Jump to content

postupak kod otkaza


berny555

Preporučene objave

Radim bez prekida 26 mjeseci,usmenim putem obaviještena sam da bi mi radni odnos trebao zavrsiti 30.06.2010;

Namjeravam tražiti pismeni prekid ugovora,ali naravno ocekujem da mi se omogući koristenje zasluzenog godisnjeg.

1.Dali je potrebno po dobivanju papira o pocetku otkaznog roka traziti da mi se omogući koristenje godisnjeg odmora ili se podrazumijeva s obzirom da nisam koristila ni dana da ukoliko odradim otkazni rok dobijem i placu i isplatu godisnjeg?

2.Nije mi jasan dio zakona o go koji spominje 01.07. budući bi s 30.06.2010 odradila punih 6 mj u tekućoj god imam li pravo na cijeli ili razmjerni (6/12 od 4tj) dio go.

 

Do kada imam pravo zahtjevati naknadu za go tj postoji li zastara za ovo pravo?!

 

Ukratko moram li poduzeti kakve mjere da dobijem zasluzeni go,tj postoji li koji nacin da poslodavac izbjegne isplatu istog i kako da to preveniram?

 

Ugovor je na odredeno; u ovom slucaju ;otkaz bi bio redovnim putem,ev sporazumnim....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac vam je za neiskorišteni godišnji odmor dužan isplatiti naknadu (čl. 61. Zakona o radu).

Ujedno, s obzirom da vama radni odnos prestaje prije 1. srpnja tekuće godine, imate pravo na razmjerni dio g.o. za 2010.- taj g.o. imate pravo iskoristiti ili vam ga je poslodavac dužan platiti. Ujedno trebate do 30. lipnja iskoristiti i sav eventualno preostali stari g.o. iz 2009. godine.

Dakle, kada dobijete rješenje o prestanku radnog odnosa (ako je prekid sporazuman) trebate se s poslodavcem dogovoriti da li ćete g.o. iskoristiti tijekom otkaznog roka ili ćete otkazni rok odraditi, a poslodavac vam isplatiti neiskorištene dane g.o.

Ujedno, prema čl. 114. za vrijeme otkaznoga roka imate pravo uz naknadu plaće biti odsutni s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može pomoć?

Radila sam u jednoj firmi na određeno.Počela sam raditi 05.10.2009.te sam sklopila ugovor na određeno u trajanju od 12 mjeseci sa probnim radom od 6 mjeseci.Nakon 6 mjeseci probnog rada dobila sam novi ugovor s početkom od 01.04.2010.isto u trajanju 12 mjeseci.Međutim 14.05.2010.sam dobla otkaz kao višak radne snage,otkazni rok je do 28.05.ali ne žele da ga odradim,tj kažu da mi je plaćeno i da budem doma.Da li ja imam pravo na isplatu godišnjeg odmora?Samo da napomenem da se idem prijaviti na burzu nakon što mi istekne otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kahi je napisao:

Može pomoć?

Radila sam u jednoj firmi na određeno.Počela sam raditi 05.10.2009.te sam sklopila ugovor na određeno u trajanju od 12 mjeseci sa probnim radom od 6 mjeseci.Nakon 6 mjeseci probnog rada dobila sam novi ugovor s početkom od 01.04.2010.isto u trajanju 12 mjeseci.Međutim 14.05.2010.sam dobla otkaz kao višak radne snage,otkazni rok je do 28.05.ali ne žele da ga odradim,tj kažu da mi je plaćeno i da budem doma.Da li ja imam pravo na isplatu godišnjeg odmora?Samo da napomenem da se idem prijaviti na burzu nakon što mi istekne otkazni rok.

 

@berny555,

sve ti je odgovorio blondelaw,osim da potraživanje koja imaš prema poslodavcu na zastarjevaju tri godine. Sve o ćemu ćeš se dogovarati sa poslodavcem mora imati formu sporazuma koji ćete oboje potpisati. Za neisplaćeni dio Go moraš dobiti kao i za plaće (i u vrijeme otkaznog roka) OBRAČUNE koji su ovršne isprave.

 

@kahi,

prvo, kako si dobila redoviti otkaz ugovora o radu na određeno vrijeme,provjeri u svom ugovoru da li je taj otakaz njime i predviđen. Naime ako nije predviđen istim, otkaz bi bio ništetan jer tako propisuje zakon o radu.

To što su rekli da ti si oslobođena odrađivanja otkaznog roka trebalo bi pisati u odluci o otkazu. Naravno da imaš pravo na isplatu GO. Upozori poslodavca na te dvije njegove obveze najbolje pismeno pa nek ti pismeno potvrdi da nemoraš odrađivati otkazni rok te da će ti ispaltiti GO. Znaš rijeći i dogovori odu u "vjetar",a šara je šara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam otkaz 14.05.2010.Tad sam potpisala odluku o poslovno uvjetovanom otkazu ugovora o radu.Otkazni rok mi ističe 28.05.2010.znači Vi mi savjetujete bez obzira što sam pola otkaznog roka doma da tražim potvrdu da nemoram odrađivati otkazni rok?Malo me to buni..Znači oni su mi dužni isplatiti naknadu?Odlično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@kahi,

prvo, kako si dobila redoviti otkaz ugovora o radu na određeno vrijeme,provjeri u svom ugovoru da li je taj otakaz njime i predviđen. Naime ako nije predviđen istim, otkaz bi bio ništetan jer tako propisuje zakon o radu.

To što su rekli da ti si oslobođena odrađivanja otkaznog roka trebalo bi pisati u odluci o otkazu. Naravno da imaš pravo na isplatu GO. Upozori poslodavca na te dvije njegove obveze najbolje pismeno pa nek ti pismeno potvrdi da nemoraš odrađivati otkazni rok te da će ti ispaltiti GO. Znaš rijeći i dogovori odu u "vjetar",a šara je šara.

 

 

Jedino što je meni navedeno u ugovoru vezano za otkazivanjen ugovora je.

u slučaju otkaza ugovora o radu,bilo redovnog ili izvanrednog,otkazni rok i pravona otpremninu regulirati će se sukladno adekvantnim odredbama Zakona o radu,te Pravilnika o radu Poslodavca

To je onda vjerovatno u redu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radim 9 godina u firmi na neodređeno vrijeme,te sam dobio novi ugovor sa 1.6. gdje sam uz isti dobio anex sa određenim normama koje trebam ispuniti, koje su za sada realne. U istom anexu stoji da iste norme vrijede do kraja godine, znači u idućoj ih mogu mijenjati kako im se prohtije što mi ne odgovara te isto tako stoji klauzula ukoliko u 3 uzastopna mjeseca ne ostvarim te norme mogu dobiti otkaz, a to mi se realno može desiti (da jednostavno to neću možda moći odraditi, jer se radi o prodaji u ovim teškim vremenima), a onda me mogu otpustiti, te navesti kao razlog otpuštanja - neostvarenje radnih zadataka. U tom slučaju mislim da nemam apsolutno baš nikakva prava na nikakvu otpreminu niti pravo naknade na burzi ili možda nisam u pravu, molim savjet.

 

Zanima me slijedeće, to sam i pitao ali nije mi baš najjasnije pa molim obrazloženje. Ukoliko ne prihvatim taj novi ugovor, rečeno mi je da će mi ponuditi -otkaz sa ponudom nove pogodbe ugovora (isti ugovor kao sada) i da imam 10 dana za razmisliti, ako niti onda to ne prihvatim (jer oni misle da su uvijeti u redu i norme ostvarive) onda dobivam otkaz bez prava na burzi. Nije mi to baš jasno kakav je taj otkaz, da li dobivam otpremninu i razmišljam da li uopće ostati u firmi obzirom da trenutno poslujemo s gubitkom i bojim se da to sve ide u laganu propast. Pa onda razmišljam o nekoj soluciji kako za sve ove godine koje sam radio izvučem barem nešto, jer ako firma totalno propadne onda ću tek ostati bez ičeg. Molim savjet. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mladene,

to da bute dobili otkaz i otišli bez otpremnine i prava naknade na zavodu to bu išlo malo teže.

 

Neizvršenje norme nikako nije osobito teška povreda vezano za rad kao što nije ni posljedica vašeg skrivljenog ponašanja.

No međutim moguće je da je poslodavac odlučio igrati na takvu kartu povečanja narmi u kombinaciji sa anexima kojim ako potpišete, preuzimate obvezu a moglo bi se dogoditi da vam i da redoviti otkaz nakon više upozorenja radi toga što ne ispunjavate zadane normative pa bi onda bilo i problema sa dokazivanjem jeste li ili ne to bili u mogućnosti odraditi ,odnosno jeli krivnja vaša za otlkaz. zato je to potrebno izbjeći...izbjeći aneks i ići na onu drugu varijantu a to je da vam poslodavac ponudi : "poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima". Na prvi pogled to je isto kao anex ali na ovu ponudu i kad je prihvatite imate pravo žalbe ukoliko smatrate da je neko vaše pravo ugrožeo. Kod anexa,nema toga prava.

Ako ne prihvatite ni ovu drugu poslodavčevu ponudu slijedit će vam otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga i poslodavac vam MORA isplatiti otpremninu i vi stjećete pravo nanade na Zavodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam pitao kada su mi dali taj novi ugovor što ako to ne prihvatim, a oni su me uvjeravali da su ti uvijeti koje su postavili sasvim korektni, tako ako ja to ne prihvatim da li trebam reći da se s tim aneksom onda ne slažem ili što jer kada sam to pitao rekli su da će nova ponuda biti ista kao i ovaj sadašnji ugovor i da mi slijedi otkaz bez naknade na burzi u slučaju da ne prihvatim niti tu drugu ponudu, kako to da oni u toj drugoj ponudi ne misle ništa mijenjati ukoliko se ja s time ne slažem ili jednostavno imaju pravo postavljati svoje uvijete. Kako izbjeći aneks???

Redoviti otkaz – što on znači, kakva su tada moja prava u tom slučaju.

Što bi vi napravili u mom slučaju, što bi bilo najmudrije u ovoj groznoj situaciji?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mladene vi mene ne slušate. Poslodavac vas laže i želi da potpišete anex kako nebiste imali pravo na Zaštitu prava,. želi vas navesti na tanak led visokom normom kako bi vam dao redoviti otkaz radi vaše krivnje i u tom slučaju izbjegao isplatiti vam otpremninu.

 

On vas i plaši.kako? Evo kako:

1. Vama sada odmah pošto ne prihvatite anex ( ako se ne oćitujete u roku od 8 dana smatra se da ste ga odbili) poslodavac može dati radoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga. Posljedica za poslodavca a vaše pravo je:isplata optpremnine i odrađiaanje ozkaznog roka.

 

2. Svaki drugi otkaz radi toga što vi niste prihvatili izmjenu ugovora ( anex)bio bi protivan zakonu o radu i vaš bi vas poslodavac nakon vašeg zahtjeva ili i u konačnici vaše tužbe sudu, morao vratiti na posao.

 

3. on ima mogućnost koju bi prije otkazivanja morao koristiti

a to je onaj otkaz sa ponudom novog ugovora na koji imate za razliku od anexa pravo prigovora. dakle ako i taj odbijete a smijete opet ide sve ono što sam vam opisao pod1.

 

Vi se nemate čega plašiti. Vas on na nijedan način nemože radi neprihvačanja izmjena ugovora "kazniti" neisplatom otpremnine.To kaj si je vaš poslodavac zamislil, nek okaći mačku o rep te svoje prijetnje. Neka proba pa bu videl kolko košta takva zajebancija.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija