Jump to content

sustezanje plaće


rastoplod

Preporučene objave

Situacija je slijedeća:

 

Sada kad ovo pišem, 16.03.2010, plaća za sijećanj mi kasni 1 mjesec + 1 dan, a plaća za veljaču 1 dan.

Poslodavac obećaje isplatu plaće za siječanj kroz dan ili dva, te u isto vrijeme, danas, donosi odluku: ...da, zbog općenito loše situacije (kriza), te zbog toga što su rezultati poslovanja loši (općenito, pa i u odnosu na siječanj prošle godine), svim radnicima korigira plaću za siječanj (ovu koju smo zaslužili prije više od mjesec dana, a još je nisu isplatili) i to za -15% - dakle, na silu umanjuje plaću s čijom isplatom kasni mjesec dana.

U istoj se poziva na članak Pravilnika o radu u kojem stoji da poslodavac može, zbog odstupanja u poslovanju, korigirati plaću za +/- 15%.

 

 

Pitanja:

 

1.Da li je ovakav članak Pravilnika o radu u skladu sa Zakonom?

2.Smije li poslodavac uopće donositi ovakve odluke; odluke o sustezanju dijela plaće? Ako smije, po kojim sve osnovama?

3.Može li se sustezati već zarađena plaća (ne znam što kaže Zakon, ali logično mi je, ukoliko već poslodavac smije donositi ovakve odluke, da bi se one smjele odnositi samo na buduće plaće - koje još nisu trebale biti isplaćene)?

4.Mora li poslodavac za sustezanje plaće/dijela plaće imati suglasnost radnika (nekakav potpis ili izjavu; nešto u smislu mislim čl. 87 Zakona o radu )?

 

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rastoplod je napisao:

Situacija je slijedeća:

 

Sada kad ovo pišem, 16.03.2010, plaća za sijećanj mi kasni 1 mjesec + 1 dan, a plaća za veljaču 1 dan.

Poslodavac obećaje isplatu plaće za siječanj kroz dan ili dva, te u isto vrijeme, danas, donosi odluku: ...da, zbog općenito loše situacije (kriza), te zbog toga što su rezultati poslovanja loši (općenito, pa i u odnosu na siječanj prošle godine), svim radnicima korigira plaću za siječanj (ovu koju smo zaslužili prije više od mjesec dana, a još je nisu isplatili) i to za -15% - dakle, na silu umanjuje plaću s čijom isplatom kasni mjesec dana.

U istoj se poziva na članak Pravilnika o radu u kojem stoji da poslodavac može, zbog odstupanja u poslovanju, korigirati plaću za +/- 15%.

 

 

Pitanja:

 

1.Da li je ovakav članak Pravilnika o radu u skladu sa Zakonom?

2.Smije li poslodavac uopće donositi ovakve odluke; odluke o sustezanju dijela plaće? Ako smije, po kojim sve osnovama?

3.Može li se sustezati već zarađena plaća (ne znam što kaže Zakon, ali logično mi je, ukoliko već poslodavac smije donositi ovakve odluke, da bi se one smjele odnositi samo na buduće plaće - koje još nisu trebale biti isplaćene)?

4.Mora li poslodavac za sustezanje plaće/dijela plaće imati suglasnost radnika (nekakav potpis ili izjavu; nešto u smislu mislim čl. 87 Zakona o radu )?

 

 

Hvala unaprijed!

 

1. Za radnika se uvijek primjenjuje povoljnije pravo, pa neovisno što je poslodavcu takva mogućnost dana pravilnikom, ona je prema Zakonu o radu zabranjena.

 

2. U ZOR-u izričito stoji da je zabranjeno ustezati plaću bez suglasnosti radnika. Dakle, takav potez poslodavca nije zakonit.

3. Poslodavac bi plaću mogao ustegnuti samo kada bi mu radnik dao pisanu suglasnost.

 

4. Da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija