Jump to content

moguci gubitak vlasnistva zajednicke nekretnine ?


ffshocker

Preporučene objave

Pozdrav, evo da pojasnim na sto sam tocno mislio u naslovu :)

 

Sestra i ja posjedujemo stan u zajednickom vlasnistvu svaki 50% ali u kojem trenutno zivi samo nasa majka(koja nije vlasnica nego ima klauzulu o dozivotnom koristenju). Imali smo u planu opciju da se u taj stan doselimo moja obitelj ili sestrina a majka predje u neki od nasih manjih stanova koji su u vlasnistvu nasih supruznika(kupljeno dok nitko od nas jos nije bio u braku).

E sad problem nastaje u tome sto nam je odvjetnik rekao da bi ona nakon sto ja uselim u taj stan izgubila pravo vlasnistva nakon 5 godina i obratno.

Je li to istina? Zar bi zbilja sestra ili ja izgubili nakon sto netko od nas zivi u tom stanu pravo na svoju polovicu??

 

Druga opcija nam je bila da ja zamjenim pola tog stana sa stanom od njenog supruznika koji je iste kvadrature ali je bed sto u tom slucaju oboje moramo platiti 5 posto na vrijednost nekretnine koju stecemo zamjenom. Mada mi je totalno nelogicno da placam porez na zamjenu jer nisam apsolutno nista dobio sa time ali to je vec ocito drugi par rukava.

 

p.s.

Evo ovako jedno laicko hipoteticko pitanje; ako ja mijenjam svoju garsonjeru od 20m2 za neciji stan od 100m2 buduci vlasnik moje garsonjere bi morao platiti 5 posto na promet nekretnine iako je ustvari izgubio 80 kvadrata ?

 

Svaki savjet bi dobro dosao. Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

traži drugog odvjetnika.

ako je stan u vašem vlasništvu niko vam to vlasništvo nemože oduzet bez valjanog zakonskog razloga.

zamjena korisnika stana nije valjan razlog za oduzimanje vlasništva osim akoje stan stečen pod određenim (raskidnim ) uvjetima.

 

ako majka ima pravo na uživanje tada prema svojim potrebama koristi sobu ,kupatilo ,kuhinju i zajednički prostor u stanu nema pravo plodouživanja pa da koristi cijeli stan ili plodove od najma djela stana.

 

mena razloga da sa majkom ne živi neko od suvlasnika sa obitelji ako je stan odgovarajuče kvadrature.

uz odobrenje majke koja ima pravo uživanja na stanu moguče su sve kombinacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ffshocker je napisao:

Evo ovako jedno laicko hipoteticko pitanje; ako ja mijenjam svoju garsonjeru od 20m2 za neciji stan od 100m2 buduci vlasnik moje garsonjere bi morao platiti 5 posto na promet nekretnine iako je ustvari izgubio 80 kvadrata ?

 

Porez u ovakvom slučaju plaćaju oba stjecatelja, svaki za nekretnimu koju stječe .

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

III. POREZNI OBVEZNIK

Članak 6.

(1) Obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.

 

(2) Obveznik poreza na promet nekretnina pri zamjeni nekretnina je svaki sudionik u zamjeni i to za vrijednost nekretnine koju stječe.

 

(3) Ako se stječe idealni dio nekretnine, obveznik poreza na promet nekretnina je svaki stjecatelj posebno.

IV. POREZNA OSNOVICA

Članak 9.

(1) Osnovica poreza na promet nekretnina je tržišna vrijednost nekretnine u trenutku stjecanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija