Jump to content

maltretiranje zbog davanja otkaza


danerape

Preporučene objave

treba mi pomoc,

naime na radnom mjestu sam vec godinu i osam mjeseci. dala sam otkaz jer sam nasla posao blize mjestu boravka i jer je bolja placa.na predhodnom radnom mjest placa je redovno kasnila i nije odgova rala usmenom dogovoru.godisnji odmor jos od prosle 2009 godine nisam iskoristila.dali ja mogu odraditi otkazni rok u obliku mog godisnjeg odmora?poslodavac se nije slozio sa sporazumnim otkazom te me od tad maltretira psihicki.dali ja mogu da ne dolazim na posao pet dana pa da dobijem automatski otkaz bez ikakvih postivanja rokova ili me poslodavac moze onda tuziti??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danerape je napisao:

treba mi pomoc,

naime na radnom mjestu sam vec godinu i osam mjeseci. dala sam otkaz jer sam nasla posao blize mjestu boravka i jer je bolja placa.na predhodnom radnom mjest placa je redovno kasnila i nije odgova rala usmenom dogovoru.godisnji odmor jos od prosle 2009 godine nisam iskoristila.dali ja mogu odraditi otkazni rok u obliku mog godisnjeg odmora?poslodavac se nije slozio sa sporazumnim otkazom te me od tad maltretira psihicki.dali ja mogu da ne dolazim na posao pet dana pa da dobijem automatski otkaz bez ikakvih postivanja rokova ili me poslodavac moze onda tuziti??

 

danerape,

vi ste potpisali ugovor o radu i zasnovali radni odnos kod svog poslodavca.Prema Tome ste obvezni poštivati ugovorom i Zakonima propisane norme koje se tiću radnih odnosa.

Vi morate voditi računa i o interesu poslodavac a on je da radite shodno ugovoru koji ste potpisali.

Vi u ovoj situaciji kada se poslodavac nije želio dogovoriti o sporazumnom prestanku radnog odnosa (a ne sporazumnom otkazu,kako ste napisali) možete:

1.-pismeno s povratnicom podnjeti mu REDOVITI otkaz ugovora o radu ne navodeći razlog,pri čemu ste obvezni odraditi

otkazni rok kako bi poslodavac mogao naći zamjenu za vas.

Dužina otkaznog roka može biti ili :

-ugovorene vašim ugovorom ili pak Zakonom o radu određena ovisno o dužini staža kod tog poslodavca prema čl.114 zakona o radu.

2.To što je plača "redovito kasnila" jedan je od opravdanih razloga za Izvanredni otkaz ugovora od vaše strane. Plaču poslodavac mora isplatiti do 15 u tekučem mjesecu za predhodni mjesec prema čl.84.st3 Zakona o radu. Pri Izvanrednom otkazu otkaz možete dati samo 15 dana od saznanja za činjenicu na kojoj se otkaz temelji. Otkaz mora biti u pisanu obliku i morate navesti razlog otkazivanja ovakovim otkazom. Posljedice otkaza nastupju odmah (prestanak ugovora o radu) i nema obveze odrađivnja otkaznog roka. Poslodavac se može žaliti na vaš postupak ukoliko bi smatrao da on nije utemeljen. S obzirom da ste vi plaću ipak dobivali a da prije niste uložili pismeni Zahtjev za zaštitu prava zbog neredovite isplate plaće ,što ste trebali i što sud smatra potrebnim prije otkazivanja,neznam kako bi sud na to gledao i nebi li odlučio da vaš otkaz nije utemeljen. (sud trži poštivanje procedure prije otkazivanja).

Što se tiće maltretiranja od strane poslodavca,ono je teško dokazivo jer biste morali imati pismene tragove kojima ste poslodavca upozoravali na njegovo skrivljeno ponašanje vezano za povredu vašeg dostojanstva i činjenice da vas je uznemiravao, a što je zabranjeno prema čl.130 Zakona o radu.

3.kada biste isprovocirali situaciju ne dolazieći na posao ,poslodavac bi vam mogao dati izvanredni otkaz i tražiti putem suda naknadu štete koju ste mu prouzročili svojim skrivljenim ponašanjem.

U savakom slučaju ni jedna kombinacija u kojoj bi došlo do suda nije poželjna,jer iziskuje dugotrajniju proceduru nego je to slučaj sa redovitim otkazom a i eventualna hodanja i natezanja po sudovima,što nikako nije Vaš interes.

Ja vam preporučam redoviti otkaz,odrađivanje otkaznog roka i dogovor sa budućim poslodavcem o početku rada kod njega po odrađivanju otkaznog roka kod starog poslodavca. Novi bi poslodavca takav vaš postupak trebao shvatiti kao vašu pozitivnu osobinu i sačekati da ispoštujete zakonom i ugovorom preuzete obveze koje imate po ugovoru sa sadašnjim poslodavcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija