Jump to content

Plačanje odvjetnika


Perma

Preporučene objave

Zanima me problemtika oko plačanja odvjetnika tj. koliko odvjetnik smije naplatit svoje usluge.

 

Npr. pri okončanju spora tužitelj je uspio u sporu, ali parcijalno tj. djelomično. Odvjetnik tužitelja je sastavio popis troška koji ukupno iznosi 25.000 kn.

Međutim sud je dosudio da je tužitelj uspio u sporu 70%, a tuženik 30% te je tužitelju nakon prijeboja u konačnici priznat parnični trošak u iznosu 13.000 kn koji mu mora nadoknadit tuženik.

 

Zanima me dali tužitelj tj. stranka mora svome odvjetniku platit puni iznos troška koji je odvjetnik zatražio tj. 25.000 kn ili samo konačni priznati trošak od strane suda u iznosu od 13.000 kn?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

prvo lijep pozdrav. Dalje, prvotna infomacija koja nedostaje jeste - kakvo ste plaćanje dogovorili s odvjetnikom? Naime, ako ste dogovorili postotak s obzirom na uspjeh u sporu - onda Vam je jasno koliko morate platiti odvjetniku. Ako ste dogovorili prema odrađenim radnjama sukladno odvjetničkoj Tarifi - onda morate platiti sukladnoj istoj. Tražite od odvjetnika specifikaciju radnji te tarifni broj prema kojem je ista zaračunata.

Dalje, uobičajeno je da su troškovi odvjetnika veći od onih priznatih u presudi jer sud uzima u obzir samo (neke) radnje obavljene u parnici- npr. Vi dobijete spor i druga strana se žali na istu. Vi imate mogućnost pisanja odgovora na žalbu i Vaš Vas odvjetnik pita da li da je piše, Vi kažete DA, što znači da ste radnju zatražili, ali nažalost većina sudova ne priznaje trošak odgovora na žalbu.

 

Odvjetnicima je sugerirano, sukladno Kodeksu odvjetničke etike, da stranci objasne da bi troškovi njegovog zastupanja mogli biti veći od onih priznatih od strane suda.

 

S poštovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije dogovoreno ništa oko načina plačanja. Dakle pretpostavljam da ga se u tom slučaju plača prema odrađenim radnjama sukladno odvjetničkoj tarifi.

 

 

Radi se o postupku podjele bračne imovine gdje je sud odlučio kako je tužitelj uspio u postupku 70%. Ukupni prijavljeni trošak iznosi 25000 kn, ali je sud nakon prijeboja troškova sukladno uspjehu u sporu tužitelja i tuženika u konačnici priznao troškove tužitelju u iznosu od 13000 kn.

 

Tuženik će tužitelju isplatit navedenih 13000 kn i zanima me dali je to jedini iznos koji tužitelj mora prenjeti svom odvjetniku ili mora dodati još 12000 kn do iznosa od 25000.

 

Na internetu sam pronašao podatke kako je tarifa/trošak odvjetnika sukladan samom uspjehu u sporu ukoliko se radi o djelomičnom tj. parcijalnom uspjehu.

 

S obzirom da se ovdje radi o skoro duploj razlici (13 i 25 tisuća kuna) molio bih za točnu informaciju koji iznos je stranka dužna platiti svome odvjetniku.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo pokusat cu sto jednostavnije objasnit:

 

Kada dvije stranke na sudu imaju spor, one obje imaju odvjetnicke troskove. Posto je nepravedno da netko ima troskove ako nije nista loseg ucinio, osoba koja nije bila u pravu (dakle ili tuzitelj ili tuzenik) mora drugoj strani (dakle tuzitelj tuzeniku ili tuzenik tuzitelju) nadoknaditi troskove koje je ovaj imao za odvjetnika.

Stvar je zapravo vrlo jednostavna ako uzmemo primjer:

 

Odvjetnik stranke A je naplatio svoje usluge 100 000kn

Odvjetnik stranke B je naplatio svoje usluge 120 000kn

uzmimo da su troskovi od strane suda u potpunosti priznati kako bi pojednostavnili primjer.

Ako je osoba A dobila 80% u parnici a osoba B 20%, onda osoba A mora nositi 20% SVIH odvjetnickih troskova a osoba B mora nositi 80% svih odvjetnickih troskova. U konkretnom primjeru bi to bilo:

A = 20% od 100 000+120 000 = 44 000kn

B = 80% od 100 000+120 000 =176 000kn

 

 

Dakle, na kraju moraju bit podmireni SVI priznati odvjetnicki troskovi obiju strana a o uspjesnosti u sporu onda ovisi koja ce strana koliki dio morat platit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Perma je napisao:

Nije dogovoreno ništa oko načina plačanja. Dakle pretpostavljam da ga se u tom slučaju plača prema odrađenim radnjama sukladno odvjetničkoj tarifi.

 

 

Radi se o postupku podjele bračne imovine gdje je sud odlučio kako je tužitelj uspio u postupku 70%. Ukupni prijavljeni trošak iznosi 25000 kn, ali je sud nakon prijeboja troškova sukladno uspjehu u sporu tužitelja i tuženika u konačnici priznao troškove tužitelju u iznosu od 13000 kn.

 

Tuženik će tužitelju isplatit navedenih 13000 kn i zanima me dali je to jedini iznos koji tužitelj mora prenjeti svom odvjetniku ili mora dodati još 12000 kn do iznosa od 25000.

 

Na internetu sam pronašao podatke kako je tarifa/trošak odvjetnika sukladan samom uspjehu u sporu ukoliko se radi o djelomičnom tj. parcijalnom uspjehu.

 

S obzirom da se ovdje radi o skoro duploj razlici (13 i 25 tisuća kuna) molio bih za točnu informaciju koji iznos je stranka dužna platiti svome odvjetniku.

 

Hvala

 

Poštovani,

 

ukratko - dužni ste platiti odvjetniku njegove radnje (provjerite da li su vam fer zaračunate!!) bez obzira što je sud priznao ili ne.

 

Ovo što kolega zzz navodi je u slučaju snošenje troškova odvjetnika druge strane prema uspjehu u sporu i nema veze s plaćanjem odvjetnika koji je Vas zastupao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvlajujem na odgovorima.

 

zzz_zzz: Meni je sve jasno i od prije ovo šta ste napisali. Oko toga nema spora.

 

Burn: Dakle ja odvjetniku moram platit puni iznos prema računu koji mi on podnese, bez obzira šta je sud odlučio da su priznati troškovi parnice upola manji (nakon prijeboja sa troškovima tuženika s obzirom da je uspjeh bio 70%).

 

Dakle na više mjesta sam pronašao podatak prema kojem sam shvatio (dali ispravno ili ne neznam) da sam odvjetniku dužan platiti onoliki iznos koliko sud dosudi u konačnici nakon prijeboja. Upravo zato šta se po internetu piše svašta, zanima me dali to je istina tj. po zakonu.

 

 

**********

Druga strana, tuženik, (imam informacije) nije svome odvjetniku platila puni iznos, nego također samo iznos u postotku u kojem je uspila u sporu, 30% cijelog iznosa.

**********

 

 

Dakle bitno mi je da informaciju koji mi napišete je 100% točna i po zakonu.

 

 

Evo i jedan citat sa forum.hr-a

 

Obratiti pozornost na "jer što je manji uspjeh u sporu" pa do kraja.

Treće, putem povisivanja vps-a i time cijene svoje pojedine radnje odvjetnik nije nužno zaradio više nego što bi da je vps bio ispod 100.000,00 KN u tvom slučaju, jer što je manji tvoj uspjeh u sporu manja je i odvjetnikova nagrada, jer se kod djelomičnog uspjeha u parnici, a to je kod tebe slučaj, obračunava parnični trošak obaju stranaka i potom prebija.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Perma je napisao:

Zahvlajujem na odgovorima.

 

zzz_zzz: Meni je sve jasno i od prije ovo šta ste napisali. Oko toga nema spora.

 

Burn: Dakle ja odvjetniku moram platit puni iznos prema računu koji mi on podnese, bez obzira šta je sud odlučio da su priznati troškovi parnice upola manji (nakon prijeboja sa troškovima tuženika s obzirom da je uspjeh bio 70%).

 

Dakle na više mjesta sam pronašao podatak prema kojem sam shvatio (dali ispravno ili ne neznam) da sam odvjetniku dužan platiti onoliki iznos koliko sud dosudi u konačnici nakon prijeboja. Upravo zato šta se po internetu piše svašta, zanima me dali to je istina tj. po zakonu.

 

 

**********

Druga strana, tuženik, (imam informacije) nije svome odvjetniku platila puni iznos, nego također samo iznos u postotku u kojem je uspila u sporu, 30% cijelog iznosa.

**********

 

 

Odvjetnička tarifa

 

Članak 18.

 

(1) Odvjetnici imaju pravo na nagradu za svoj rad te na nak­nadu troškova u svezi s obavljenim radom sukladno tarifi koju utvrđuje i donosi Komora uz suglasnost ministra pravosuđa. Ministar pravosuđa kod davanja suglasnosti vodit će računa o zaštiti socijalnih i gospodarskih interesa te jednakosti u položaju primatelja i davatelja usluga s obzirom na njihovu nejednakost u stručnom znanju kojim raspolažu.

(2) Za obrane po službenoj dužnosti, visinu nagrade za rad odvjetnika utvrđuje Ministarstvo pravosuda. (3) Odvjetnik je dužan stranci izdati račun nakon izvršene usluge. U slučaju otkaza ili opoziva punomoći odvjetnik je dužan izdati račun u roku od 30 dana od dana otkaza ili opoziva punomoći.

(4) Tarifa se objavljuje u "Narodnim novinama".

 

Ugovaranje nagrade prema uspjehu u pružanju pravne pomoći

 

Članak 19.

 

(1) U imovinsko-pravnim stvarima odvjetnici mogu sa strankom ugovoriti nagradu za rad i u razmjeru s uspjehom u postupku odnosno u pravnim radnjama koje će za stranku poduzeti. sukladno odvjetničkoj tarifi.

 

(2) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka valjan je samo ako je zaključen u pisanom obliku.

 

 

 

Dakle, obratite pozornost na članak 19. Zakona o odvjetništvu - ako niste ugovorili u pisanom obliku plaćanje prema uspjehu u sporu - dužni ste platiti odvjetnikov račun (ponavljam - uz račun vam je dužan dati specifikaciju radnji i tarifni broj po kojem je zaračunata oa uzmite tarifu u ruke i provjerite da li vam je sve sukladno istoj zaračunato.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje 2 nacina placanja:

1. prema odvjetnickoj tarifi bez obzira na uspjeh:

ako u tarifi pise 100 onda je 100, ako pise 500 onda 500, bez obzira dali dobili ili izgubili spor

2. prema postotku. Ako je prema postotku onda je jedino on bitan. Ako ste dogovorili 25% onda vas odvjetnik dobiva 25% onoga sto vam je dosudeno. Ako vam je dosudeno 100 000kn, odvjetnik dobiva 25 000kn.

 

Ne postoji nacin placanja gdje odvjetnik dobije odredeni postotak iz odvjetnicke tarife. Ili jedno ili drugo, s tim da se prva varijanta podrazumjeva a druga vrjedi samo ako je ugovorena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Odvjetnički troškovi.

Lijep pozdrav.

Nisam sa odvjetnikom potpisao nikakav ugovor o ispalti po postotku,pa će se isplata izvršiti po tarifi(broju podnesaka).

Obzirom da je presuda donesena u moju korist , određeni su i sudski troškovi koji se moraju uplatiti u moju korist.

Pitanje .

Moram li odvjetniku iplatiti i tarifu i sudke troškove, ili sudski troškovi pripadaju meni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija