Jump to content

psihijatrija


bisko

Preporučene objave

bisko je napisao:

kako se po zakonu, ako uopće postoji, tretira stanje u kojem je osoba zbog problema na poslu završila na psihijatriji? jel to spada pod povredu na radu, kakav je zakon o mobingu? kako tretirati i kome se obratiti za takav slučaj?

 

hvala!

 

Mobbing je teško dokaziv i nema Zakona o mobbingu. zakon o radu govori zabrani uznemiravanja i spolnog uznemiravanja ali da biste za to mogli teretiti poslodvca odnosno onoga ko vas je šikanirao, potrebno je da imate pisane tragove u smislu da ste se obračali poslovodstvu ili neposrednom rukovodiocu u više navrata ta da vam usprkos toga niko nije pomogao i spriječio zlostavljanje na radnom mjestu. Naravno portebno je da imate i lječničku dokumentaciju te dijagnozu kao posljedicu baš tog zlostavljanja na radnom mjestu i da nemete neke prethodne psihičke smetnje. Za savjetovanje oko problema mobbinga postoji i zagrebu udruga koja ima besplatne pravne savjetnike (uvjet je da budete član). Adresa je mobbing.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru! ovaj problem veže se na drugi problem koji sam isto objavila prethodno, ali nije iznešen u potpunosti. radi se o ženi koja je lažno optužena za nagovaranje na krađu na poslu i sudjelovanje u krađi. krađa je napravljena kad žena uopće nije bila na poslu, bila je na slobodnim danima, ali šefica ne želi dati listu rada u tom mjesecu.a šikaniranje se dešavalo konstantno, ali nije prijavljivano, jer se uvijek prijetilo radnom knjigom, tj. šuti, radi i trpi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bisko je napisao:

hvala na odgovoru! ovaj problem veže se na drugi problem koji sam isto objavila prethodno, ali nije iznešen u potpunosti. radi se o ženi koja je lažno optužena za nagovaranje na krađu na poslu i sudjelovanje u krađi. krađa je napravljena kad žena uopće nije bila na poslu, bila je na slobodnim danima, ali šefica ne želi dati listu rada u tom mjesecu.a šikaniranje se dešavalo konstantno, ali nije prijavljivano, jer se uvijek prijetilo radnom knjigom, tj. šuti, radi i trpi!

 

Članak 130.zakona o radu govori o zaštiti dostojanstva radnika i obvezi poslodavca da ako ima preko 20 radnika mora imati pravilnik o radu i imenovati odgovornu osobu u firmi koja će primati pritužbe radnika vezano za slučajeve uznemiravanja radnika ( provjerite ako firma ima više od 20 zaposlenih,pravilnik o radu i što u njemu tamo piše vezano za čl.130 ZOR-a ukoliko nema pravilnika poslodavac je u prekršaju). Uznemiravanja je očito bilo, međutim vi odnosno vaša kolegica morate pismeno podnjeti (odgovornoj osobi) poslodavcu pritužbu na šeficu ili koga već ko je to uznemiravanje prouzročio i morate naveti odnosne lažne optužbe za krađu za koje optužbe imate sigurno i svjedoke,navesti sve postupke šikaniranja kronološki kao i prijetnje i morate imati svjedoke za to. Dakle pismeni trag mora postojati da biste imali osnove otići prijaviti poslodavca na Inspekciju rada i u konačnici tužiti dga sudu radi naknade štete. za to ćete svakako morati angažirati odvjetnika. Bilo bi najbolje, odmah sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na preporuci, ali gdje ćete mi to poslati?

i još me nešto zanima. rekli ste da ta žena mora pismeno podnjeti pritužbu za uznemiravanje, ali kako će kad je u bolnici na psihijatrijskom liječenju. da li se to može kad izađe, a ne zna se kad će, ili je tada već kasno?

 

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bisko je napisao:

hvala na preporuci, ali gdje ćete mi to poslati?

i još me nešto zanima. rekli ste da ta žena mora pismeno podnjeti pritužbu za uznemiravanje, ali kako će kad je u bolnici na psihijatrijskom liječenju. da li se to može kad izađe, a ne zna se kad će, ili je tada već kasno?

 

hvala!

 

 

Može piitužbu napisati i kad završi lječenje . Imat će i dijagnozu koja je proizašla iz postupaka poslodavca,pa će i to navesti u prigovoru. PM vam je u lijevom dijelu ekrana i piše "imate jednu novu poruku" . Kliknite i otvort će se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija