Jump to content

dijete pog. branitelja+stan


lina0007

Preporučene objave

Poštovanje!

ja sam dijete poginulog branitelja i ove sam godine izašla na listu ljudi (branitelji i obitelji pog. branitelja) koji trebaju dobiti stan.ispod 35. mjesta sam za grad zagreb. zanima me, kako se ove godine neće dobivati stanovi, dali mi se više isplati (brže riješi) tražiti bespovratni kredit?naime, znam da on nije u visini cijene stana, ali koje se može brže realizirati i ako netko zna ili ima iskustva koliko bih dugo mogla čekati na ostvarenje prava s obzirom na mjesto na listi čekanja?

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako i od lokalne samouprave u mjestu prebivališta tražiš gradilište + kredit = solidan iznos koji je približan vrijednosti stana.

ali imaš problema sagradnjom i pribavljanja građevinske dozvole što sa stanom nemaš.

 

Broj: Rev 183/07-2

Presuda Vrhovnog suda RH

 

Prema toj zakonskoj odredbi općine i gradovi dužni su u svrhu stambenog zbrinjavanja hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata koji imaju prebivalište na njihovom području ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalnu infrastrukturu.

(i djeci poginulih hrvatskih branitelja)

 

Kako tuženik nije izvršio svoju zakonsku obvezu, a tužitelj je bio prisiljen kupiti građevinsko zemljište za utuženi iznos (uključujući porez na promet nekretnina) kako bi izvršio svoju obvezu iz ugovora o kreditu, onda tužitelj ima pravo na naknadu troškova koje je imao prilikom kupnje građevinskog zemljišta, a to proizlazi i iz odredbe čl. 218. Zakona o obveznim odnosima (“Narodne novine”, broj 53/91., 73/91., 3/94., 7/96., 112/99. i 88/01.).

 

Prema toj zakonskoj odredbi tko za drugog učini kakav izdatak ili nešto drugo što je ovaj po zakonu bio dužan učiniti, ima pravo zahtijevati naknadu od njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako i od lokalne samouprave u mjestu prebivališta tražiš gradilište + kredit = solidan iznos koji je približan vrijednosti stana.

ali imaš problema sagradnjom i pribavljanja građevinske dozvole što sa stanom nemaš.

 

Broj: Rev 183/07-2

Presuda Vrhovnog suda RH

 

Prema toj zakonskoj odredbi općine i gradovi dužni su u svrhu stambenog zbrinjavanja hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata koji imaju prebivalište na njihovom području ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalnu infrastrukturu.

(i djeci poginulih hrvatskih branitelja)

 

Kako tuženik nije izvršio svoju zakonsku obvezu, a tužitelj je bio prisiljen kupiti građevinsko zemljište za utuženi iznos (uključujući porez na promet nekretnina) kako bi izvršio svoju obvezu iz ugovora o kreditu, onda tužitelj ima pravo na naknadu troškova koje je imao prilikom kupnje građevinskog zemljišta, a to proizlazi i iz odredbe čl. 218. Zakona o obveznim odnosima (“Narodne novine”, broj 53/91., 73/91., 3/94., 7/96., 112/99. i 88/01.).

 

Prema toj zakonskoj odredbi tko za drugog učini kakav izdatak ili nešto drugo što je ovaj po zakonu bio dužan učiniti, ima pravo zahtijevati naknadu od njega.

 

Lina, sve ti je Bovu lijepo objasnio kako je po Zakonu i koje su obveze gradova i općina, no nije ti objasnio praksu, pogotovu u Gradu Zagrebu!

Naime, da bi dobila kredit za izgradnju obiteljske kuće od Ministarstva moraš imati ili svoje građevinsko zemljište ili imati potvrdu (očitovanje) Grada Zagreba da imaju slobodnih parcela koje će ti dodijeliti! E, tu je sada veliki problem!

Grad Zagreb trenutno treba dodijeliti parcele za 30-40 HRVI koji su dobili kredite za izgradnju obiteljske kuće. Neki još prije 6 godina. A parcela tvrde nemaju??

Uputili su i ministarstvu dopis da nikako ne dodjeljuju kredite stradalnicima iz Zagreba, dok ne budu imali slobodnih parcela, a to je ovim tempom - barem 4-5 godina. Tako da predlažem da digneš ruke od toga i čekaš stan kojih će u Zagrebu vjerojatno biti slijedeće godine na Vrbanima, na kojima su riješeni imovinsko pravni odnosi na zemljištu i u tijeku je natječaj za izvođača. :misli::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZujoVeliki.

pogrešno si shvatio bit presude Vrhovnog suda RH

ustvari to je moguće ako ne pročitaš cijelu presudu.

 

onaj ko po ZOPHBDR ima pravo na stambeno zbrinjavanje

to stambeno zbrinjavanje traži putem kredita koje odobrava ministarstvo HB i od lokalne samouprave,prema mjestu prebivališta(najmanje 5 godina),(pismeno ) traži gradilište da bi mogao ostvariti pravo na kredit.

 

ukoliko od lokalne samouprave dobije negativan odgovor

gradilište kupi i od lok.sam. traži povrat sredstava ili tužbom naknadu troškova.

 

lokalna samouprava je u obvezi dodjeliti gradilište stradalniku Domovinskog rata koji na taj način a po ZOPHBDR rješava svoje stambeno pitanje.

ukoliko nedobije gradilište.

ZujoVeliki loše predlažeš i savjetuješ.

 

ovo što sam naveo je odluka Vrhovnog suda a koja je obvezujuća za niže sudove,pri rješavanju spora zbog povrata uloženih sredstava.

- podnijeti zahtjev za gradilište (lokalna samouprava)

- podnijeti zahtjev za kredit (po ZOPHBDR-ministarstvo HB)

-ako lok.samo. odgovori nema gradilišta ,gradilište kupiti i tražiti povrat sredstava .nagodbom ili tužbom.

 

to vrijedi i za one koji su kupilo gradilište i tako ostvarili kredit.napravili kuću.

zastarni rok za povrat sredstava je tri godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sada mi tek ništa nije jasno...

gospođa u ministarstvu mi je rekla da kao dijete pog. branitelja imam pravo na stambeno zbrinjavanje (inače sam udana, ali mi dijete i muž ne ulaze u kvadraturu na koju imam pravo)

ugl, gospoža me savjetovala da mi je najbolja solucija tražiti i čekati stan (35m2), a da ako želim, kasnije mogu prenamijeniti stan u bespovratni kredit u iznosu od 24.500 eura. ( u slučaju da želim novce)(također ne znam da li se prije dobiju novci ili stan)

ako sam sada dobro shvatila, ja imam pravo i na zemljiše i kredit? ako da, u kojem iznosu?

hvala vam unaprijed (oprostite, stvarno ne znam kome bih se više obratila, svi mi nešto u rukavicama govore)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O PRAVIMA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine' br. 174/04, 92/05, 107/07, 65/09, 137/09)

 

5. PRAVO NA STAMBENO ZBRINJAVANJE

Članak 36.

 

(5) Prednost pri ostvarivanju prava na stambeno zbrinjavanje između članova obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata utvrđuje se prema propisima o nasljeđivanju, na način da članovi obitelji istoga nasljednog reda ostvaruju pravo prema međusobnom sporazumu, s time da to pravo može ostvariti samo jedan član obitelji. Ako se sporazum ne postigne pravo na stambeno zbrinjavanje ima član obitelji koji je imao zajedničko prebivalište sa smrtno stradalim u vrijeme stradavanja.

(7) Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ostvaruju pravo na stambeno zbrinjavanje prema ovom Zakonu ako su u trenutku podnošenja zahtjeva bili mlađi od 15 godina, odnosno ne stariji od 26 godina i ako su na redovitom školovanju.

(8) Pravo na stambeno zbrinjavanje imaju i članovi uže obitelji u slučaju smrti HRVI iz Domovinskog rata, ako su imali zajedničko prebivalište s umrlim u trenutku njegove smrti, s time da to pravo ostvaruju zajedno.

 

ako ima interesa za gradnju kuće traži gradilište.

podnijeti zahtjev(za što trba tražiti) za dodjelu kredit za stambeno zbnjavanje i dalje sve več navedene radnje.

ako nema interesa za stambenu izgradnju

čekati dodjelu stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se, moj Bovu, uopće nisam osvrtao na presudu Vrhovnog suda jer ona uopće u slućaju Line i dr. nije mjerodavna.

Ta presuda je iz 1999. godine i poslije toga se nitko na istu nije pozvao, jer nije imao prilike!

Opet da ponovim, Lina ne bude dobila kredit za izgradnju obiteljske kuće od Ministarstva ako ili ne dostavi dokaz da ima vlastito građevinsko zemljište ili potvrdu (očitovanje) Grada Zagreba da će dobiti zemljište. To ona nema pa nema niti kredita za tu namjenu, bezobzira na tvoju presudu na koju se pozivaš!

Ako pak Grad da navedeno očitovanje, onda je odmah i preuzeo obvezu koju je dužan ispuniti opet bez obzira na presudu.

Grad nije dužan dati zemljište ako nije dodijeljen kredit za izgradnju obiteljske kuće (čl. 40. st.1 ZOPHBDR-a).

Molim te da me ne vrijeđaš, jer sam malo više u ovome nego što misliš!

Lina može čekati stan ili tražiti kredit za kupnju stana u iznosu kao što su joj u Ministarstvu i rekli. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

presuda je od 13.ožujka 2007.godine

 

Članak 40.

(1) Jedinice lokalne samouprave dužne su, u slučaju kad osoba iz članka 36. ovoga Zakona koristi stambeni kredit za izgradnju obiteljske kuće u mjestu prebivališta sukladno članku 39. stavku 2. ovoga Zakona, ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalno opremanje.

 

čelnici lokalne samouprave tumače zakon kako njima odgovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

presuda je od 13.ožujka 2007.godine

 

Članak 40.

(1) Jedinice lokalne samouprave dužne su, u slučaju kad osoba iz članka 36. ovoga Zakona koristi stambeni kredit za izgradnju obiteljske kuće u mjestu prebivališta sukladno članku 39. stavku 2. ovoga Zakona, ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalno opremanje.

 

čelnici lokalne samouprave tumače zakon kako njima odgovara.

Ok, presuda je iz 2007. godine, ali je to stari ZOPHBDR iz 1996. godine, koji se kao što znaš više ne primjenjuje.

Po novom Zakonu i Uredbi o stambenom zbrinjavanju.. nije više moguća dodjela kredita bez zemišta ili spomenute potvrde - tada je to bilo moguće pa je i došlo do ove presude.

Vidio sam presudu - hvala :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

dobar dan zanima me sljedece

 

dijete sam poginulog branitelja

 

imam 23 godine i udana sam posto ove skolske godine nisam upisala skolu imam pravo na polovinu obiteljske mirovine i invalidnine ako se ne zelim dalje skolovat dali ja imam ikakva druga prava nemislim na novac nego opcenito

ako mi ko moze rec ili odgovorit bila bih zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 6.

(1) Članovima obitelji smrtno stradaloga, zatočenog ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, prema ovom Zakonu, smatraju se bračni drug, djeca rođena u braku ili izvan braka, posvojena djeca i pastorčad (članovi uže obitelji), roditelji, očuh, maćeha i posvojitelj.

 

-5. PRAVO NA STAMBENO ZBRINJAVANJE

Članak 36.

(5) Prednost pri ostvarivanju prava na stambeno zbrinjavanje između članova obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata utvrđuje se prema propisima o nasljeđivanju, na način da članovi obitelji istoga nasljednog reda ostvaruju pravo prema međusobnom sporazumu, s time da to pravo može ostvariti samo jedan član obitelji. Ako se sporazum ne postigne pravo na stambeno zbrinjavanje ima član obitelji koji je imao zajedničko prebivalište sa smrtno stradalim u vrijeme stradavanja.

 

 

(7) Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ostvaruju pravo na stambeno zbrinjavanje prema ovom Zakonu ako su u trenutku podnošenja zahtjeva bili mlađi od 15 godina, odnosno ne stariji od 26 godina i ako su na redovitom školovanju.

 

upisti redovitu školu

i ako neko od članova obitelji poginulog hrvatskog branitelja nije iskoristio prav za stambeno zbrinjavanje.

 

-nabavku (kupovinu automobila bez carine ,PDV-a i trošarine-jednokratno pravo

-oslobođenje od plaćanja sudske i upravne pristojbe.

 

1. PRAVO NA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU

Članak 11.

 

-(2) Od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite (participacija) oslobađaju se članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, članovi obitelji zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

zna li netko kakva je procedura kod prodaje stana? u slučaju da sam ja jedini vlasnik, ako taj stan ikada i dobijem.

dakle:

- je li dozvoljena prodaja stana? (pitam u slučaju da čovjeku danas-sutra zatreba novac)

-kakva su moja prava kao vlasnik stana?

-ako itko ima kakvu informaciju kada se biti dodjela stana u Zagrebu.

unaprijed hvala. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lina0007 je napisao:

zna li netko kakva je procedura kod prodaje stana? u slučaju da sam ja jedini vlasnik, ako taj stan ikada i dobijem.

dakle:

- je li dozvoljena prodaja stana? (pitam u slučaju da čovjeku danas-sutra zatreba novac)

 

Stan koji ste dobili kroz stambeno zbrinjavanje možete, ne kršeći pozitivne propise, prodati ako to čini radi kupnje druge kuće ili stana. Samo pod tim uvjetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lina0007 je napisao:

zna li netko kakva je procedura kod prodaje stana? u slučaju da sam ja jedini vlasnik, ako taj stan ikada i dobijem.

dakle:

- je li dozvoljena prodaja stana? (pitam u slučaju da čovjeku danas-sutra zatreba novac)

-kakva su moja prava kao vlasnik stana?

-ako itko ima kakvu informaciju kada se biti dodjela stana u Zagrebu.

unaprijed hvala. :)

 

Stan koji ste otkupili ili otplatili stambeni kredit, a dobiven je putem MOBMS-a, možete sukladno ZOPHBDR-a prodati bez ikakvih ograničenja!

Morski Vuk, na žalost, u ovom slučaju krivo zbori.

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija