Jump to content

Hitno - postoji li mogućnost ponovnog dobivanja uvjetne kazne nakon prekršenog uvjeta


BlackQueen

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Može li mi netko odgovoriti postoji li u našoj sudskoj praksi mogućnost da se nekoga ponovo uvjetno osudi nakon što je osoba prekršila uvjet (isto djelo). Konkretno, dečko mi je završio u zatvoru zbog krađe (gluposti je krao, neku hranu, tehniku... možda ukupne vrijednosti par tisuća kuna, dok vlasnici nisu bili prisutni, znači ne radi se o nikakvom nasilju ili razbojstvu), a već je imao otprije uvjet za krađu. Inače, ovisnik je, pa zato krao. Na teret mu se stavlja 3 djela, optužni prijedlog je 2 godine, u pritvoru je malo manje od mjesec dana i prva rasprava još nije održana. Njegov odvjetnik mi ništa ne govori, stalno negdje juri, tako da ne znam što namjerava. Negdje sam čula da postoji mogućnost tzv. "uvjeta na uvjet", pa me zanima je li to točno i u kojem slučaju bi se to moglo tražiti/primijeniti.

Btw, u policiji su mu uskratili pravo na odvjetnika, dapače kad je tražio da mu pozovu njegovog odvjetnika još su ga i tukli, tražili su ga da potpiše priznanje pred njihovim odvjetnikom, a to nisam sigurna je li potpisao ili ne. On tvrdi da nije, ali mu je to možda bed priznat predamnom.

Eto, to je situacija ukratko. Bila bih neizmjerno zahvalna kad bi mi netko odgovorio na slijedeća pitanja:

1. kako sam već spomenula - postoji li mogućnost dobivanja uvjeta na uvjet.

2. postoji li realna mogućnost da ga na prvoj raspravi sutkinja pusti da se brani sa slobode,, (drže ga u pritvoru po točki 3. - opasnost da ne ponovi djelo). Bi li pomoglo da ga se zaposli (postoji mogućnost da dobije posao u uredu kod svoje mame)?

Kako je rasprava uskoro, molim što hitniji odgovor.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negdje sam čula da postoji mogućnost tzv. "uvjeta na uvjet", pa me zanima

recividist!uvjet na uvjet!?tko vam je to rekao?posao..mama bi ga sad,nakon što je usro motku, zaposlila,a on bi odjednom radio.slijedi mu zatvor!,i vrlo teško da će ga pustiti na slobodu.čuvajte novac za posjete i cigarete.usmjerite se na obranu.http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

davor1973 je napisao:

recividist!uvjet na uvjet!?tko vam je to rekao? posao..mama bi ga sad,nakon što je usro motku, zaposlila,a on bi odjednom radio.slijedi mu zatvor!, .http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

 

Situacija nije baš tako jedostavna kako je opisujete, postoji tu hrpa drugih okolnosti, da ne idem u detalje.

Kliknula sam na navedeni link, ali tamo ima mnoštvo tekstova, i ne snalazim se u tome baš najbolje - što da točno pogledam?

A za mogućnost uvjeta na uvjet sam čula od jedne gospođe koja radi u Upravi za zatvorski sustav.

Ima li netko pobližih informacija o tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BlackQueen je napisao:

davor1973 je napisao:

recividist!uvjet na uvjet!?tko vam je to rekao? posao..mama bi ga sad,nakon što je usro motku, zaposlila,a on bi odjednom radio.slijedi mu zatvor!, .http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

 

Situacija nije baš tako jedostavna kako je opisujete, postoji tu hrpa drugih okolnosti, da ne idem u detalje.

Kliknula sam na navedeni link, ali tamo ima mnoštvo tekstova, i ne snalazim se u tome baš najbolje - što da točno pogledam?

A za mogućnost uvjeta na uvjet sam čula od jedne gospođe koja radi u Upravi za zatvorski sustav.

Ima li netko pobližih informacija o tome?

na linku su vam svi zakoni rh.u jednom od prozora nači čete kz (kazneni zakon) i zkp (zakon o kaznenom postupku).kada ih pronađete,kliknite na njih.kada kliknete,iznad ta dva prozora,pojavit će vam se (preuzmi zakon-kliknite).u kz pogledajte za što vam je dečko optužen (pratite članak,stavak i točku), po optužnom prijedlogu do (državnog odvjetništva,ukoliko je dobio optužnicu).

kako ste napisali da tu ima hrpa drugih okolnosti,iskoristite ih kroz zkp.u zkp nailazite na niz zakonskih odredbi koje možete koristiti za vrijeme trajanja suđenja,odnosno vaše okolnosti koje bi se mogle uzeti u obzir,kao olakotne, tokom suđenja.

dečko vam je recividist (povratnik).to če reči da izrečena mjera uvjeta nije bila dovoljno oštra kada isti (vaš dečko),ponovno čini isto kazneno djelo za koje je već bio osuđen.zbog toga je zadržan u pritvoru.opasnost od ponovnog počinjenja.prema tome,slijedi mu strožija kazna,a to je zatvor.već izrečena mjera (uvjet),se nije pokazala dovoljnom kako bi istog odvratila od ponovnih činjenja kaznenih djela.sretno s tim (uvjet na uvjet).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.u kz pogledajte za što vam je dečko optužen (pratite članak,stavak i točku), po optužnom prijedlogu do (državnog odvjetništva,ukoliko je dobio optužnicu).

kako ste napisali da tu ima hrpa drugih okolnosti,iskoristite ih kroz zkp.u zkp nailazite na niz zakonskih odredbi koje možete koristiti za vrijeme trajanja suđenja,odnosno vaše okolnosti koje bi se mogle uzeti u obzir,kao olakotne, tokom suđenja.

dečko vam je recividist (povratnik).to če reči da izrečena mjera uvjeta nije bila dovoljno oštra kada isti (vaš dečko),ponovno čini isto kazneno djelo za koje je već bio osuđen.zbog toga je zadržan u pritvoru.opasnost od ponovnog počinjenja.prema tome,slijedi mu strožija kazna,a to je zatvor.

 

Puno Vam hvala na navedenim informacijama, pokušat ću sama nešto prokljuviti iz svega toga... Zapravo, trenutačno mi je najvažnije da ga nekako izvučemo da se brani sa slobode - kako objasniti sudu da se on ionako već bio primirio i nije radio nikakva sranja u trenutku kad je uhapšen (druko ga je "frend" kojeg su uhvatili da krade, pa da sebe izvuče doveo je mom dečku muriju na vrata, komplicirana priča da Vas ne davim...), ionako je trebao počet radit kod mame, al je ispalo drugačije. S obzirom da ukradene stvari i nisu bile nešto vrijedne, da su zatvori krcati, i da ima taj posao kod mame - kolike su realne šanse da ga puste da se brani sa slobode?

I zanima me još jedna stvar - uskraćivanje prava na odvjetnika od strane policije - jel postoji neki način da se to dokaže? Znam da se policajci čuvaju jedan drugom leđa i da se u principu možemo fućkat s tim, al neke stvari su jednostavno nedopustive! Ako čovjek traži da mu se dovede njegov odvjetnik, a policija ga zato prebije - netko bi za takvo ponašanje trebao odgovarat. Treba li podnijet kakvu prijavu, bojim se da su tokom ovih mjesec dana što je u pritvoru svi dokazi (čitaj: modrice) nestali.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BlackQueen je napisao:

Ako čovjek traži da mu se dovede njegov odvjetnik, a policija ga zato prebije - netko bi za takvo ponašanje trebao odgovarat. Treba li podnijet kakvu prijavu, bojim se da su tokom ovih mjesec dana što je u pritvoru svi dokazi (čitaj: modrice) nestali.

 

u cilju osiguranja dokaza, ujedno i kao jedna od opcija da se ne ide u pritvor, policiji je u interesu dobiti iskaz pred braniteljem, pa kada privedena osoba ima svoga i traži upravo njega, to se i omogući, jer i tako tog odvjetnika plaća privedena osoba, a ne policija (država).

policija može osigurati i nekog drugog odvjetnika sa liste, ali opet tog odvjetnika plaća privedena osoba.

nikoga se ne prebija jer se buni zbog odabira osobe odvjetnika.

 

ako je vaš dečko "prebijen" u policiji, a nakon toga prepraćen istražnom sucu (to sam ja zaključio da je tako bilo, jer je i dalje u pritvoru), te navodno dobivene ozljede bi se vidjele, i to bi istražni sudac konstatirao pri preuzimanju. ako nije vidio, uvijek se pita privedenog kako se s njim postupalo po uhićenju, ima li kakvih ozljeda, boluje li od čega itd.itd.

tako da je vaš dečko imao priliku i mjesto reći sve što "ga boli".

po dolasku u pritvor ista stvar, liječniku je mogao pokazati modrice ili se požaliti na bolove koje trpi, što on sve nije učinio.

 

iskreno, ja sumnjam u priču koju ste vi čuli od vašeg dečka, naravno ako ste ju od njega čuli, a isto i u ovaj dio oko odvjetnika i davanja izjave pred tim nekim njemu naturenim, a da je ipak završio u pritvoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BlackQueen je napisao:

.u kz pogledajte za što vam je dečko optužen (pratite članak,stavak i točku), po optužnom prijedlogu do (državnog odvjetništva,ukoliko je dobio optužnicu).

kako ste napisali da tu ima hrpa drugih okolnosti,iskoristite ih kroz zkp.u zkp nailazite na niz zakonskih odredbi koje možete koristiti za vrijeme trajanja suđenja,odnosno vaše okolnosti koje bi se mogle uzeti u obzir,kao olakotne, tokom suđenja.

dečko vam je recividist (povratnik).to če reči da izrečena mjera uvjeta nije bila dovoljno oštra kada isti (vaš dečko),ponovno čini isto kazneno djelo za koje je već bio osuđen.zbog toga je zadržan u pritvoru.opasnost od ponovnog počinjenja.prema tome,slijedi mu strožija kazna,a to je zatvor.

 

Puno Vam hvala na navedenim informacijama, pokušat ću sama nešto prokljuviti iz svega toga... Zapravo, trenutačno mi je najvažnije da ga nekako izvučemo da se brani sa slobode - kako objasniti sudu da se on ionako već bio primirio i nije radio nikakva sranja u trenutku kad je uhapšen (druko ga je "frend" kojeg su uhvatili da krade, pa da sebe izvuče doveo je mom dečku muriju na vrata, komplicirana priča da Vas ne davim...), ionako je trebao počet radit kod mame, al je ispalo drugačije. S obzirom da ukradene stvari i nisu bile nešto vrijedne, da su zatvori krcati, i da ima taj posao kod mame - kolike su realne šanse da ga puste da se brani sa slobode?

I zanima me još jedna stvar - uskraćivanje prava na odvjetnika od strane policije - jel postoji neki način da se to dokaže? Znam da se policajci čuvaju jedan drugom leđa i da se u principu možemo fućkat s tim, al neke stvari su jednostavno nedopustive! Ako čovjek traži da mu se dovede njegov odvjetnik, a policija ga zato prebije - netko bi za takvo ponašanje trebao odgovarat. Treba li podnijet kakvu prijavu, bojim se da su tokom ovih mjesec dana što je u pritvoru svi dokazi (čitaj: modrice) nestali.

Hvala

 

slobodni ste ako vam je savjest čista (goethe)

 

osobnog sam mišljenja da ga neće pustiti.tko je koga "drukao",vidjeti če se na sudu,jer će netko nekoga teretiti.ovdje nije po srijedi vrijednost ukradene robe, već čin kaznenog djela izvršenog za vrijeme trajanja uvjetne osude.za vašeg dečka otežana okolnost.

što se tiče policije...narugati će se.postupke policije koristite prilikom suđenja,odnosno temeljem zkp-a.o tome obavijestite odvjetnika kada ga dobijete po službenoj dužnosti,a dobit će ga jer tako nalaže zakon.stoga,kupite papir i grafitnu olovku i odnesite dečku,kad ste u posjeti i neka sve napiše.

u pritvoru je uvijek dežurni liječnik.prema tome,prilikom prepračenja iz policije u pritvor,kao što su mu se oduzele osobne stvari,isto tako je trebao biti pregledan od strane liječnika.uobičajni zaključak je da su ga "malčice"natukli i da mu nije ništa.no,možda je liječniku u tome trenutku,na uho,vrištio sam hipokrat pa je jadnog čovjeka pregledao i zapisao ozljede koje će vam,dakako koristiti na sudu.

ono što smijete van suda, je da postupke policije napišete na papir i odnesete na urudžbeni u policijsku postaju gdje se je ceremonija odigrala.fotokopirajte istu u dva primjerka i prilikom predaje urudžbenom,priložite jedan svoj primjerak i zatražite da vam ga ovjere kako bi ste imali dokaz da su isti zaprimili. :-D

 

 

svi se pokoravamo zakonima,da bi smo bili slobodni (ciceron)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BlackQueen je napisao:

Poštovani g. Davor,

u svakom slučaju hvala Vam na svim odgovorima i savjetima. Biste li imali što protiv da Vam malo pobliže opišem situaciju na e-mail - ne bih iznosila cijelu stvar na javnom forumu. Vidim da baratate određenim informacijama - a znate kako se kaže - i najmanja kap pomaže!

samo izvolite.po tom pitanju javit ću vam se na mail (ostavite mi ga),tokom sutrašnjeg dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Čisto jedan osvrt.

 

Ako državno odvjetništvo traži dvije godine, sumnjam da će pristati na uvjet i vjerojatnije je da će se žalit čak ako ga sud i dosudi.

 

To da će se žalit, to mi je jasno. Koliko (a vrlo slabo) poznajem našu sudsku praksu, uglavnom se obje strane uvijek žale.

No, za početak mi je najnapetije da ga puste da se brani sa slobode - postoji li za to kakva mogućnost i koji bi bio najbolji način da se to izbori? Znam da puno pitam, ali ako imate kakav savjet, bila bih silno zahvalna (ljubav, šta ćete?!)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija