Jump to content

darovni ugovor i nasljedstvo


legalista007

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima!

 

 

Nadam se da će netko uhvatiti vremena da mi pomogne u svezi s ovim problemom.....

 

 

Dakle, dijete sam rastavljenih roditelja, i otac već dosta godina ima drugu obitelj, te dvoje djece. U zadnje vrijeme stalno mi spominje darovni ugovor kojim mi je poklonio oranicu. Budući da se ja s time ne slažem, zanima me može li on taj ugovor ostvariti bez mog potpisa, ako je ovjeren kod bilježnika, a nije proveden na sudu ???

Napominjem da ja nigdje nisam ništa potpisao!!!! Iz porezne uprave nazvali su me i tražili ispis iz matične knjige rođenih i zbog toga znam da taj neki ugovor postoji.

Da je to na sudu proknjiženo, uložio bi neku tužbu, ali ovako sam nemoćan!

 

Naime, razmišljajući dugo o tome, mislio sam da bi taj ugovor mogao biti samo trik kojim bi me on želio maknuti iz ostavinske rasprave, a ne akt iz pokajanja....

 

Nisam nikad u ostavinskoj raspravi ni mislio sudjelovati, no ako je ovo zapravo neka njegova prljava igra, to bi se moglo promijeniti....

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o obveznim odnosima:

 

Članak 479.

(1) Ugovor o darovanju nastaje kad se darovatelj obveže prepustiti obdareniku bez protučinidbe stvar ili imovinsko pravo, a obdarenik to prihvati.

 

Dakle, da bi darovanje bilo valjano, obdarenik ga mora prihvatiti. Ugovor o darovanju se ne može provesti ako nema potpisa obdarenika.

 

Ipak, ne bi bilo loše da u poreznoj upravi provjerite o čemu se radi. greške se događaju.

 

Što se tiče naljeđivanja, dar se može uračunati u ostavinu na zahtjev drugih nasljednika.

 

No, dar u takvom slučaju ostaje u vlasništvu obdarenika, eventualno se može tražiti povrat dijela tj. ustupanje drugim nasljednicima. Praktični učinak je da takav nasljednik ne može tražiti neki drugi dio ostavine za sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija