Jump to content

pomoć- plaća


soles

Preporučene objave

poslodavac mi je već u par navrata umanjio plaću bez ikakve najave i aneksa ugovora.pošto sam prije 2 god.digla kredit gdje mi je rata iznosila oko 1/3 neto plaće,zanima me da li mi poslodavac može umanjiti još plaću da mi ostatak neto plaće bude manji od 2/3.

kako da ostvarim svoja prava pošto sam već dovedena do ruba

egzistencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

soles je napisao:

poslodavac mi je već u par navrata umanjio plaću bez ikakve najave i aneksa ugovora.pošto sam prije 2 god.digla kredit gdje mi je rata iznosila oko 1/3 neto plaće,zanima me da li mi poslodavac može umanjiti još plaću da mi ostatak neto plaće bude manji od 2/3.

kako da ostvarim svoja prava pošto sam već dovedena do ruba

egzistencije.

 

soles poz,

kam bi mi došli kad bi to poslodavac smio. Još bi njemu u firmu nosili lovu.

Poslodavac vam NEMOŽE mjenjati plaću bez vašeg pristanka (anex-a ili poslovno uvijetovanog otkaza sa ponudon novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima što imate pravo ne prihvatiti).

Visina plaće MORA biti ugovorena nekim od članaka vašeg ugovora o radu (jer je to obvezni dio ugovora prema ZOR_a) ili ptravilnika o radu ili kolektivnog ugovora(usput: jeli u vašem ugovoru reguliran iznos vaše osnovne plaće? i dobivate li obračune plaća?).

Vi tražite poslodavca prvo usmeno da vam vrati neisplačene dijelove plaće i upozorite ga, ne učini li tako da ćete biti primoreni obretiti se nadležnim državnim institucijama(inspekciji rada i u konačnici sudu). Ne odraegira li napišite mu zahtjev za isplatu razlike plaća za koje vas je zakinuo i priprijetite mu kao gore(sve to poštom sa povratnicom).

Ukoliko i tada ne odreagira,u što čisto sumnjam osim ako je glup, onad ga stvarno i napravite što ste mu "obečali".

Sumnjam da vam neće platiti jer poslodavci ne vole Inspekcije rada a niti sudove. Naime teško dobivaju sporove s obziro da ZOR dobro štiti radnika.

i još iznos vaše osnovne plaće veze nema sa vašim obvezama po kreditima ili nedaj bože ovrhama u smislu kojem ste pitali.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaboravila sam napomenut da mi je zadnji ugovor izmijenjen prije 5 god.u kojem mi je naznačen bruto u iznosu 2860 kn.kako se promet povećavao(trgovina)tako smo i dobivali povećanje plaća sa obostranim usmenim dogovorom također bez aneksa.imam sve platne liste kao dokaze o tom povećanju plaća.

dali se to uzimau obzir ili se poslodavac može pridržavati tog postoječeg ugovora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

soles je napisao:

zaboravila sam napomenut da mi je zadnji ugovor izmijenjen prije 5 god.u kojem mi je naznačen bruto u iznosu 2860 kn.kako se promet povećavao(trgovina)tako smo i dobivali povećanje plaća sa obostranim usmenim dogovorom također bez aneksa.imam sve platne liste kao dokaze o tom povećanju plaća.

dali se to uzimau obzir ili se poslodavac može pridržavati tog postoječeg ugovora?

 

E soles mimoišli smo se.

Dakle ako je ugovoreno bruto 2860 kn i ako je prpmet pao i ako ima takav članak koji veže visinu isplate sa prometom u ugovoru ili pravilniku ili kolektivnom ugovoru, onda bojim se nećete moći ništa osim ili pristati na 2860 ili potražiti drugi posao.

Zbog gornjeg ako vaš poslodavac zapošljava više od 20 radnika mora imati pravilnik o radu pa takav čl. mora ako ne postoji u ugovoru postojati u njemu ili kolektivnom ugovoru ako je vaš poslodavac potpisnik istog. Ako imate sindikat obratite se njima, ako nemate potražite pravilnik u kakvom računovodstvu ili prevnoj službi: :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija