Jump to content

otkaz ugovora na neodređeno , hitno!


i455

Preporučene objave

Molim Vas za pomoč.Imam 52 god.,u firmi radim nešto više od godinu dana,a ugovor na neodređeno dobio sam 14.09.09 . 01.10.09 dobio sam otkaz ugovora o radu ( sporazumno ) koji sam odbio potpisati te sam otišao na bolovanje s kojeg sam se vratio 06.10.09. Nakon toga otkaz nitko više nije spomenuo.Za 9 mjesec plaća je ostalim radnicima sjela 15.10 a meni 30.10. Platnu listu nisam dobio ( zapravo samo sam jednu dobio od kako radim i to za 03/09). Za 10 mjesec plaču još nisam dobio , a ostali djelatici su dobili . Nazvao sam upravu u Zagreb i upitao za plaču na što me gospođa dobro izvrijeđala , jer kako se ja uopče usuđujem pitati.

Danas mi je stigao otkaz poštom , u kojem se navodi da firma loše posluje od 1 mjeseca 2009 te da sam radi toga dobio otkaz. Molim vas , pomozite mi ,ne znam kako dalje postupiti. Nešto sam vidio u ZOR-u da moram poslati u roku 8 dana firmi , ali ne znam točno što to moram navesti. Jer smatram da to ne može biti razlog zbog kojeg su mi dali otkaz 15 dana nakon ugovora na neodređeno.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i455 je napisao:

Molim Vas za pomoč.Imam 52 god.,u firmi radim nešto više od godinu dana,a ugovor na neodređeno dobio sam 14.09.09 . 01.10.09 dobio sam otkaz ugovora o radu ( sporazumno ) koji sam odbio potpisati te sam otišao na bolovanje s kojeg sam se vratio 06.10.09. Nakon toga otkaz nitko više nije spomenuo.Za 9 mjesec plaća je ostalim radnicima sjela 15.10 a meni 30.10. Platnu listu nisam dobio ( zapravo samo sam jednu dobio od kako radim i to za 03/09). Za 10 mjesec plaču još nisam dobio , a ostali djelatici su dobili . Nazvao sam upravu u Zagreb i upitao za plaču na što me gospođa dobro izvrijeđala , jer kako se ja uopče usuđujem pitati.

Danas mi je stigao otkaz poštom , u kojem se navodi da firma loše posluje od 1 mjeseca 2009 te da sam radi toga dobio otkaz. Molim vas , pomozite mi ,ne znam kako dalje postupiti. Nešto sam vidio u ZOR-u da moram poslati u roku 8 dana firmi , ali ne znam točno što to moram navesti. Jer smatram da to ne može biti razlog zbog kojeg su mi dali otkaz 15 dana nakon ugovora na neodređeno.

 

Hvala

i455 ti si (vjerojetno ?)primio odluku o otkazu ugovora o radu iz poslovno uvijetovanih razloga u kojima je prema ZOR-u,poslodavac morao navesti opravdane razloge zbog kojih ti je takav otkaz uručio(pominješ loše poslovanje firme itd)

 

Dakle ti bi nam trebao odgovoriti da li to i jest tako?

 

Ukoliko jest ti imaš pravo na ZAŠTITU prava u roku od 15 dana po primitku odluke o otkazu, koju ćeš u firmu poslati poštom ,preporučeno sa povratnicom. U tij zaštiti prava navest ćeš činjenice zbog kojih smatraš da obrazloženje poslodavca o opravdanim razlozima nije utemeljeno ako takvog temela imaš(ako se možda radilo na "crno pa prihodi nisu prikazivani realno,ako su šefovi i direktori trošili novce nemilice pa nemate za plaće itd,sve što smatraš da su loše radili i da je štetilo poslovanju). U tom ćeš zahtjevu zatražiti i obračune svih plaće pa i neisplaćenih kao i isplatu palće koje ti nisu isplaćene pod prijetnjom da ćeš se u slučaju neizdavanja obračuna i neisplate plaće obratiti inspekciji radaRHi tražiti i prijaviti te i ostale nepravilnosti prema propisima Zakona o radu i nepoštivanja odredbi tvog ugovora o radu (a neisplata plaće i neizdavanje obračuna plaće jest težak prektšaj poslodavca za koji su određene zapriječene novčane kazne).

U roku oa 15 dana od kad si zahtjev poslao,poslodavac ti može ali i ne mora odgovoriti. Ako ti ne odgovori ili ako ti odgovori negativno opet u roku od 15 dana imaš pravo Zaštite prava na oipčinskom sudu prema mjestu stanovanja.

 

Ukoliko nećeš tražiti Zaštitu sudskim putem tvoj će radni odnos prestati po odrađivanju otkaznog roka i ti ćeš steći pravo naknade na Zavodu za zapošljavanje.S obzirom da u toj firmi radiš manje od dvije godine po ZOR-u nemaš pravo na otpremninu.

 

Dakle poslodavac ti mora dati obračune plaća i naravno plaću. Kad dobiješ obračune, obračuni su ovršni dokumenti pa ukoliko ti nebi isplatili zaostale plaće sa obračunima ćeš otići javnom bilježniku koji će ti sadstaviti obvršni prijedlog i uputiti ga posdlodavcu. Poslodavac se na isti može žaliti a onda ćeš morati utužiti svoje potraživanje putem suda.

Mislim da se poslodavac sa tim obračunima i plaćema neće igrati jer ako ga prijaviš inspekciji rada ista bi ga mogla kazniti novčanom kaznom od 61.000 do 100.000kn. Inspekcija rada ti neće #"dati" tvije plaće. Njezina je dužnost da se brine o poštivanju propisa iz zZakona o radu, ugovarnih odredbi i drugih zakona koji se tiću radnih odnosa. Plaće ćeš dobiti naćinom koji sam ti opisao a na to će te uputiti i inspekcija rada ukoliko joj se obratiš.

Eto,toliko i sretno.

 

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija