Jump to content

Izvanredni otkaz zbog nedolaženja na posao


sompompir

Preporučene objave

Nakon što više od dva mjeseca nisam dobio plaću, te sam iskoristio dozvoljeni minus u banci i došao do ruba, nazvao sam gazdu i rekao da više ne mogu dolaziti na posao jer nemam novaca za prijevoz i obroke tijekom rada, na što je on snishodljivo odgovorio sa "u redu", te mi obećao plaću za dan ili dva. taj se period protegao na skoro 30 dana. Slao sam mailove, predlagao razgovor, ali nisam dobio odgovor.

Kao ni plaću. Ali sam zato primio pismo od firme u kojem mi prijete izvanrednim otkazom jer, tobože, nisam dao nikakvo obrazloženje za svoj postupak. Moj posao je daleko od pravne struke, tako da stvarno ne znam kako da postupim. Poslao sam pisanu obranu, trebam li angažirati odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sompompir je napisao:

Nakon što više od dva mjeseca nisam dobio plaću, te sam iskoristio dozvoljeni minus u banci i došao do ruba, nazvao sam gazdu i rekao da više ne mogu dolaziti na posao jer nemam novaca za prijevoz i obroke tijekom rada, na što je on snishodljivo odgovorio sa "u redu", te mi obećao plaću za dan ili dva. taj se period protegao na skoro 30 dana. Slao sam mailove, predlagao razgovor, ali nisam dobio odgovor.

Kao ni plaću. Ali sam zato primio pismo od firme u kojem mi prijete izvanrednim otkazom jer, tobože, nisam dao nikakvo obrazloženje za svoj postupak. Moj posao je daleko od pravne struke, tako da stvarno ne znam kako da postupim. Poslao sam pisanu obranu, trebam li angažirati odvjetnika?

 

somp.....pozzzzzz,

počinili ste nekoliko grešaka. Razriješavanje "nesuglasica" sa poslodavcem trebala teć ovako:

1.Informirati se o svojim obvezama i pravima koja proistiću iz radnog odnosa(ugovor o radu,Zakon o radu,pravilnik o radu kolektivni ugovor,sindikat i sl.).

2.Uljuđen(snishodan,kako vi kažete) razgovor sa poslodavcem u kojem će on shvatiti da ste pravno informirani(neznanje o obvezama i pravima nas ne opravdava).

3.Pismeno djelovanje ako se stvari ODMAH ne riješe sa poslodavcem prilikom razgovora (ne mailom,ISKLJUČIVO poštom sa povratnicom).

 

Vi ste dakako svjesni pogrešaka koje ste učinili i ja nemam namjeru popovati vam, nego vas uputiti što ćete činiti u ovakovoj situaciji.

Spominjete "pismenu obranu". Od čega obranu? Od toaga što mjesec dana niste bili na poslu ili razloga zašto na poslu niste bili. Taj cijeli vaš put bio je pograšan mada da dođe do suda vaš bi vas poslodavac morao vratiti na posao jer je za vaš nedolazak postojao OPRAVDANI RAZLOG.

dakle sad zaboravite što sam napisao i prethodnoj rečenici i odgovorite mi na sljedeća pitanja:

1.koliko radnika zapošljava vaš poslodavac?

2.kakav ugovor o radu imate?

3.Jeste li uredno dobivali OBRAČUNE PLAĆA isplačenih i neisplaćenih?

4.što ste napisali u toj vešoj"obrani"?

Odgovorite, pa ćemo se hitno dogovoriti što ćete poduzeti.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, hvala na odgovoru :)

 

pa, eto i Vama odgovora na Vaša pitanja:

 

 

1. poslodavac zapošljava oko 30 zaposlenih (na znam točan broj, ali mogu saznati ukoliko je neophodno)

 

2.ugovor o radu je na neodređeno vrijeme

 

3. ne, obračune plaća nisam dobivao redovno

 

4. u obrani sam napisao da nije točno da nisam nikog obavijestio o razlogu nedolaska na posao, jer sam nazvao gazdu i rekao mu da ne mogu dolaziti na posao jer nemam novaca za prijevoz i obroke.

(to je ukratko. danas mi je stigao "poziv na obranu" i ja sam sastavio svoju obranu ali nisam još poslao, jer sam se htio konzultirati sa nekim stručnim. ukoloiko je potrebno, mogu kopirati cijeli članak)

 

Hvala, lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sompompir je napisao:

Pozdrav, hvala na odgovoru :)

 

pa, eto i Vama odgovora na Vaša pitanja:

 

 

1. poslodavac zapošljava oko 30 zaposlenih (na znam točan broj, ali mogu saznati ukoliko je neophodno)

 

2.ugovor o radu je na neodređeno vrijeme

 

3. ne, obračune plaća nisam dobivao redovno

 

4. u obrani sam napisao da nije točno da nisam nikog obavijestio o razlogu nedolaska na posao, jer sam nazvao gazdu i rekao mu da ne mogu dolaziti na posao jer nemam novaca za prijevoz i obroke.

(to je ukratko. danas mi je stigao "poziv na obranu" i ja sam sastavio svoju obranu ali nisam još poslao, jer sam se htio konzultirati sa nekim stručnim. ukoloiko je potrebno, mogu kopirati cijeli članak)

 

Hvala, lijep pozdrav!

 

sompomir,

vi svakako otiđite na tu usmenu"obranu".

Smatrajte to kao onaj razgovor koji ste odavno, kad ste se odlučili ne doći na posao,trebali obaviti sa poslodavcem.

budite svhesni da ste na posao MORALI dolaziti bez obzira na prekršaje Vašeg poslodavca koje ćemo nabrojati u nastavku.

Dakle vaš je poslodavac potpisao sa vama ugovor o radu na neodređeno vrijeme. U tom ugovoru se obvezao da će vam za vaš rad isplačivati plaću. Da i ne piše u ugovoru ništa o plaći Zakon o radu je:

-propisao obvezni sadržaj pisanog ugovora o radu u čl.17.st.1. u uglavak 8."o osnovnoj plaći,dodacima na plaću i RAZDOBLJA isplate na koji radnik ima pravo".

st.2.istog čl.17 kaže da umjesto ovog uglavka 8. može se u ugovoru uputiti na druge propise,kolektivne ugovore ili PRAVILNIKE o radu. Znači ako vam nije određena plaća i rok isplate vašim ugovorom isto mora biti određeno u vašem slučaju barem (ako poslodavac nije potpisnik kolektivnog ugovora) PRAVILNIKOM o radu. Pitao sam vas koliko poslodavac zapošljava radnika.Zakon o radu hje propisao da poslodavac koji zapošljava više od 20 radnika mora DONIJETI PRAVILNIK o radu i učiniti ga radnicima dostupnim.

Ovo će reći da nema naćina da se vaš poslodavac nije obvezao isplatiti vam plaću.Jer ako jest tako da u ugovoru neme iznosa ni rika isplate i da vaš poslodavac nema pravilnik o radu učinio je prekršaje prema ZOR-u za koje su određene zapriječene novčane kazne.

Sad ono najvažnije.

Čl.90 ZOR-a govori o isplati plaće i kaže da vam je poslodavac dužan isplatiti plaću najkasnije do petnaestog dana u mjesecu za protekli mjesec

čl.91. istog Zakona regulira obvezu poslodavca da vam IZDA ispravu o plaćei= OBRAČUN plaće iako plaća i nije isplačena: Znači za svaku plaću.Za neizdavanje ovog OBRAČUNA plaće zapriječena je kazna prema čl 248. od 61.000 do 100.000kn ako isto prijavite iInspektoratu za rad RH.

Dakle kad odete kod poslodavca na obranu vi ćete reći da je prekršio odredbe Zakona o radu i da ako vam

ni isplati plaće i ne izda Obračune istih kao i ako vam

da IZVANREDNI otkaz da će te neisplate plaća i NEIZDAVANJE OBRAČUNA istih prijeviti inspekciji rada RH.Narvno objasnite kako ste razgovarali s njim i kako imate meil koji ste slali i sve iz vaše pis."obrane". Također mu recite da čete na njegov otkaz (koji on mora obrazložiti optavdanim razlozima) uložiti mu ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA pa ako vas ne vrati na posao i ne da vam plaće da ćete zaštitu prava biti prisiljeni tražiti sudskim putem.

Napominjem još OBRAČUN plaće je ovršna isprava koju putem javnog bilježnika dostavljate poslodavcu(on se može žaliti,onda morate tužiti)a koja mu blokira račun.

Smatram da kad mu objasnite uljudno da vas je doveo pred gotov čin i da zato niste dolazili na posao,te kad uvidi na što ste spremni da će vas vratiti na posao i isplatiti vam zaostale plaće. Osim ako nije glup i ako mu se ne plačaju kazne.

eto toliko za sada.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

sompompir je napisao:

hvala na savjetu :)

 

pozdrav...

 

Evo i meni je potreban jedan savijet u vezi ove teme.

Radila sam kod privatnika 6 godina,zadnjih par mjeseci sam ostala u firmi sama i dogovor je bio da se neće radit

nedjelje i blagdani. Sve je teklo u redu do Božića kada

sam trebala bit tri dana doma,a kako je to njoj bilo

valjda pre dugo da je dućan zatvoren na kraju smijene mi je rekla da se radi ali da ne moram doć pa da ćemo vidjet

šta će biti.Ja nisam došla radit jer je bio takav dogovor ranije i samo me nazvala da u ponedjeljak ne moram dolazit na posao. U ugovoru o otkazu stoji da radni odnos prestaje

zbog skrivljenog ponašanja radnika tj.neopravdanog nedolaska na posao. Molim vas da mi pomognete dal imam kakva prava za tužbu ili nešto.

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

irto je napisao:

sompompir je napisao:

hvala na savjetu :)

 

pozdrav...

 

Evo i meni je potreban jedan savijet u vezi ove teme.

Radila sam kod privatnika 6 godina,zadnjih par mjeseci sam ostala u firmi sama i dogovor je bio da se neće radit

nedjelje i blagdani. Sve je teklo u redu do Božića kada

sam trebala bit tri dana doma,a kako je to njoj bilo

valjda pre dugo da je dućan zatvoren na kraju smijene mi je rekla da se radi ali da ne moram doć pa da ćemo vidjet

šta će biti.Ja nisam došla radit jer je bio takav dogovor ranije i samo me nazvala da u ponedjeljak ne moram dolazit na posao. U ugovoru o otkazu stoji da radni odnos prestaje

zbog skrivljenog ponašanja radnika tj.neopravdanog nedolaska na posao. Molim vas da mi pomognete dal imam kakva prava za tužbu ili nešto.

 

Unaprijed hvala.

 

Prema ovome što ste rekli proizlazi da Vam poslodavac nije omogućio pravo na obranu, a trebao je. Isto tako, u roku od 15 dana od dana dostave odluke o otkazu imate pravo podnijeti poslodavcu zahtjev za zaštitu prava, a zatim tek koristite tužbu kao pravno sredstvo.

Obzirom da je radno pravo osjetljivo područje, a ja mlad pravnik bez mnogo iskustva jedino što Vam još mogu reći sa sigurnošću jest da Vam je u ovom slučaju najbolje angažirati odvjetnika specijaliziranog za radne sporove radi zaštite Vaših prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

irto je napisao:

Poštom mi je poslala odjavu, ugovor o otkazu, to sam dobila jučer,nisam ništa potpisivala, nikakav ugovor o otkazu, nit sam znala kada će me odjavit. Na papirima stoji da sam odjavljena 28.12.2009.

 

E tako.Jučer je bio 12.01.Vi prema Zakonu o radu ima te u roku od 15 dana (znači do 27.ovog mjeseca) pravo podnijeti Zahtjev za zaštitu prava u kojem ćete napisati sve što je točno bilo vezano za Vaš nedolazak na posao i tražiti da Vas na posao vrati.Pošaljite mi mail na PM pa ćemo složiti Vašu "obranu".OK? :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija