Jump to content

otpremnina


ssanja

Preporučene objave

vezano uz otpremnine molio bih nekoga za pojašnjenje. supruga mi radi kao spremačica u fini (19 god.) koja je odlučila smanjiti broj uposlenika (naravno od dna na više), sulužbu čišćenja će prepustiti servisima a suprugu će preporučiti (navodno) jednoj takvoj službi da je zaposle. navodno ako joj fina nađe drugi posao nema pravo na otpremninu po prestanku radnog odnosa u fini - da li je to istina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Codegen je napisao:

vezano uz otpremnine molio bih nekoga za pojašnjenje. supruga mi radi kao spremačica u fini (19 god.) koja je odlučila smanjiti broj uposlenika (naravno od dna na više), sulužbu čišćenja će prepustiti servisima a suprugu će preporučiti (navodno) jednoj takvoj službi da je zaposle. navodno ako joj fina nađe drugi posao nema pravo na otpremninu po prestanku radnog odnosa u fini - da li je to istina?

 

Codegen pozzzzzz,

Zakon o radu je u svom čl.136 predvidio mogučnost da se ugovor o radu zaposlenika može prenjeti sa jednog poslodavca na drugog ukoliko je tako predviđeno i normativnim aktom = kolektivnim ugovorom između poslodavca i sindikata na način i pod uvijetima,kako je to opisano u tom čl.136(pročtajte utipkavši na Googlu "nn 137/04 Zakon o radu"). Bit će vam sve jasnije. Prema pripisima toga čl. ništa uz ugovora vaše supruge ne može biti promjenjeno kod drugog poslodavca kome će ZAP prenjeti ugovor vaše supruge pa i što se tiće otpremnine ukoliko bi novi poslodavac tražio da ona potpiše kakav drugačiji ugovor sa njime.

Vi bi se morali posavjetovati sa sindikatom,zaposleničkim vijećem i u konačnici sa pravnikom profesionalcem koji radi radno pravo (takvih je istina malo). Ukoliko budete na tom tragu i ako vam bude što uskračeno od stranme zAP-ovih sindikalaca,oravne službe,slobodno mi se obratite na PM pa ćemo iznaći riješenje.

Sve najbolje za nastupajuće blagdane.

 

MH :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Codegen je napisao:

vezano uz otpremnine molio bih nekoga za pojašnjenje. supruga mi radi kao spremačica u fini (19 god.) koja je odlučila smanjiti broj uposlenika (naravno od dna na više), sulužbu čišćenja će prepustiti servisima a suprugu će preporučiti (navodno) jednoj takvoj službi da je zaposle. navodno ako joj fina nađe drugi posao nema pravo na otpremninu po prestanku radnog odnosa u fini - da li je to istina?

 

slucajno znam kakva je tamo situacija - sluzba ciscenja vise nece postojati u fini, zato su cistacice visak.

 

istina je da nema pravo na otpremninu, a to je stoga sto se njen ugovor o radu prenosi na novog poslodavca, dakle, nema poslovno uvjetovanog otkaza, a otpremnina se daje kod takvog otkaza. drugim rijecima, ona nastavlja raditi, kao i do sada. naravno, sindikat mora sklopiti sporazum s novim poslodavcem koji ce stititi takve radnike jedno vrijeme od otkaza te prema kojem ce imati sva prava kao i dosad, a to se radilo u slicnim situacijama u drugim firmama kad je ciscenje outsorcano. otpremnina je jednostavno odsteta kod poslovno uvjetovanog otkaza, da se radnik snadje dok je bez posla i ima novcanu sigurnost, a ako prelazi kod drugog poslodavca, nema takvih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Vi bi se morali posavjetovati sa sindikatom,zaposleničkim vijećem i u konačnici sa pravnikom profesionalcem koji radi radno pravo (takvih je istina malo). Ukoliko budete na tom tragu i ako vam bude što uskračeno od stranme zAP-ovih sindikalaca,oravne službe,slobodno mi se obratite na PM pa ćemo iznaći riješenje.

Sve najbolje za nastupajuće blagdane.

 

MH :namiguje:

 

 

dakako da se savjetovala i sa sindikatom i sa poslodavcem, vjerojatno puno puta, sa strane s jos i dva, tri odvjetnika, no radi se o tome da zena ne vjeruje da je tako, pa ovdje provjerava.

 

to vam tako ide, znam to iz iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

 

Vi bi se morali posavjetovati sa sindikatom,zaposleničkim vijećem i u konačnici sa pravnikom profesionalcem koji radi radno pravo (takvih je istina malo).

 

 

cigo - :-? ne razumijem te, pa u sindikatima su i zaposleni pravnici koji se bave iskljucivo radnim pravom i izvrsni su u svom poslu, zaista rijetki koji se kuze u radno i prema zor-u su ovlasteni zastupati radnike clanove sindikata iskljucivo u radnim sporovima. nece ti sindikat zaposliti nekoga tko ne zna radno, sto ce mu takav pravnik?

 

isto tako i pravnici u kadrovskim poslovima, tzv. HR-u iliti ljudskim resursima, takodjer dobro znaju radno pravo.

 

tako da su tvoje sumnje neopravdane :namiguje:

 

 

pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moram se složiti sa cigom, i sama sam u situaciji da trebam pravni savjet u svezi prava radnika, danas sam bila na burzi rada , kod pravnka, i ono što mi je gđica rekla me šokiralo, a to je ....citiram " na žalost, mi ne štitimo prava radnika, mi smo u praksi uvijek na strani poslodavca, njima vjerujemo, na žalost" . Zanimale su me konkretne stvari u slučaju izvanrednog otkaza....nije mi znala reći , morala se konzultirati i tada me uputila. prema tome, i moj je savjet , po savjet kod onoga ko zna. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

cigo1 je napisao:

 

 

Vi bi se morali posavjetovati sa sindikatom,zaposleničkim vijećem i u konačnici sa pravnikom profesionalcem koji radi radno pravo (takvih je istina malo).

 

 

cigo - :-? ne razumijem te, pa u sindikatima su i zaposleni pravnici koji se bave iskljucivo radnim pravom i izvrsni su u svom poslu, zaista rijetki koji se kuze u radno i prema zor-u su ovlasteni zastupati radnike clanove sindikata iskljucivo u radnim sporovima. nece ti sindikat zaposliti nekoga tko ne zna radno, sto ce mu takav pravnik?

 

isto tako i pravnici u kadrovskim poslovima, tzv. HR-u iliti ljudskim resursima, takodjer dobro znaju radno pravo.

 

tako da su tvoje sumnje neopravdane :namiguje:

 

 

pozdrav!

 

 

Sue draga,

ne tvrdim ja da sindikalisti ne znaju radno pravo. Znaju. I to dobro.Samo kad radnik treba nešto doznati, vezamo za svoja prava i ako mu obrazovanje nije dostatno da može razumjeti,što,kad i kod koga može i mora dobiti na uvid,kad mu se na razumljiv način mograju prezentirati njegova prava,onda dolazi do problema i ne dao Bog da radnik traži što napismeno. Pogledaj ovu stranicu na "radnom. Pa zar misliš da bi bilo toliko upita radnika iz firmi čiji su poslodavci potpisnici kolektivnih ugovora i radnici članivi sindikata da "sindikalisti rade posao" za radnike? Teško.

A kako im se funkcioneri ponašaju to isto imaš priliku za vidjeti. Dobivaju od stranaka stanove,prelaze u stranke grebu se za sebe. Kakav radnik.

A iz mojeg iskustva ja ti velim da su sindikalisti velike "lopine". Bio sam za "one vlasti" volonterski predsjednik sindikata radnika u građevinarstvu SRH. Znam ljude koji su ostali iz tog razdoblja u sindikatima i znam pouzdano da su na strani poslodavaca sve do časa kad radnik ne prokuži da ga se mulja.Naveo bih ti primjer iz vlastite prakse iz 2004 god kad su mi ljudi bili u štrajku dok sam kao vanjski član bio direktor proizvodnje u jednoj firmi. Predugo bi trajaloa i to nije tema. Bumo jednom zgodom i otome. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija