Jump to content

Ostavinska rasprava, nekretnina izvan ostavinske rasprave


abstract

Preporučene objave

Pozdrav svima...

 

situacija koja me muči je ovakva:

 

Brat i sestra su u zajedničkom vlasništvu nekretnine (kuće) A. Nakon smrti njihove majke kao predmet ostavinske rasprave ostaje nekretnina (stan) B.

 

Brat i sestra su se usuglasili da žele napraviti sljedeće: sestra ustupa svoj dio nasljedstva nekretnine B svojem bratu, a on bi joj za uzvrat prepisao svoj dio nekretnine A. Time bi sestra bila jedina vlasnica nekretnine A, a brat jedini vlasnik nekretnine B.

 

Brat ima troje djece (1 punoljetno, 2 maloljetne). Sestra ima jedno punoljetno dijete.

 

Budući da si brat i sestra međusobno ne vjeruju, žele ovu situaciju riješiti tako da se međusobno zaštite od mogućih kasnijih problema.

 

Koji je najbolji način za legalizaciju njihovog dogovora?

 

 

Unaprijed hvala svima na odgovorima,

Ivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svako prihvati svoj dio nasljeedstva.

 

ugovorom o zamjeni nekretnina izvrše dogovorenu zamjenu.

ili prijedlog za razvrgnuće suvlasništva i tada sud odluči (po njihovom prijedlogu-dogovoru)kome šta pripada .izvanparnični postupak za što vam nisu potrebni odvjetnici.

u oba slučaja stjecatelj koji stekne veču vrijednost plaća porez na promet nekretninama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Trebala bi savjet vezan uz mjesto održavanja ostavinske rasprave. Naime, moja je, sada pokojna baka, do 1993. godine živjela u Kukujevcima (Vojvodina). Većinu imovine je zamijenila za kuću u mjestu nedaleko od Osijeka, no u Kukujevcima je ostalo još oko 6 jutara zemlje.

Zanima me postoji li bilo kakva zapreka da moj otac i njegove dvije sestre (svi troje žive u Osijeku) nasljede tu zemlju (neki nas ljudi uvjeravaju da pravo na nasljedstvo imovine u Republici Srbiji nema nitko tko nije bio tamo prijavljen 1991. godine)? Također, zanima me gdje se treba održati ostavinska rasprava - u Hrvatskoj ili u Srbiji? Na koji se način to regulira, odnosno koga treba obavijestiti o bakinoj smrti ako se ostavinska rasprava ne može održati u Hrvatskoj, tj. kako 'isposlovati' da se ostavinska rasprava održi u Hrvatskoj iako se imovina nalazi drugdje.

Unaprijed zahvaljujem!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija