneta..

Nemam registriranu trgovinu - (ni običan obrt ni e-trgovinu)!

 

I sad.. ja izradim stranicu, postavim stranicu na host iz SAD-a, pod .com domenom, (znači stranica sa Hrvatskom nema nikakve veze), i krenem prodavati.

 

Zanima me jel to ilegalno, mogu li zbog toga dobiti kaznenu prijavu, te tko je nadležan?

 

(Znači nešto slično kao da baka jedno jutro sjedne na zid i krene prodavati svoj sir..)

 

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tetrapak37 je napisao:

Pozdrav svima.

Imam jedno pitanje...

 

Recimo, hobi mi je izrađivanje različitih stvarčica (nisu ilegalne i sl.).. i ja želim prodavati te stvari preko interneta..

Nemam registriranu trgovinu - (ni običan obrt ni e-trgovinu)!

 

I sad.. ja izradim stranicu, postavim stranicu na host iz SAD-a, pod .com domenom, (znači stranica sa Hrvatskom nema nikakve veze), i krenem prodavati.

 

Zanima me jel to ilegalno, mogu li zbog toga dobiti kaznenu prijavu, te tko je nadležan?

 

(Znači nešto slično kao da baka jedno jutro sjedne na zid i krene prodavati svoj sir..)

 

 

Hvala!

 

Nadležan je državni inspektorat ukoliko obavljate djelatnost a niste registrirani za istu, nebitno gdje se nalazi domena (npr Zimbabve) osobe koje naručuju određene stvari od vas vi morate otpremiti ili putem neke treće osobe što se pak lako dozna, a i recimo da ako ima volje da vas tuži osoba kojoj ste "dostavili" patvoreni proizvod može to učiniti na svom području pa će je njen nadležni organ naputkom uputiti da to učini na području RH.

Ukoliko zapadnete pod "oko" snagama MUP-a koji mogu uhvatiti vaš IP i ostale potrebne stvari, podvrgnućete sebe nepotrebnom kaznenom progonu naravno ukoliko se po završetku utvrdi da niste činili ništa a što nije navedeni u Kaznenom zakonu,a u tom slučaju vas "prebacuju" na nadležnost institucija koje su meritorne po tom pitanju.

 

i da jedna baka i je tako prodavala sir i jaja (bilo je nedavno u dnevnom tisku) pa je zaradila kaznu zbog toga te dobila zabranu obavljanja djelatnosti što joj dodatno stvara nepogodnost jer ni nemože sad i da hoće registrirati djelatnost u skladu sa zakonom.

 

Good luck :)

 

Good luck :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konkretno ja izrađujem unikatan nakit (u malim količinama, čisto iz hobija i izlažem ih u galeriji na svojoj internet stranici).

 

Recimo da mi se javi netko tko je vidio moj rad i strašno mu se sviđa jedan komad i želi ga kupiti...

Znači ja taj komad nakita nikako ne smijem prodati, osim ako se ne registriram kao pravna osoba??

 

Spada li to pod kakvu vrstu umjetničkih djela, te postoje li kakvi propisi o prodaji takvih stvari?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tetrapak37 je napisao:

Konkretno ja izrađujem unikatan nakit (u malim količinama, čisto iz hobija i izlažem ih u galeriji na svojoj internet stranici).

 

Recimo da mi se javi netko tko je vidio moj rad i strašno mu se sviđa jedan komad i želi ga kupiti...

Znači ja taj komad nakita nikako ne smijem prodati, osim ako se ne registriram kao pravna osoba??

 

Spada li to pod kakvu vrstu umjetničkih djela, te postoje li kakvi propisi o prodaji takvih stvari?

 

 

ako ste samostalni umjetnik nemorate se registrirati kao pravna osoba, (obrt nije pravna osoba), osim tvrtke navodim možete registrirati obrt, tvrtku, zadrugu na trg.sudu, udrugu koja se prodajom nakita financira a ne pojedinci u njoj, ili kao samostalni umjetnik a "zdravo seljački" govoreći ako prodate koji komad tu i tamo, koristite zdravi razum....rad na crno je rad na crno pa to objasnite nadležnom inspektoratu i njemu postavite to isto pitanje kao i meni.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija