Jump to content

Otkaz pred mirovinu?


fmm

Preporučene objave

Molim vas za pomoć..

 

Imam 30 godina staža, 51 starosti,i trenutno stanje u firmi gdje radim je da nas je većina višak i dijele se otkazi.

 

Strah me da ne dobijem otkaz,a posao ću dalje teško naći.

 

Koja su moja prava sada,imam li ih uopće,a koja su u slučaju da dobijem otkaz?

 

Što na zavodu za zapošljavanje? Imam li tamo kakvih prava s obzirom na moj radni staž?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fmm je napisao:

Molim vas za pomoć..

 

Imam 30 godina staža, 51 starosti,i trenutno stanje u firmi gdje radim je da nas je većina višak i dijele se otkazi.

 

Strah me da ne dobijem otkaz,a posao ću dalje teško naći.

 

Koja su moja prava sada,imam li ih uopće,a koja su u slučaju da dobijem otkaz?

 

Što na zavodu za zapošljavanje? Imam li tamo kakvih prava s obzirom na moj radni staž?

 

fmm,

žalosna ali svee uobičajenija pojava.

Vi ćete vjerojatno dobiti Odluku o redovitom otkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga. Pri takvoj odluci poslodavac mora iznijeti opravdane razloge zbog kojih je odluku donio. Po toj odluci imate pravo na Zakonom određenu minimalnu ili ugovorenu otpremninu u visini min. 1/3 prosječne plaće tri mjeseca prije otkazivanja umnoženu sa cijelim brojem godina staža kod tog poslodavca(minm morete imati dvije cijele godine) i pravo naknade za nezaposlene na Zavodu za zapošljavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo,kako predvidjeh, dobila sam otkaz danas.

 

U biti,ponudili su mi sporazumni otkaz,ali ga nisam htjela prihvatiti.

 

Rekli su mi da razmislim,ali ja se i dalje držim svoga, i ne potpisujem sporazumni otkaz.

 

Postoji li mogućnost tužbe?

 

Naime,radim u trgovini(jednoj velikoj i poznatoj) gdje imamo prodaju na proviziju,dakle ta se prodaja zapisuje.

 

Moja prodaja je najveća na našem odjelu, nikad nisam zakasnila, dok drugi kolege jesu i imaju opomene radi toga, kupci se nikad nisu žalili na mene,dok na druge jesu i zapisani su u knjizi žalbe. Nisam konfliktna osoba, nikad nisam ulazila u sukobe sa kolegama.

 

Zanima me,postoji li mogućnost da ih na osnovu toga tužim,jer izgleda da sam po tome dobila otkaz jer sam stara.

 

Molim vas na pomoći jer sam očajna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fmm,

naravno da postoji mogućnost između ostalog da ih na kraju i tužite.

Poslodavac će vam, kao što rekoh dati otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga. On mora provesti Zakonom o radu propisan postupak prije otkazivanja ugovora o radu a koji se sastoji od savjetovanja sa radničkim viječem za koje pretpostavljam da imate jer je vaš poslodavac vjetojatno potpisnik kolektivnog ugovora ( rekli ste da je velik trgovac). I ako nije potpisnik kol.ugovora i ako tako nema ni radničko vijeće, on ako zapošljava više od 20 radnika mora imati pravilnik o radu. Mora vam,prije odluke o otkazivanju pokušati pronaći drugo radno mjesto ukoliko za to ima mogućnosti (otkaz ugovora sa ponudom novog ugovora o radu sa promjenjenim uvjetima),mora voditi računa o dužini vašeg radnog odnosa, vašoj starosti i o obvezama uzdržavanja koje vas terete.

Osim gornjeg, kada vam uruči odluku o redovitom otkazu iz poslovno uvjetovanih razloga on istu mora i obrazložiti opravdanim razlozima ne samo oćenitim formulacijama nego konkretnim dokazima kojima će dokazati da baš vaše radno mjesto jest "višak" u njegovom poslovanju jer bi se u protivnom radilo o diskriminaciji,o kojoj kako mis e čini se i radi. Bilo kakova diskriminacija je zabranjena ne samo Zakonom o radu nego i drugima Zakonima koji su pravni izvori propisa iz radnih odnosa.

Na odluku vi možete uložiti zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana od uručenja iste,u kojoj ćete osporiti navedene opravdane razloge. U daljnjem roku od 15 dana poslodavac vam može ili ne mora odgovoriti pa ćete vi u narednih 15 dana podnjeti tužbu sudu u kojoj ćete osporiti takav otkaz i odmah tražiti sud da vas vrati na posao do donoženja presude o zakonitosti otkaza.

Eto,toliko za sada. Bitno je poštivati rokove za podnošenje ZZP-a i podnjeti poslati ga poslodavcu poštom sa povratnicom. U slučaju da ste sindikalno organizirani obratiti se sindikalnom povjerniku odmah sada. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Na odluku vi možete uložiti zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana od uručenja iste,u kojoj ćete osporiti navedene opravdane razloge. U daljnjem roku od 15 dana poslodavac vam može ili ne mora odgovoriti pa ćete vi u narednih 15 dana podnjeti tužbu sudu u kojoj ćete osporiti takav otkaz i odmah tražiti sud da vas vrati na posao do donoženja presude o zakonitosti otkaza.

Eto,toliko za sada. Bitno je poštivati rokove za podnošenje ZZP-a i podnjeti poslati ga poslodavcu poštom sa povratnicom. U slučaju da ste sindikalno organizirani obratiti se sindikalnom povjerniku odmah sada. :palac:

 

Hvala puno na odgovoru,puno ste mi pomogli.

 

Nažalost nisam u sindikatu,iako sumnjam da bi mi puno pomogli jer do sad nisu nikome pomogli. Naime svi moji bivši kolege su potpisali sporazumni otkaz,ja bih bila prva koja ne bih potpisala.

 

Zanima me gore citirano,trebam li angažirati odvjetnika ili se mogu sama obratiti sudu i kojem?

 

Imam li kakvu pravnu pomoć,savjetnika i gdje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju uručivanja otkaza,trebam li se i dalje pojavljivati na poslu i svom radnom mjestu ili ne? Planiram podnijeti tužbu.

Naime,sutra očekujem otkaz kao višku,pa ne znam da li da ostanem raditi kao po rasporedu ili ne?

 

Nadam se da ne postavljam suvisla pitanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fmm,

ne ne postavljate suviše pitanja. Kad sutra dobijete Odluku o redovitom otkazu ugovora o radu počinje teći vaš otkazni rok koji je ili Zakonom o rau određen čija je dužina ovisna o trajanju staža kod tog poslodavca ili ugovoreni (ukoliko je isti ugovoren vašim ugovorom o radu ili pravilnikom o radu).

Sutra ćete vidjeti što piše u toj odluci o otkazu pa se javite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rasplet današnjeg dana:

došla sam ujutro na posao, rekla sam im da ne potpisujem sporazumni otkaz da za mene to nije povoljno rješenje.

Na to se on zbunio jer je očito bio uvjeren da ću potpisati,ponovno mi je rekao da će mi ponuditi veću otpremninu(par tisuća kn,što meni ništa ne znači) i da ako će biti ponovno potreba za radnicima mene prvu zvati( ha,ha).

 

Nakon što je shvatio da sporazumni otkaz neću potpisati, rekao je da mu treba otprilike 8 dana da napravi novi ugovor o otkazu kao tehnološkom višku.

Na to sam mu ja rekla da onda ja ostajem raditi,pa se ponovno zbunio i rekao da ne trebam.

Nisam na to pristala bez pismene odluke.

Onda se "sjetio" da imam 37 prekovremenih sati, isprintao iz kompjutera i potpisao od kad do kad ću to koristiti,te dalje da ću koristiti godišnji odmor koji mi je ostao.

 

Zanimljivo da imam 37 prekovremenih sati , a moje radno mjesto je višak...

 

Tek sam tad otišla doma.

 

Na putu prema izlazu su me zaustavljale kolegice, jer nažalost dosta ih je u sličnoj situaciji kao i ja, mogu reći da se ponosim sama sobom što nisam bila preplašena kao i ostali,te sam pokrenula svojevrsnu revoluciju. Naime nitko od mojih kolega nije ni znao da se sporazumni otkaz ne mora potpisati.

 

Pronašla sam odvjetnicu,sljedeći tjedan imamo sastanak, te ćemo vidjeti što dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija