Jump to content

Otkaz radnika


stella-jasa

Preporučene objave

možete ga odjaviti ranije. obavezno mora potpisati odluku o otkazu- da je sam dao otkaz te da ste sporazumno odlučili kako radnik neće odraditi čitav otkazni rok. Znači ako radnik neće potpisati kako se slaže da ne odradi otkazni rok, morate ga zadržati na prijavi do isteka otkaznog roka- jer često žele odraditi otkaz. rok kako bi ostvarili pravo na punu plaću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

možete ga odjaviti ranije. obavezno mora potpisati odluku o otkazu- da je sam dao otkaz te da ste sporazumno odlučili kako radnik neće odraditi čitav otkazni rok. Znači ako radnik neće potpisati kako se slaže da ne odradi otkazni rok, morate ga zadržati na prijavi do isteka otkaznog roka- jer često žele odraditi otkaz. rok kako bi ostvarili pravo na punu plaću.

 

Anavir,

netočno.

Radnik je dao otkaz.Nikakvu "odluku" on ne potpisuje. Radi se o REDOVITOM otkazu ugovora o radu od strane radnika(valjda kad se u postu spominje otkazni rok)pri kome radnik ne mora navoditi razlog. Otkazni rok je propisan ili ugovorom o radu ili ZOR-om i u pomenutom sločaju traje 30 dana.

Poslodavac NE MOŽE odjeviti radnika prije isteka otkaznog roka.

Točno,poslodavac može u suglasnosti sa radnikom sporazumno "skratiti" taj rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da tako piše u ZOr-u, ali osobno sam imala frku s radnom inspekcijom- traže da odluka o otkazu bude potpisana i od strane poslodavca i radnika, pa i u slučaju redovitog otkaza od strane radnika. Isto tako poslodavac ne može prisiliti radnika da odradi otkazni rok ako ovaj to ne želi. A ako poslodavac daje otkaz radniku- mora ispoštovati otkazni rok kad to radnik želi. Poslodavac nema nikakvu zaštitu od samovolje radnika kojeg isti zakon štiti- pa on ako neće raditi ne mora. Radnik se jednostavno pokupi doma i javi da se više neće vratiti na posao. Ja u takvim slučajevima pošaljem odluku o otkazu gdje piše da je radnik otkazao ugovor o radu te da ne želi odraditi otkazni rok- ispečatiram, potpišem i pošaljem preporučeno. pričekam 15 dana hoće li radnik iskoristiti zahtjev za zaštitu prava, ako mi ništa ne dođe, odem i odjavim ga s datumom koji piše na odluci o otkazu. I to je praksa, koja je u skladu s zahtjevima radne inspekcije, kao i moja jedina mogućnost. Isto tako moram mu uplatiti plaću bez obzira što je radnik ukrao pola svoje plaće- ne smijem odbiti od plaće nikakav iznos, pa se gombam s kaznenim prijavama ako mi je otuđeno više od 1000 kn, a ako je otuđeni iznos manji- opet nikom ništa- i tu opet zakon štiti radnika..

Da ne bježim s teme, po naputku radne inspekcije, najbolje da oboje potpišu tu odluku te da kod napomene upišu kako se sporazumno slažu da radnik ne mora odraditi otkazni rok te da se ugovor raskida s xx datumom. Čist račun- duga ljubav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

Da tako piše u ZOr-u, ali osobno sam imala frku s radnom inspekcijom- traže da odluka o otkazu bude potpisana i od strane poslodavca i radnika, pa i u slučaju redovitog otkaza od strane radnika. Isto tako poslodavac ne može prisiliti radnika da odradi otkazni rok ako ovaj to ne želi. A ako poslodavac daje otkaz radniku- mora ispoštovati otkazni rok kad to radnik želi. Poslodavac nema nikakvu zaštitu od samovolje radnika kojeg isti zakon štiti- pa on ako neće raditi ne mora. Radnik se jednostavno pokupi doma i javi da se više neće vratiti na posao. Ja u takvim slučajevima pošaljem odluku o otkazu gdje piše da je radnik otkazao ugovor o radu te da ne želi odraditi otkazni rok- ispečatiram, potpišem i pošaljem preporučeno. pričekam 15 dana hoće li radnik iskoristiti zahtjev za zaštitu prava, ako mi ništa ne dođe, odem i odjavim ga s datumom koji piše na odluci o otkazu. I to je praksa, koja je u skladu s zahtjevima radne inspekcije, kao i moja jedina mogućnost. Isto tako moram mu uplatiti plaću bez obzira što je radnik ukrao pola svoje plaće- ne smijem odbiti od plaće nikakav iznos, pa se gombam s kaznenim prijavama ako mi je otuđeno više od 1000 kn, a ako je otuđeni iznos manji- opet nikom ništa- i tu opet zakon štiti radnika..

Da ne bježim s teme, po naputku radne inspekcije, najbolje da oboje potpišu tu odluku te da kod napomene upišu kako se sporazumno slažu da radnik ne mora odraditi otkazni rok te da se ugovor raskida s xx datumom. Čist račun- duga ljubav.

Anavir bok,

dakle to je upravo ono što sam napisao u zadnjem redku svoga posta-SPORAZUM ili ti kako ti i inspektori to zovete,ODLUKA da ste se sporazumjeli.

Pored toga žao mi je da imaš probleme sa radnicima. Ja ih u šali dijelim na one koji rade i one koji su samo "zaposleni". Ima ih loših kao što ima i loših poslodavaca koji koriste samo prava koja imaju a na obveze zaboravljaju.

Bez obzira na to što poslodavci mahom smatraju da radnici inaju prevelika prava prema ZOR-u ,smatram da su i pored toga u večinom u podređenom položaju s obzirom na to da je njihova zarada mnogostruko manja od poslodavčeve i da je obrazovanje i needuciranost potonjih njihov hendikep.

Ne znam jesi li čitala temu "mišljenje jednog poslodavca" by dk,puno smo tamo lamentirali oko odnosa poslodavac -radni,pa ako želiš uključi se i ti sa svojim iskustvima poslodavca i tvoja će iskustva biti dragocjena svima na ovom forumu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija