Jump to content

pravo majke


amaris2010

Preporučene objave

Poštovani,

molim vas za pomoć,ili barem savjet.

Imam 22 god.,bila sam u vezi koja je trajala 1 god. i 3 mj.

Prije prekida ostala sam trudna,otišla to reći tadašnjem dečku(31) i kod njega,u njegovoj kući(živi u drugom gradu), naišla na njega i njegovu curu(32).Nakon razgovora sa djevojkom,shvatile smo da je sa oba dvije bio u isto vrijeme,ali sa njom 7god.,sa oba dvije planirao obitelj itd...

Nakon povratka kući i nakon nekoliko dana,on je odlučio ostati s njom bez obzira na moju trudnoću,o čemu sam ih obavijestila još tamo.Odlučila sam,a nije bilo lako,promijeniti sve,roditi svoje dijete i cijeli svoj život okrenuti samo svojoj kćeri bez obzira što je on takva kukavica da je pobjego od toga.Ja nisam mogla bježati,iako nisam znala ko sam ni što sam u tom periodu,ali nisam mogla bježati jer moje je dijete raslo i razvijalo se i nije me pitalo da li sam spremna.Da ne idem u detalje....

Zaposlena sam i prijavljena na neodređeno,posao mi nije upitan.Živim sa roditeljima u kući gdje smo uredili stan za mene i bebu.On,otac djeteta,nije me ni vidio trudnu niti bilo šta poduzimao,jedino što sam od njega dobila su abnormalne uvrede,vrijeđanja,psihička maltretiranja od dana kad sam saznala da sam trudna do danas,što imam sve u porukuma sačuvano jer je sve to pisao preko poruka.To su takva maltretiranja da sam se morala suzdražavat od čitanja uopće jer bi se počela trest i doslovce bojati za bebu i sebe jer je pre teško takva maltretiranja podnosit.Taj br.mob. sam bacila da više ni ne mogu dobit poruke takve ali imam sve poruke.Mislila sam ga prijavit ali neznam šta da radim...Jedan dio njegovih riječi je,kad se dijete rodi idemo na sud,prijetnje da će mi uzeti dijete jer će sve potplatiti i da će on pobijediti jer,po njegovim riječima,zar neznaš da se s novcima sve može.A iskreno,mislim da to piše samo da me maltretira psihički a ne da mu je stalo do bebe.Jedan dan dobijem poruku da se neće boriti za nju,da joj je bolje sa mnom a drugi dan prijetnje.On je osoba teškog psihičkog stanja,osoba koja stavlja puške u usta i prijeti samoubojstvom,osoba koja je sklona udariti ženu,ne mene nego tu curu koja je to sama rekla,a najgore od svega vlastitu mamu par dana prije nego što je umrla od teške bolesti.To je samo dio toga kakva je on osoba,većinu toga kasno sam saznala i želim ga što dalje od svoje kćeri.Tako da neznam šta očekivati kad se dijete rodi.Ja ga želim što dalje od bebe i mene i da mu se sudski oduzmu sva prava.Da li je to moguće i u kakvoj sam ja,pravno gledajući,situacji??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana

Dozvolite da izjavim svoja duboka suosjecanja s Vasom situacijom.

 

U pogledu vasih prava i obaveza, vazi Obiteljski zakon Republike Hrvatske.

 

Po tom zakonu, Vi ste potpuno je sigurno, jedan od odredjenih roditelja Vaseg buduceg djeteta.

 

Obzirom da je dijete zaceto u vanbracnoj vezi, otac djeteta je onaj koji ga prizna za svog uz saglasnost majke.

Majka pri rodjenju dijeteta nije duzna navesti ime djetetovog oca ali maticar o tome obavjestava skrbnog organa.Ukoliko kazete ime oca svog dijeteta pred maticarem, to se smatra kao Vas pristanak o priznanju ocinstva, ako ga naznaceni otac dade.

 

Drugi nacin utvrdjivanja ocinstva je sudskom odlukom, medjutim, za sada Vi nemate interesa.

 

 

Na ovoj adresi mozete naci zakon i procitati vise o tome:

http://www.croacta.com/nn/search.php?kw=zakon+&tp=sd&yf=1990&yt=9000&st=10

 

Odredbe Zakona od Vaseg interesa su od clanka 53. pa nadalje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam najljepša na odgovoru.

 

Već sam čitala obiteljski zakon,također i dio o utvrđivanju očinstva.Po svemu sudeći najbolje je dati izjavu matičaru o ocu djeteta,čisto radi dobrobiti djeteta i njezin puni identitet koji je zaslužila.

Tim postupkom priznajem njega kao oca djeteta,što i je,od toga se ne može pobjeći.Kada to napravim,dam izjavu da je on otac,i kada se to potvrdi šta me dalje čeka?On tada ima puna prava??Mogu li tražiti da se njemu sva prava oduzmu i koliko je to moguće uz naravno objašnjenje zašto i predočenje razno raznih dokaza??

 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo je pitanje da li ce on ocinstvo priznati. Ukoliko ga prizna on dobija roditeljska prava i obaveze. Ukoliko ne prizna dijete kao svoje mozete pokrenuti parnicu kod suda za utvrdjenje ocinstva.

Sto se tice oduzimanja roditeljske skrbi,

Sud moze u izvanparničnom postupku roditelja koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava lišiti prava na roditeljsku skrb.

Medjutim, to je sada sve hipoteticko pitanje. Budemo vidjeli kako ce prvo ici s vasim djetetom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepo je od vas što unatoč ružnom iskustvu sa djetetovim ocem nemate otpor prema pomisli da bi bio i upisan ocem, te što biste suglasnost dali.

 

O lišavanju oca roditeljske skrbi ste već dobili odgovor. To nije nešto na što biste mogli s velikom vjerojatnošću računati, jer je prilična rijetkost i služi drastičnim slučajevima. Čak i lišavanje roditeljske skrbi nije nužno trajno stanje, vraćanje tog prava je moguće zatražiti kad i ako nestanu razlozi lišavanja. Osobno držim da s tim ne biste trebali sada računati kao s bližom budućnosti.

 

Prijetnje da će vam uzeti dijete jer će svih potplatiti, a novcem se sve može kupiti, su zapravo iživljavanja samo njemu znanih potreba. Ako bolje razmislite, on time uopće ne govori što će doista pokušati uraditi. Kad bi zbilja želio postići da sud dijete povjeri njemu, ulagao bi silan trud da mu bude vrlo angažiran i izrazito zainteresiran otac. Prema tome... kad takve sms-ove dobijete, brišite ih ili sejvajte u neki sporedni folder za svaki slučaj, ali bez čitanja dalje od prve tri riječi. Sud se pri odlučivanju treba voditi najboljim interesom djeteta i povjeriti ga roditelju za kojeg će biti uvjeren da će o njemu brinuti svakodnevno i u svakoj sitnici: najbolje se uvjerava- djelima. Onako kako ste bili odlučni roditi dijete i odgajati ga, s jednakom vjerom u sebe pristupite kasnije i CZSSu i sudu.

 

Obzirom da maleno djetešce oca ne prepoznaje kao blisku osobu jer mu nije među ukućanima a morao bi mu postati poznata osoba, vaš odnos za sada visoko konfliktan, možete zatražiti da susreti i druženja odvijaju pod nadzorom. Niti će on imati priliku inicirati sukob s vama, niti će dijete biti izloženo tome, niti bi se vi trebali osjećati nesigurno radi djeteta jer će imati nadzor pored sebe, a oboje će imati priliku za upoznavanje, pomoć u tome.

 

Koji je vaš prvenstveni motiv:

a) da dijete ne kontaktira s ocem uopće

b) spriječiti oca da zatraži povjeravanje djeteta njemu ili jednom kasnije izmjenu odluke suda u tom smislu

?

Obzirom da konačno rješenje trenutno vidite u lišavanju roditeljske skrbi, možda nam niste rekli sve što vas u tom smislu muči i što smatrate spomenutim dokazima koji bi govorili tome u prilog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Savjet iz osobnog iskustva:ako je tvoj bivsi zaista takav kao sto kazes nemoj ni u kom slucaju reci tko je otac djeteta kad ga budes upisivala u maticu rodjenih,imat ces samo jaaako velikih problema oko susreta oca i djeteta a ako budes imala losu srecu kao ja u CZSS onda ce ti i oni biti za vratom.Naime...meni se dogodilo skoro isto kao i tebi,ostavio me kad sam mu rekla da sam trudna,cijelu trudnocu maltretirao u iskrenoj nadi da cu pobaciti ali na srecu nisam,dijete se rodilo nije ni pitao za njega ali me optuzivao da dijete nije njegovo,na nagovor prijatelja i poznanika (zbog dobrobiti djeteta) dala sam tocne podatke tko je otac djeteta,kad su ga pozvali na razgovor u CZSS rekao je da nece priznati dijete bez DNA analize,napravili smo i to...uvjerio se da je dijete njegovo ali opet ništa...ne zeli ni cuti ni vidjeti dijete,kad je maleni imao skoro godinu dana stiglo je sudsko rješenje u kojem je točno definirano vrijeme susreta malenog sa ocem...2x tjedno 3 sata u prisustvu majke,medjutim otac se nikad ne pojavljuje na susretima,slucajno doznam da se doticni zalio centru kako ja ne zelim dovoditi malenog na susret...CZSS mu je povjerovao jer sam jako cesto pisala i trazila savjet od njih sto da radim ali nikad nisam dobila odgovor od njih,puno puta sam i isla kod njih kako bi dobila usmeni odgovor vecinom su me se rjesavali pod izgovorom da nisam dosla u njihovo vrijeme kad primaju stranke,radi se o centru novi zagreb,sve mi je to bilo cudno ali iskreno nisam sumnjala u najgore,dodijelili su nam nadzor a razlog:majka sabotira susrete oca i sina.Bila sam sokirana ali sretna da ce se konacno istina vidjeti jer ce nadzornik biti prisutan...medjutim on i dalje izbjegava vecinom susrete i nedolazi pod raznoraznim izgovorima i na savjet nadzornika predajem prijedlog sudu da smanji kontakte buduci da on ionako ne zeli te kontakte,jos veci sok dozivljavam na prvom rocistu...predstavnik centra daje svoje misljenje sudu a to je:da se susreti oca i sina odrzavaju 2x tjedno ali u vecem obimu i to 7 sati ali bez prisustva majke iako maleni ima tek 2 godine i 2 mjeseca i ne poznaje ni oca a ni njegovu rodbinu,sokirana time otisla sam u sudsku pisarnicu i zatrazila spis kako bi vidjela izvjesca nadzornika,nadzornik je tocno opisivao situaciju kakva je bila,navodio da otac nije zainteresiran za dijete i da izbjegava susrete ali svejedno je CZSS dao misljenje o susretima u vecem obimu i to bez majke,pisala sam svugdje i trazila pomoc ali nisam je dobila bez obzira sto sam prilagala policijska izvjesća o njegovom nasilju pred djetetom prilikom susreta,izvjesca nadzornika CZSS...nikakve koristi,to nije sve...pokusala sam sto krace ali ipak nije cijela prica,ja sam sama bez rodbine,podstanar,imam posao i brinem o djetetu 100% samo ja ali nemam dobru vezu u CZSS pa se ponasaju prema meni kao da sam dadilja djetetu a ne majka,tako da draga moja...moj ti je savjet da nikako ne izjavljujes tko je otac djeteta barem dok dijete ne navrsi 3 godine jer ces tada biti psihicki jaca za borbu i neces prolaziti ovo psihicko maltretiranje od strane CZSS kao ja,vjeruj mi da nije za dobrobit djeteta da prolazi ovo sto moje dijete prolazi samo zato sto CZSS smatra da dijete treba oba roditelja,priusti svom djetetu mir barem dok ne navrsi tri godine dok ne stekne imunitet i prodje sve djecije bolesti a taj tvoj bivsi se vjeruj mi nikad nece promjeniti,zaboravila sam napomenuti da moj bivsi nije ni nakon DNA analize htio da se upise kao otac djeteta nego je to upisano po sudskom nalogu a maleni i dalje nosi moje a ne njegovo prezime,mnogi kazu kako je CZSS na strani majke ali to apsolutno nije tocno,CZSS je na strani onog roditelja koji ima vezu kod njih.Zelim ti puno srece ma sto odlucila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trudni ste i rodit ćete dijete. Prelijepo.Dijete je čudo i inspiracija.

Kada rodite shvatit ćete i osjetiti čaroliju koja se zove majčinstvo. Jasno Vam je da ćete sami podizati djete i na Vašem mjestu nebi računala na oca jer on je prema priloženom nemoralna osoba. Dužnost Vam je zaštiti sebe i dijete. Ne srljajte što se tiče izjave o ocu djeteta. Nije u redu prešutjeti ga (zbog djeteta), ali nije u redu ni staviti mu oružje u ruke s kojim udarati po vama i indirektno po djetetu kada se već sad tako agresivno odnosi prema Vama. Padali mu na pamet da se Vi ne smijete u trudnoći uzrujavati se? Pita li se imate li sve nužno kao tudnica, od adekvatne prehrane pa dalje?

Kada postanete majka nećete niti imati vremena toliko razmišljati o svemu.

Posvetite se djetetu svim svojim bićem i ne dopustite da trenutak koji ćete u sebi nositi dok postojite, upropasti neozbiljna i neodgojena osoba.

Ako je pravi čovjek uozbiljit će se i prihvatiti svoj dio odgovornosti na pravi način a ne vrijeđanjem i prijetnjama trudnoj ženi i svom nerođenom djetetu. Žao mi je što to moram reći ali tjerajte to od sebe za sada.

Otac koji ima dostojanstva naći će pravi način i biti otac svom djetetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija