Jump to content

otkaz zbog gospodarskih prilika - povjeravanje posla specijaliziranoj tvrtci


xoxococo

Preporučene objave

poštovani,

 

poslodavac mi je uručio otkaz uz obrazloženje smanjenja posla, odnosno gospodarskih prilika. Budući je vrlo dobro upoznat s činjenicom da na moje nekadašnje radno mjesto ne smije prema ZOR-u zaposliti radnika idućih šest mjeseci u obrazloženju otkaza je naveo kako moj posao povjerava specijaliziranoj tvrtci (koje je on, usput rečeno, vlasnik, dok je u ovoj gdje sam radio direktor).

Je li u tome podržan sa zakonskom regulativom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

xoxococo je napisao:

poštovani,

 

poslodavac mi je uručio otkaz uz obrazloženje smanjenja posla, odnosno gospodarskih prilika. Budući je vrlo dobro upoznat s činjenicom da na moje nekadašnje radno mjesto ne smije prema ZOR-u zaposliti radnika idućih šest mjeseci u obrazloženju otkaza je naveo kako moj posao povjerava specijaliziranoj tvrtci (koje je on, usput rečeno, vlasnik, dok je u ovoj gdje sam radio direktor).

Je li u tome podržan sa zakonskom regulativom?

 

Prilikom ovakovog redovitog otkazivanja poslodavac mora navesti u odluci "opravdane razloge" zbog kojih vam je otkaz dao. S obzirom da je osnovao drugo poduzeće koja će obavljati poslove koje ste vi po ugovoru za njega obavljali do osnivanja novog poduzeća,iako stoji činjenica da je bilo smanjena posla za vaše dosadašnje poduzeće to je smanjenje posla fiktivno pa ta činjenica upučuje na to da je statusnom promjenom ,pravnim poslom poslodavac dio svog poslovanja "starog" poduzeća prenio na novoosnovano poduzeće pa tako u stvarnosti NIJE bilo smanjenja posla.

U takvom je slučaju poslodavac obvezan postupiti sukladno čl.133 Zakona o radu koji govori o obvezi prenošenja vašeg starog ugovora o radu na "novog" poslodavca (bez obzira da li je on vlasnik ili je to neka druga osoba)sa svim vašim pravima koja ste imali po starom ugovoru.

Dakle,može se smatrati da je otkaz opravdan ali da je poslodavac propustio postupiti prema čl.133 zakona o radu što je nedopušteno.

U tom smislu vi čete poslodvcu uputiti Zahtjev za zaštitu prava u kojem ćete tražiti da se vaš ugovor prenese na novoosnovano poduzeće prema čl.133 Zakona o radu,pod prijetnjom obračanja inspekciji rada i u konačnici sudu.

Prema čl.129 ZOR-a ZZP morate podnjeti u roku od 15 damna po primitku odluke o otkazu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija