Jump to content

Zaustavljanje vozila koje nije u prekršaju


goris

Preporučene objave

Poštovani,

 

Povodom rasprave u kojoj sam nedavno sudjelovao zanima me može li prometna policija zaustavljati vozilo koje nije u prekršaju.

 

Iako je prilično jasno da može jer smo svi bili mnogo puta zaustavljani u redovnoj kontroli ili čemu već...

No pitanje prometnom policajcu bi bilo nešto poput "Tko vama daje pravo da me zaustavljate, jel vi to mene nadzirete možda? Jesam li nešto skrivio? Zašto me onda zaustavljate i nadzirete?"

 

Pretražio sam Zakon o sigurnosti prometa na cestama na brzinu i nisam našao točan članak koji o tome govori, a možda sam tražio i na pogrešnom mjestu.

 

Eto, vjerujem da će odgovor biti i jednostavan i kratak i jasan.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima ovdje na ovom portalu jedno 6 do 9 tema koje daju odgovore na tvoje dileme, no ukoliko si već čitao zakon koji spominješ, reci ti nama kako bi recimo prometni policajac znao imaš li ti vozačku ili nemaš i ili recimo voziš li pod zabranom upravljanja, jesi li pod utjecajem alkohola ili nisi.......i da ne nabrajam dalje.

 

Nije mi zapravo jasno zbog čega misliš da je potrebno i pametno postavljati takvu vrstu pitanja službenoj osobi kakva navodiš gore? Čemu to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA

Članak 4.

(1) Nadzor i upravljanje prometom, nadzor vozila, vozača i drugih sudionika u prometu na cestama obavljaju policijski službenici ministarstva nadležnog za unutarnje poslove (u daljnjem tekstu: policijski službenici).

 

 

Ovo je zakonsko ovlaštenje da vas policija zaustavi bez ikakvog razloga, zatraži isprave na uvid i pregleda vozilo.

 

Prošla su vremena blokiranja ovlasti policije.

 

Došla su nova vremena kad nas europa kupuje, žele steči ono što je nekad bilo naše, ne žele nikakve probleme sa "domorocima", žele jaku i zakonom ovlaštenu policiju koja će skočiti i nagaziti čim "velikoposjednici" nazovu nekoga "gore".

 

Svako protivljenje tomu može samo završiti besplatnim prenoćištem hrabrog pojedinca u nekoj od policijskih postaja.

 

Ni meni se to ne sviđa, žalosno je, ali istinito. I ničim se to neće moći promjeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam dovodio u pitanje da li policija - smije - nego po kojim ovlastima...

 

A eto, očito je da se radi o članku 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

 

Interesiralo me kao informacija (i argumet) u raspravi gdje se navodno neki pojedinci "izvlače" iz situacije kada su zaustavljeni u rutinskoj kontroli, bez prekršaja.

A navodno su neki i pred sudom tražili pravdu jer policije "nije imala ovlasti da ih zaustavi". I tu je krenula rasprava.

Slično kao što su se "izvukli" zbog zaustavljanja gdje policija nije imala dobar položaj, što sam na formumu već vidio da ne prolazi... jer je bilo slučajeva kažnjavanja dok je vozilo zaustavljeno iz "kukuruzišta" ili pak na Kauflandovom parkiralištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

vexvg je napisao:

Sve je definirano u Zakonu o policiji, a posebno u:

-Članak 16.

-Članak 25.

-Članak 40.

-zanimljiv je i Članak 49.

Svi članci koje navodite su brisani iz tog zakona.

 

 

Sada sam našao gdje je greška.

 

Skinuo sam Zakon o policiji sa službene stranice MUP-a.

Izgleda da se ni oni nisu sjetili napraviti update.

Još uvijek im je stari zakon na stranici:

 

http://www.mup.hr/131.aspx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija