Jump to content

Prava radnika


Afrika

Preporučene objave

Poštovani, objedinit cu sve svoje nedoumice, uletila sam vec u neciju temu, dobila po nosu, pa otvaram svoju, zaista trebam pomoć inace ne bi bila ovdje!!! Zar ne?

 

Skratka zaposlila se u maloj firmi, rasturili me u mjesec dana, razboljela se burnout + teže dijagnoze, no hvala Bogu sad je sve bolje,no valja riješiti probleme. Između BO i rada poslodavac mi je rekao da će mi dati vrijeme da se izlijecim, ali nakon toga me više ne trebaju. Kako je proslo dosta vremena ne znam kaj me tamo ceka, ali na obostrano zadovoljstvo mislim da nam je u interesu da se raziđemo. No voljela bi da se nagodimo, želim dobiti ono kaj me ide prema zakonu i svako svojim putem. Po mom misljenju imam 3 opcije; dobit odmah nogu kao što su mi rekli što je dobra prilika za nadgodbu, uvaliti mi posla preko glave pa da sama dam otkaz i ondaa otići bez ičega ili raditi pa gurati dok nešto drugo ne naiđe. Ove informacije su mi kljucne da se znam dočekati na noge u bilo kojoj varijanti.

Pa da ne duljim:

 

1) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću?

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

 

Evo mislim da je to to!

Zaista bi cijenila za pomoć!

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

Ne može.

 

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

- Mogu ponuditi manje plačeno mjesto, znači ostaje neodređeno vrijeme ali vam daju aneks ugovora u kojem piše koje poslove bi trebali obavljati i koja će biti plaća.

 

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću? - Mislim da ne.

 

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

- To pravo vam pripada ako ste ostvarili ptavo na GO naravno. Znači , da.

 

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

- Ako ste kod tog poslodavca sve ukupno proveli duže od 2 godine, možete, naravno ako vam oni redovito otkazuju ugovor, ne moraju ako vi dajete otkaz.

 

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

- Ovo ne razumijem,kako bez otkaznog roka? Obračun otpremnine ide prema zakonu, ne možete bubati cifre. A ovo za otkazni rok- u ugovoru o otkazu treba pisati koliko iznosi otkazni rok, ali sporazumno se možete dogovoriti da ga ne morate odraditi ali vam ga svejedno mora obračunati i isplatiti.

 

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

-Ovisi od firme do firme, ako firma nije potpisnik kolektivnog ugovora ne mora vam ga uplatiti.

 

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

-U načelu, mogu sami ali time čine prekršaj, znači moraju vas obavijestiti, čak i u slučaju izvanrednog otkaza moraju vam poslati odluku o otkazu preporučeno ako već nisu osobno vam dali- imate pravo na zaštitu prava u roku od 15 dana od dana saznanja za tu činjenicu, možete se obratiti također inspekciji rada i ponovno se javiti na forum- da vidimo kakva je situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anavir je napisao:

) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

Ne može.

 

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

- Mogu ponuditi manje plačeno mjesto, znači ostaje neodređeno vrijeme ali vam daju aneks ugovora u kojem piše koje poslove bi trebali obavljati i koja će biti plaća.

 

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću? - Mislim da ne.

 

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

- To pravo vam pripada ako ste ostvarili ptavo na GO naravno. Znači , da.

 

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

- Ako ste kod tog poslodavca sve ukupno proveli duže od 2 godine, možete, naravno ako vam oni redovito otkazuju ugovor, ne moraju ako vi dajete otkaz.

 

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

- Ovo ne razumijem,kako bez otkaznog roka? Obračun otpremnine ide prema zakonu, ne možete bubati cifre. A ovo za otkazni rok- u ugovoru o otkazu treba pisati koliko iznosi otkazni rok, ali sporazumno se možete dogovoriti da ga ne morate odraditi ali vam ga svejedno mora obračunati i isplatiti.

 

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

-Ovisi od firme do firme, ako firma nije potpisnik kolektivnog ugovora ne mora vam ga uplatiti.

 

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

-U načelu, mogu sami ali time čine prekršaj, znači moraju vas obavijestiti, čak i u slučaju izvanrednog otkaza moraju vam poslati odluku o otkazu preporučeno ako već nisu osobno vam dali- imate pravo na zaštitu prava u roku od 15 dana od dana saznanja za tu činjenicu, možete se obratiti također inspekciji rada i ponovno se javiti na forum- da vidimo kakva je situacija.

 

anavir moram te ispraviti,

poslovno uvijetovani otkaz ugovora o radu poslodavac može dati i u slučeju privremene nesposobnosti za rad pa tako i nakon nje sa time da ako ga da za vrijeme bolovnja otkazni rook ne teće. Otkaz je zabranjen u slučaju porodiljnog i bolovanja zbog povrede na radu što kod afrike nije slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

 

- moze, ali mora imati opravdan razlog.

 

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

 

- ne moze biti rad na odredjeno ako ste imali ugovor na neodredjeno.

 

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću?

 

- ne

 

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

- ako niste uopce koristili u 2009. godisnji ili niste koristili prvi dio od 12 radnih dana, ne mozete ga prebaciti u iducu, 2010., godinu jer se u iducu godinu ne moze prebacivati prvi dio godisnjeg niti cijeli godisnji, vec samo drugi dio preostao nakon koristenja prvih 12 radnih dana u godini u kojoj je stecen. dakle, prvih 12 radnih dana koristite u 2009.

 

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

- u radni staz spada i bolovanje, ali morate najmanje 2 godine neprekidno provesti kod tog poslodavca da biste imali pravo na otpremninu.

 

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

- pazite, odreci se otkaznog roka mozete nakon dospijeca otkaza, a ako biste se odrekli otkaznog roka, za koje vrijeme bi vam pripadale place, odreknite se pod uvjetom stimulativnije otpremnine, barem za iznos tih placa. ako biste pak otisli sporazumno, mozete se dogovoriti o otpremnini, ali i ne morate jer nema obveze otpremnine kod sporazumnog raskida (pazite na to).

 

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

- ovisi, no neoporezivi iznos prema pravilniku o porezu na dohodak je do 2500 kn po godini.

 

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

- otkaz vrijedi samo ako je u pisanom obliku i dostavljen drugoj strani, dakle znat cete sigurno je li vam poslodavac otkazao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo da ispravim samu sebe vezano za 4)

 

obzirom je gospodja afrika ocito bila na bolovanju, sto je opravdani izostanak, ona moze prebacivati prvi dio godisnjeg, tj. cijeli godisnji u 2010. g. samo pod uvjetom da je u 2009. radila 6 mjeseci, ako je cijelu godinu bila na bolovanju, onda ne - mora koristiti barem prvih 12 radnih dana godisnjeg u 2009. inace gubi pravo na godisnji iz 2009.

 

"Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 47. (55.)

(1) Godišnji odmor, odnosno prvi dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili rodiljnog dopusta, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine, pod uvjetom da je radio najmanje šest mjeseci u godini koja prethodi godini u kojoj se vratio na rad.

.."

 

no, moje je pitanje - kada se afrika vraca na posao, u 2009. ili 2010.?

 

godisnji se za recimo 2010. moze koristiti prakticki od pocetka godine, od 1.1., no zakon kaze da se godisnji koristi prema potrebama za odmor radnika, ali i prema potrebama organizacije rada, zato se on koristi uglavnom ljeti, kad nema puno posla. no, ako vama ugovor o radu prestaje 2010. godine, poslodavac je duzan vama omoguciti godisnji, ako ne prije otkaza, onda za otkaznog roka (jer godisnji prekida tijek otkaznog roka). ukoliko vam ga ne moze omoguciti prije prestanka ugovora o radu, po novom Zakonu o radu, koji stupa na snagu 1.1.2010. duzan vam ga je platiti. kod redovnog otkaza ugovor o radu prestaje nakon otkaznog roka, a ne na dan otkaza. vodite racuna i o tome da ako vam radni odnos prestaje prije 1. srpnja, prema zor-u imate pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija