Jump to content

Ovrha nad imovinom sina


Pao_Smarsa

Preporučene objave

Mama je imala obrt i kako to biva ostala je dužna, svu svoju imovinu je rasprodala kako bi namirila obveze prema poreznoj međutim ostali su i drugi dugovi prema dobavljačima koji svoja potraživanja sada nastoje namiriti ovrhom. Mama živi zajedno sa mnom u kući koja je u mojem vlasništvu i na toj adresi je prijavljena i na tu adresu je stigao prijedlog za ovrhu. E sad mene zanima da li ovrhovoditelj ima pravo pljeniti pokretnine koje se nalaze u kući gdje živimo tj. da li ću morati dokazivati da je pokućstvo i tehnika u kući moje vlasništvo.

 

Inaće kuću sam nasljedio od oca (mama nije imala vlasnički udio u njoj) prije dvije godine s tim da sam u dogovoru sa ocem i bankom preuzeo i hipoteke koje su bile na njoj, i koje sam otplatio.

 

Molio bih za odgovor jer sam na netu dosta toga pronašao o bračnoj tečevini i ovrsi međutim nisam pronašao ništa o ovrsi i djecom dužnika kod kojih žive roditelji.

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

pokretne stvari u kući na kojoj je prijavljen dužnik ne samo da se mogu, nego se i smiju plijeniti (teoretski mogu se plijeniti sve stvari koje se tamo zateknu, npr. posuđene stvari). Dakako, od Vašeg pasivnog ili aktivnog držanja i mogućnosti dokazivanja suprotnog ovisi da li će se takve zapljenjene stvari i oduzeti, što je daljnja radnja nakon pljenidbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pao_Smarsa je napisao:

Poštovani,

zahvaljujem na odgovoru, za novije stvari imam dokaza u obliku računa i garantnih listova na moje ime, međutim ukoliko mi popišu neke starije stvari za koje nemam pisane dokaze, kako onda to ide dalje, da li te stvari odmah i oduzmu dok ne dokažem da su moje?

 

Ukoliko vam popišu pokretnine koje su vaše vlasništvo, a prilikom popisa sudskog ovršitelja to nemožete dokazati računima uložit čete prigovor treče osobe protiv takvog popisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

zanima me da li bi mi pomoglo da mama promjeni adresu stanovanja, u susjednom selu imam jednu staru kuću na koju bi se mogla prijaviti, da li bi time izbjegao popis imovine na sadašnjoj adresi jer bojim se troškova sudskog postupka u kojem ću morati dokazivati vlasništvo nad vlastitim stvarima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pao_Smarsa je napisao:

Hvala na odgovoru,

zanima me da li bi mi pomoglo da mama promjeni adresu stanovanja, u susjednom selu imam jednu staru kuću na koju bi se mogla prijaviti, da li bi time izbjegao popis imovine na sadašnjoj adresi jer bojim se troškova sudskog postupka u kojem ću morati dokazivati vlasništvo nad vlastitim stvarima.

 

 

Majka može promjeniti adresu stanovanja i neka o toj promjeni što prije obavijesti ovrhovoditelja i sud u vezi eventualnog daljnjeg postupanja po ovrsi tj. popisa pokretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedanput zahvaljujem na savjetima jer su mi stigli u zadnji čas, jučer sam se informirao na forumu o ovrsi, a danas na kuću navratio predstavnik suda i odvjetnik koji zastupa tvrtku kojoj je mama ostala dužna.

 

Pustio sam ih u kuću, izjavio sam im da je nekretnina moja kao i sve pokretnine u njoj te da za novije stvari imam dokaze, mama je potvrdila da je kod mene samo na stanu te da ne posjeduje ništa osim stvari koje su joj svakodnevno potrebne za život.

 

Odvjetnik je bacio par provokacija na koje nisam htio odgovoriti, na kraju ga je predstavnik suda zamolio da prestane, te je završilo tako da je u zapisnik unešeno da mama ne posjeduje ništa, tako da ništa nisu niti popisali.

 

Već danas sam prikupio sve papire tako da mama promjeni prebivalište, međutim još mi u uhu stoje pretnje odvjetnika koji je bio poprilično ljut i bezobrazan (barem je meni tako izgledao) te je počeo prijetiti kako će sljedeći put doći sa bravarom i policijom.

 

Pa me zanima koje su njegove dopuštene radnje nakon prve ovrhe na kojoj su utvrdili da mama ništa ne posjeduje i na kojoj nisu ništa popisali, što sljedeće može učiniti?

 

(E sad sam se napisao, ali se nadam da će odgovor na ovo pitanje pomoći i drugima sa sličnim problemom)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pao_Smarsa je napisao:

Još jedanput zahvaljujem na savjetima jer su mi stigli u zadnji čas, jučer sam se informirao na forumu o ovrsi, a danas na kuću navratio predstavnik suda i odvjetnik koji zastupa tvrtku kojoj je mama ostala dužna.

 

Pustio sam ih u kuću, izjavio sam im da je nekretnina moja kao i sve pokretnine u njoj te da za novije stvari imam dokaze, mama je potvrdila da je kod mene samo na stanu te da ne posjeduje ništa osim stvari koje su joj svakodnevno potrebne za život.

 

Odvjetnik je bacio par provokacija na koje nisam htio odgovoriti, na kraju ga je predstavnik suda zamolio da prestane, te je završilo tako da je u zapisnik unešeno da mama ne posjeduje ništa, tako da ništa nisu niti popisali.

 

Već danas sam prikupio sve papire tako da mama promjeni prebivalište, međutim još mi u uhu stoje pretnje odvjetnika koji je bio poprilično ljut i bezobrazan (barem je meni tako izgledao) te je počeo prijetiti kako će sljedeći put doći sa bravarom i policijom.

 

Pa me zanima koje su njegove dopuštene radnje nakon prve ovrhe na kojoj su utvrdili da mama ništa ne posjeduje i na kojoj nisu ništa popisali, što sljedeće može učiniti?

 

(E sad sam se napisao, ali se nadam da će odgovor na ovo pitanje pomoći i drugima sa sličnim problemom)

 

Da na današnjem uredovanju nije bilo nikoga kod kuče tj. da uredovanje nije bilo moguče održati, pismeno bi dobili zaključak sa datumom i vremenom održavanja popisa i eventualne pljenidbe pokretnina uz prisutnost djelatnika policije, te da se tada ne zateknete kod kuće sudski ovršitelj može doči na popis nekretnina u prisustvu policije i bravara koji provaljuje ukoliko i tada ne budete kod kuće i o tome se sastavlja zapisnik. No kako je uredovanje danas uredno održano i konstatirano da su sve pokretnine vaše, a ne u vlasništvu vaše majke takvih problema neče biti. Ovrhovoditelj može zatražiti prokazni popis imovine vaše majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zahvaljujem na pomoći i pojašnjenjima,

evo danas je mama dobila dopis od suda da je ovrhovoditelj zatražio da se još jedanput pokuša pljenidba pokretnina. Pa me zanima kakve su sada ovlasti ovrhovoditelja s obzirom da je pri prvom pokušaju utvrđeno da mama nema pokretnine, da li je postupanje na drugom pokušaju pljenidbe isto kao i na prvom tj. da li sada ovrhovoditelj ima neke veće ovlasti nego prvi put?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija