Jump to content

dvojno državljanstvo da ili ne?


marinko-bugojno

Preporučene objave

Ponukan raspravom u Hrvatskom državnom saboru, povodom rasprave održane dana 19.02.2010. godine o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana RH, iznosim sljedeće mišljenje.

 

Predlagatelj zakona popustio je pod pritiskom oporbenih stranaka SDP i HNS te predložio navedene izmjene. Predloženim izmjenama zakona želi se prisiliti hrvate rodom iz BIH da izaberu između hrvatskog i bosansko-hercegovačkog prebivališta

(čitaj državljanstva) pod prijetnjom policije pa i izgona iz RH.

Navedene izmjene zakona pravdaju se čisto političkim razlogom - glasovanje dijaspore za sabor RH što je po predloženim izmjenama nedopustivo.

Gospodo iz SDP-a i HNS-a pridobijte glasove dijaspore umjesto što predloženim izmjenama kršite Ustav i Zakon o hrvatskom državljanstvu.Istovremeno time razjedinjujete hrvatski korpus po onoj staroj narodnoj izreci koja još izgleda vrijedi "Podijeli pa vladaj". Upravo na taj način oporbene stranke SDP i HNS žele doći na vlast u RH.

Predloženi Zakon o prebivalištu i boravištu građana RH, po riječima zastupnice SDP-a Ingrid Antičević Marinović provodila bi policija na način da bi došli u selo i pitali prvog čovjeka na koga naiđu " Da li tu prebiva koji bosanac ili ne i oni će im sve reći"!?. Nečuveno i sramotno ne samo za spomenutu gospođu nego i za predlagatelja zakona stranku na vlasti HDZ.

Predložene izmjene Zakona diskriminiraju građane RH koji imaju dvojno državljanstvo i uskračuju im se njihova prava koja imaju po Ustavu i Zakonu o hrvatskom državljanstvu. Mislim da bi se po tom pitanju ponajprije trebalo savjetovati sa pravnim stručnjacima a ne "političarima". Na kraju poručujem svim strankama u Hrvatskom saboru "Ne pokapajte nas žive koji imamo dvojno državljanstvo nego sačekajte 20-tak godina i mi čemo izumrijeti prirodnim putem kako u Republici Hrvatskoj tako i u Bosni i Hercegovini".

Apeliram na sve zastupnike u Hrvatskom državnom saboru da ne podrže predložene izmjene Zakona te da sačuvaju dostojanstvo i ugled sabora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marinko-bugojno je napisao:

Ponukan raspravom u Hrvatskom državnom saboru, povodom rasprave održane dana 19.02.2010. godine o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana RH, iznosim sljedeće mišljenje.

 

Predložene izmjene Zakona diskriminiraju građane RH koji imaju dvojno državljanstvo i uskračuju im se njihova prava koja imaju po Ustavu i Zakonu o hrvatskom državljanstvu.

 

Možete li navesti bar jedno pravo koje se ukida?

Jer dvojno državljanstvo se ne ukida.

:misli:

 

Notorna je činjenica da su desetine tisuća ljudi zloupotrebljavali mogućnost prijave prebivališta u obje države koju omogućuje dvojno državljanstvo - za pridobivanje prava i materijalne koristi koja im po zakonu obje države ne pripada.

Tako se u obje države primao dječji doplatak, prava rodilja, donacije lokalne uprave maloj djeci... u jednoj državi mirovina, u drugoj plaća za stalni posao, itd., itd.,...

 

Bi li građani RH to trebali i dalje podržavati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rođen sam i odrastao u BiH, svoj puni radni vijek i mirovinu imam u Republici Hrvatskoj. Predloženim izmjenama Zakona o prebivalištu pokušava nam se oduzeti biračko pravo. Paralelno stime, ili indirektno ako hoćete, želi se stvoriti nekakav pritisk na nas da izaberemo jedno između BiH i hrvatskog državljanstva.

ja se ne mogu podijelit na dvoje,i nikakva materijalna prava iz BiH nemam a niti itko koga ja poznajem. sve te priče o materijalnim pravima koja nam daje BiH su zlonamjerna nagađanja i tlapnja zavidnih ljudi. Velika većina nas sve što smo teško zaradili uložili smo na sigurno.Nisam lud da ulažem u BiH pa da još jednom ostanem bez svega. Ali to je druga i jako kompleksna tema koja se dotiče problematike povratka Hrvata u BiH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam i ne shvacam bas sto se navedenim izmjenama zeli postici, ali slutim da nije toliko problem u pravu glasovanja koliko u "pravu" na placanje poreznih obveza i uvodjenje nekakvog reda u sve nas koji smo u jednoj drzavi jednog maticnog (ili OIB) broja, a u drugoj drugog tj. kao da smo dvije razlicite osobe, a ne jedna te ista.

 

Mnogi imaju i dvije (ili cak tri) vozacke dozvole, ostanu bez jedne, pa voze s druge dvije, nije ni to bas previse "uredno", zar ne?

 

A neki jos zive u 3 zemlje (npr. u RH, nekoj EU zemlji i USA ili Kanadi), u svakoj manje od 6 mjeseci + 1 dan, pa nigdje nisu ni porezni obveznici - ali ako imaju sva tri drzavljanstva, mogu glasovati u sve tri zemlje i nitko im to pravo ne moze oduzeti, zar ne?

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidite, rasprava o prebivalištu prometnula se u raspravu o državljanstvu, materijalnim i inim pravima, povratku Hrvata u BiH, zadovoljstvu Hrvata u RH kad se oni tamo vrate?!...itd.

Nažalost stvorilo ae negativno ozračje među običnim ljudima koji govore "Što će nam drugi određivat kako nam bude u vlastitoj kući iliti hiži"

Svugdje u svijetu nacionalne manjine jesu most povezivanja i suradnje između naroda odnosno država. Različitosti nas čine još bogatijima a svijet je kako kažu globalni grad/selo/.

Taj most suradnje koji znači druženje, suradnju kako na kulturnom, sportskom tako i na gospodarskom polju...

 

Sada pitam ja vas što je sa političkom suradnjom može li se to pitanje iz svega toga izbaciti odnosno "izbrisati"?.

Odmah odgovaram da ne može a da se ne našteti sveukupnim odnosno drugim odnosima. Političko pitanje/ čitaj biračko pravo/ dijaspore isto tako važno je za sve raseljene Hrvate ili ako hoćete za sve državljane RH. Pa i za one koji će to tek postati. Mislim da je to u redu i jedan civilizacijski i kulturni doseg kojeg treba podržat. Ne smijemo biti sebični i zatvarat se unutar svojih granica, jer granice kako znamo donose samo poteškoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poduzetnica je napisao:

A neki jos zive u 3 zemlje (npr. u RH, nekoj EU zemlji i USA ili Kanadi), u svakoj manje od 6 mjeseci + 1 dan, pa nigdje nisu ni porezni obveznici - ali ako imaju sva tri drzavljanstva, mogu glasovati u sve tri zemlje i nitko im to pravo ne moze oduzeti, zar ne?

:-?

 

Dozvoljavaju li USA i Kanada mogućnost dvojnog državljanstva? Čini mi se da ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marinko-bugojno je napisao:

 

Nažalost stvorilo ae negativno ozračje među običnim ljudima koji govore "Što će nam drugi određivat kako nam bude u vlastitoj kući iliti hiži"

 

Osobe sa dvojnim državljanstvom imaju dojam da im se sada žele ukinuti prava, a 'ostali' građani imaju dojam da oni dvojnog državljanstva imaju neka prava koja ne bi trebali imati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marinko-bugojno je napisao:

Ne smijemo biti sebični i zatvarat se unutar svojih granica, jer granice kako znamo donose samo poteškoće.

 

Dok je god svijet organiziran ovako kako je organiziran, ne cini mi se da su granice stvar "sebicnosti" nego jedinog efikasnog nacina za opstanak i prezivljavanje naroda koji se izborio za svoje pravo na drzavu.

 

Narod koji nema svoju vlastitu drzavu, osudjen je na propast, nema ga, ne postoji, ne moze braniti ni svoj identitet ni svoju kulturu ni jezik ni obicaje ni gastronomiju ni ekonomiju, nista, nista i nista, nitko ga ne sljivi i nalazi se potpuno u nemilosti veceg naroda koji ga zeli asimilirati i iskoristiti njegova ljudska i materijalna dobra, zar smo to vec zaboravili iz nase vlastite nedavne proslosti?!?

 

Zasto se tako zilavo onda bore Kurdi, Armenci, Cecenci, Baskijci, Katalonci, Skoti... za svoju vlastitu drzavu?

Zasto je Vatikan drzava?

A zasto onda sve europske drzave nisu zakljucile da bas fino, sad kad imamo konfederaciju od Unije, sad cemo eliminirati svoje vlastite drzave i zivjeti svi skupa u jednoj jedinoj drzavi?

 

Stanje u BiH mi se pri tom ne cini ni dobro ni kvalitetno rijeseno, jer je jedan i to onaj veci i jaci narod na silu postigao svoj cilj, druga dva su stavljena pred gotov cin i nadajmo se da ce to jednog dana rijesiti na nacin kako stanovnici budu zeljeli rijesiti demokratski tj. pregovorima i razgovorima i dogovorom i glasovanjem, a ne kroz svadju i tucnjavu...

Cinilo bi mi se sasvim normalnim da npr. gradjani Hercegovine referendumom odluce da se odvajaju od BiH i pripajaju Hrvatskoj. Nakon iskustva s Crnom Gorom i Kosovom, dalo bi se zakljuciti da bi danasnje USA i EU i to bile u stanju prihvatiti, samo da bude mir i da se vise ne ratuje.

 

I ne, Felixx, ne znam da li se moze imati i americko i kanadsko drzavljanstvo istovremeno (Kanada je u sustavu Commonwealth), ali poznato mi je da se moze imati americko, neke EU drzave i hrvatsko kao i npr. hrvatsko, bosansko i australijsko...

 

A jesam se raspisala, sorry... al zao mi je Hercegovine i Hercegovaca, nasi su i mi smo njihovi, a eto nas razdvojenih, kad udje HR u EU, mozda se to bude lakse rijesilo, sad nas valjda i s tim ucjenjuju imperijalisti

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dvojno državljanstvo , da ili ne? Moje pitanje odnosi li se to i na ukidanje ili bolje rečeno prihvačanje jednog državljansta, i odricanje drugog. Konkretno , mislim da stećeno dvojno državljanstvo ( hrvatsko -australsko) dakle stečena prava, ne bi trebalo ukidati.Napomena, nikakve koristi nema od drugog ( australskog) osim što se ne mora tražiti ( i plačati) viza za odlazak u Au.To je jedina privilegija, pa treba li to ukinuti, ako se cijela obitelj nalazi u Au. Molim vaše mišljenje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospođo Mirna imate potpuno pravo, dvojno državljanstvo je civilizacijski i kulturni doseg, a kada nešto steknete/zaradite/ nitko vam to prisilom ne može uzeti/otuđiti/.

Nije civilizacijski kad se jedna država raspadne, pogotovu na način kako se Juga-tuga raspala. Rođeni smo u jednoj državi /Republici/ koja se raspala pa sada živimo u drugoj državi /Republici/. Novonastalo razdoblje treba kao prvo sagledat sa čisto ljudskog aspekta pa potom sa pravnog aspeka.

Bosna i Hercegovina je do sada bila "inkubator" za Hrvatsku. Tendencije negativnog prirodnog prirasta ublažavali su najvećim dijelom migranti iz BiH. Pitati don Antu Bakovića i Hrvatski populacijski pokret. Položaj bosanskih Hrvata poslije Domovinskog rata uveliko je pogoršan. Usporediti ga možemo u mnogočemu sa položajem Židova poslije 2. svj.rata. Ili sa sudbinom koju su proživjeli "Folksdojčeri" u Slavoniji i Banatuna početku Titova-režima. Još veću bi tragediju doživio taj proganjani, osiromašeni, obespravljeni... narod da ga nije prigrlila "Matica zemlja". Nećemo ovdje ulaziti u problematiku "krivnje naroda" za prošla vremena i diktature bilo na jednoj bilo na drugoj strani.

Matica zemlja za BiH Hrvate je Bosna i Hercegovina. Polovicu BiH imaju Srbi/Republika Srpska BiH/. Drugu polovicu Bošnjaci /Muslimani/ smatraju isključivo i samo svojom. Daytonskim sporazumom BiH Hrvati svedeni su na razinu gtađana drugog reda. Ostali su bez ikakvih "garancija" da opstanu i sačuvaju svoj identitet!!!.

Poruka našim uvaženim zastupnicima u Hrvatskom državnom Saboru bila bi. Ne prisiljavajte BiH Hrvate da moraju birat između hrvatskog i bosansko-hercegovačkog državljanstva, nego im pomozite da poprave svoj ustavno-pravni položaj u Republici BiH. Na taj način postiglo bi se to da bi se u BiH počeli vraćati i mlađi Hrvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija