Jump to content

Zahtjev za zaštitu prava?


Kuki-1

Preporučene objave

Prije svega pozdrav svima!

 

Evo mog problema

22.12.2009 god.Poslodavac je došao sa alkotestom (ampula koja ima označeno 0,5)ja sam napuhao nešto malo više od te granice i poslodavac mi je rekao da idem na godišnji i da se vidimo poslije nove godine(imali smo kolektivni godišnji do 3.siječnja 2010)a 4 siječnja sam u poduzeče poslao faxom potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad,da bi nakon nekoliko minuta me nazvala ženska osoba iz firme i rekla mi da njima to netreba jer da sam ja dobio otkaz i da če mi papire za potpis poslat u halu gdje sam radio.U međuvremenu me nitko nije kontaktirao niti me zvao da nešto potpišem samo mi je prijatelj 08.01.20010 donio radnu knjižicu,odjavu sa zdrastvenog,odjavu sa mirovinskog na kojem čak piše: razlog prestanka svojstva osiguranika:sporazumni raskid ugovora o radu,niti sam ja išta dobio za potpisat niti bi potpisao sporazumni raskid ugovora.Nekoliko sam puta probao telefonom(mobitelom)kontaktirat poslodavca no on se jednostavno nije htio javit.

Još samo da spomenem da imam potpisan sa poslodavcem ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

 

Recite što mi je najpametnije činit!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuki-1 je napisao:

Nitko mi nije dao ništa za potpisat poslije alkotestiranja.

Radim kao voditelj pogona.

 

Kuki-1 pozzz,

1. od kojeg datuma u 12.mj 2009, je bio kolektivni godišnji pa do 03 siječnja 2010?

2. imate li riješenje poslodavca za gogišnji i odluku o kolektivnom preko blagdana?

3. To što vam je neko rekao da ste dobili izvanredni otkaz to nema nikakvu pravnu vrijednost.

4. Jeli vam poslodavac uručivao kakoova pisana upozorenja zbog skrivljenog pobašanja, osim onog "veselog" od 22.12?

5. To što su Vam poslali papire po prijatelju i naveli da razlog "sporazumni raskid ugovora" kako su god to učinili tako će vas ponovo prijaviti i vratiti na posao. Sporazumni prestanak ugovora o radu sam po sebi govori da ste prilikom tog trebali i vi potpisati isti. Sprozam je izjava volje dviju strana a pošto vašeg potpisa nema,nema ni sporazuma.

Vi ćete poslodavcu poštom sa povratnicom poslati ZAHTJEV za zaštitu prava te ćete tako i navesti i tražiti da vas odmah prijavi sa datumom kad vas je i odjavio. Sutra ćete otići prvo kod poslodavca na razgovor a onada ako ne shvati da tako nemože odjavljvati ljude, otiđite na inspekciju rada i prijavite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napiši im Zahtjev za zaštitu prava protiv tog otkaza.

 

Po mom mišljenju poslodavac je pogriješio što ti je raskinuo radni odnos (tzv.sporazumno).

Možeš osporiti sporazumni otkaz jer nisi ništa potpisao (to i je svrha sporazumnog otkaza).

Poslodavac ti nemože dati izvanredni otkaz jer je prošlo 15 dana od dana alkotestiranja (koji ti je datum na odjavi, ako je 22.12 onda si i dalje u radnom odnosu).

Pošalji im zahtjev ali najvjerojatnije ćeš morati sudski se izboriti za svoje pravo.

Posavjetuj se sa odvjetnikom ali mislim da ce ti isto reci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolektivni je bio od 25.12.2009 za naš pogon za ostale neznam(firma se sastoji od dva pogona prodaje itd.)

 

Nemem rešenje poslodavca za godišnji(poslodavac je usmeno sve obavjestio o kolektivnom) kao i nitko to je kod nas nepoznanica,kao i odluka o kolektivnom preko blagdana.

 

Poslodavac mi nije nikada uručio nikakvo pisano upozorenje na učinjeni prekršaj pa čak ni za onaj prekršaj od veselog 22.12.

 

Hvala ti cigo1 popravio si mi dan.

 

Nego da te pitam pošto neznam za taj zahtjev za zaštitu prava,dali to postoji neki obrazac ili kako,ako ne postoji obrazac uopšte nemam ideje kako da to napišem pa bi te zamolio da mi to malo detalnjije objasniš.

 

Još jedamput zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuki-1 je napisao:

Kolektivni je bio od 25.12.2009 za naš pogon za ostale neznam(firma se sastoji od dva pogona prodaje itd.)

 

Nemem rešenje poslodavca za godišnji(poslodavac je usmeno sve obavjestio o kolektivnom) kao i nitko to je kod nas nepoznanica,kao i odluka o kolektivnom preko blagdana.

 

Poslodavac mi nije nikada uručio nikakvo pisano upozorenje na učinjeni prekršaj pa čak ni za onaj prekršaj od veselog 22.12.

 

Hvala ti cigo1 popravio si mi dan.

 

Nego da te pitam pošto neznam za taj zahtjev za zaštitu prava,dali to postoji neki obrazac ili kako,ako ne postoji obrazac uopšte nemam ideje kako da to napišem pa bi te zamolio da mi to malo detalnjije objasniš.

 

Još jedamput zahvaljujem!

 

kuki-1,

dakle smo konstatirali da :

1.sporazuma nije bilo i da je poslodavac slagao na mir. i soc. ili krivotvorio sporazum.

2.Da otkaza(još nije ) bilo.Ako bude onda ćemo mu poslati Zahtjev.Nisu otkazi leci, da se dijele kako se kome digne.

3. da si na bolovanju i da si mu poslao potvrdu o privremenoj nesposobnosti.

Rekao sam ti prvo otiđi kod njega i kaži mu da je postupio ptotuzakonito i ako te odmah ne prijavi da ćeš otići na inspekciju rada i potom ga utužiti kod nadležnog suda.

Ako nebude odreagirao odmah kako ćeš tražiti onda ću ti ja sastaviti ZAHTJEV koji MORAŠ prije nego odeš na inspekciju dostaviti poslodavcu poštom s povratnicom. Zahtjev moraš dostaviti u roku od 15 dana od dana kad tsi potpisao prijatelju dostavu dokumenata.

Sve je jasno ko dan. Ja ću ti sad na PM poslati svoj mail. pa ćemo tako odkomunicirati vezano za taj Zahtjev. OK? :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

Napiši im Zahtjev za zaštitu prava protiv tog otkaza.

 

Po mom mišljenju poslodavac je pogriješio što ti je raskinuo radni odnos (tzv.sporazumno).

Možeš osporiti sporazumni otkaz jer nisi ništa potpisao (to i je svrha sporazumnog otkaza).

Poslodavac ti nemože dati izvanredni otkaz jer je prošlo 15 dana od dana alkotestiranja (koji ti je datum na odjavi, ako je 22.12 onda si i dalje u radnom odnosu).

Pošalji im zahtjev ali najvjerojatnije ćeš morati sudski se izboriti za svoje pravo.

Posavjetuj se sa odvjetnikom ali mislim da ce ti isto reci.

 

 

vexvg pozzzz,

Zakon o radu propisuje načine PRESTANKA radnog odnosa.

Jedan od načina je SPORAZUMNI PRESTANAK radnog odnosa (ne OTKAZ) a jedan drugi način jest OTKAZ UGOVORA O RADU! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Cigo,

molim te mozes li mi poslat sprancu ovog Zahtjeva za Zastitu prava o cemu si komentira s Kukijen ili ako mi mozes pomoc ti ili netko drugi po tom pitanju.

 

Naime, ja se nalazim na bolovanju a poslodavac zbog teske financijske situacije donosi Odluku o raskidu redovnog ugovora o radu u kojoj pise da otkazni rok pocinje tec po dostavi odluke u trajanju od misec dana.

Ja sam od 12.mj.2007 u neprekidnom odnosu kod istog poslodavca (dio na odredeno pa na neodredeno) cime iman pravo na duzi otkazni rok, otpremninu (koju u Odluci nije nigdi spomenuo) i otkazni rok nebi smio pocet dok sam na bolovanju.

 

Osim toga, poslodavac mi duguje vec 3 place.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maybe je napisao:

Cigo,

 

molim te mozes li mi poslat sprancu ovog Zahtjeva za Zastitu prava o cemu si komentira s Kukijen ili ako mi mozes pomoc ti ili netko drugi po tom pitanju.

 

Naime, ja se nalazim na bolovanju a poslodavac zbog teske financijske situacije donosi Odluku o raskidu redovnog ugovora o radu u kojoj pise da otkazni rok pocinje tec po dostavi odluke u trajanju od misec dana.

Ja sam od 12.mj.2007 u neprekidnom odnosu kod istog poslodavca (dio na odredeno pa na neodredeno) cime iman pravo na duzi otkazni rok, otpremninu (koju u Odluci nije nigdi spomenuo) i otkazni rok nebi smio pocet dok sam na bolovanju.

 

Osim toga, poslodavac mi duguje vec 3 place.

 

Maybe,

privremena nesposobnost za rad(bolovanje) odgađa pravne poslijedice odluke o otkazu - otkaz, te tim slijedom i mogućnost odrađivanja otkaznog roka.

U roku dod 15 dana od kada si primio odluku o redovitom otkazu ugovora o radu radi posčlovno uvijetovanih razloga ti imaš pravo osporiti otkaz ili tražitui ispunjenje svojih prava za koja si zakinut (taj rok ne odnosi se na potraćživanje plaće i otpremnine,on je tri godine od dospjeća).

Dakle u tom zahtjevu ti ćeš od poslodavca tražiti:

1. Obračune NEISPLAĆENIH a dospjelih plaća.

2. Isplatu istih.

3. Otkazni rok prema :

Članak 113.

 

(1) Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu.

 

(2) Otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju prema posebnom propisu, privremene nesposobnosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, vršenja dužnosti građana u obrani te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu, određenim ovim ili drugim zakonom.

i prema:

Najmanje trajanje otkaznog roka

 

Članak 114.

 

(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

 

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine,

 

4. Obračun otpremnine ...e sad ugovorene ako je ugovorena ali u tom slučaju nemože biti manja od zakonom određene prema.

 

Članak 119.

 

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

 

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

 

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjese

Ti u tom zahtjevu nemoraš navoditi tekst iz zakona samo posljedice onoga što zakon kaže.

Taj ćeš zahtjev poslati na adresu firme poslodavcu na ruke te ćeš mu ukazati na mogućnost da ukolikom ne udovolji tvojem traženju da ćeš se obratiti nadležnim drževnim institucijama.

Poštom,preporučeno sa povratnicom.OK?

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija