Jump to content

noćni sati


agamemnon

Preporučene objave

molim pomoć.

u našoj firmi (privatna) puno se lijepih stvari događa pa tako i manipulacija sa radnim vremenom. odjednom nitko ne zna što znači noćni rad, odnosno, od koliko do koliko sati se zove noćni rad (mi radimo u smjenama, brigadno, dva, dva, dva, pa slobodno). radno vrijeme se svakih par mjeseci mijenja, bilo je od 06-14, od 14-22 i 22-06, a zadnjih godinu dana svaki čas promjene: od 6,30, pa od 7,00 pa od 7,30, pa opet od 6,30 itd., a popodnevna i noćna smjena prate ove jutarnje.

dakle, da li negdje piše što znači noćni rad, od koliko do

koliko sati. i zašto se ne piše na listu 8 h praznika ako pada na npr. utorak (kad je praznik) a moja smjena tada ima slobodan dan. zahvaljujemo mi iz smjena

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu lijepo definira što je noćni rad - od 22 sata do 6.00 sati slijedeći dan. Radno vrijeme i njegov raspored trebali bi se ugovoriti ugovorom o radu (obvezan uglavak ugovora) i za svaku promjenu koja nije izazvana višom silom gdje poslodavac iz nužde mijenja radno vrijeme, trebalo bi sklopiti novi ugovor ili aneks. Tako bi trebalo. Ovo kako ste vi opisali ne bi trebalo, ali to ne znači da se tako ne može, eto svjedočimo svakodnevno... Rad u dane praznika i nedjeljom trebao bi se platiti uvećano, a radniku koji radi u dan tjednog odmora treba dati odmor slijedeći dan i on treba trajati 24 sata neprekidno... E tu stupa na scenu čarobna riječ - preraspodjela radnog vremena, nevjerojatno je koliko spretan poslodavac može učiniti koristeći tu zakonsku mogućnost. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

javljam se zbog pominjanja preraspodjele radnih sati i nisam baš siguran da poslodavac može puno toga napraviti sa preraspodjelom jer je ona jasno definirana Zakonom o radu.Mislim,da je preraspodjela instrument prvenstveno za sezonski karakter rada gdje je jedan period potrebno raditi više,a drugi manje,ali tako da se na godišnjoj razini ipak ostvari godišnji fond radnih sati.Dakle,tamo gdje nema sezonskog karaktera,tj. tamo gdje se ne mjenja intenzitet rada već je on otprilike isti tijekom godine nije mi jasno kako će poslodavac uvesti preraspodjelu i čime će je opravdati?Naravno,sve je moguće ako radnici nisu organizirani,ako su sindikati slabi i sl.Kako je moguće da pod krinkom preraspodjela npr. šef ti kaže sutra nećeš raditi noćnu nego dođi preksutra u dnevnu ili subotu ne radiš,dođi u ponedjeljak i slično?Ja smatram da je to direktni udar i na dostojanstvo radnika.Imamo sklopljen ugovoro radu,ili Kolektivni ugovor,a poslodavac daje sebi za pravo da nas poziva na posao prema svom nahođenju pa tako pojedini rukovoditelji mogu pokazivati svoju moć,a radnik se osjeća kao sezonac ili kao da je na bauštelu što je više nego ponižavajuće.Možda je od strane poslodavca preraspodjela shvaćena kao sjajan mehanizam da se smanji trošak rada,ali ako se držimo Zakona onda to nije tako i svaku zlouporabu ovog instituta trebalo bi oštro kazniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joky, potpuno se slažem s tobom, ali moj je komentar utemeljen na vlastitom iskustvu u praksi. I nije se pojavio ni Superman ni Batman da spašava ljude od te samovolje, pa zaboga Pevec je svojevremeno dobio i neku nagradu kao uspješan poduzetnik,a cijela je država znala što radi radnicima. Nisam bila njegov radnik, ali on je prepoznatljiv primjer. To je naša stvarnost, iako zakon jasno kaže kako bi trebalo i naravno da nema mjesta preraspodjeli u poslovima koji nisu sezonskog karaktera, pa čak bi i kolektivnim ugovorom za određenu djelatnost trebala biti predviđena, inače treba obavijestiti inspekciju rada, ali vjeruj mi da oni baš i ne znaju zašto bi ljudi to njima javljali i koja bi bila njihova misija. Strpljen - spašen, izgradnja države je proces... A kako će poslodavac uvesti preraspodjelu - u državi sa 300 tisuća nezaposlenih ljudi možeš što hoćeš... za crkavicu od plaće, pa čak je ne moraš niti isplatiti. Ironična sam, grozim se te stvarnosti i trudim se vjerovati da je prolazno to što se događa, da će "poduzimači" tipa Peveca otići kud im je mejsto, a nova generacija poduzetnika poznavati staru formulu za profitnu stopu čija visina ovisi o udjelu varijabilnog kapitala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija