Jump to content

odbijanje ostavinske


novosel

Preporučene objave

Postovani ja bi vas molila za pomoc: Prije 5 godina mi je umro otac i njegovom smrcu mama je prihvatila sve dugove jer je od nasljedstva imala samo pravo na pokapanje u obiteljskoj grobnici, sada je ona preminula i ima njegovih i svojih dugova i kredita kao nasljedstvo. Mene sada zanima dali je meni najbolje i ne pokrenuti ostavinsku, i kako se to radi: dali se daje izjava na sudu da pokojna nije imala nista nego samo dugove? i hoce li banke onda preuzeti tu grobnicu, jer ipak mi je u njoj sva familija, prabake i bake i roditelji ili samo ja onda gubim pravo na pokapanje a grobnica i dalje ostaje kako je na ime moje majke ako uredno placam komunalcu.

Molim vas za pomoc u velikoj sam nedoumici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavinaska rasprava se pokreće po službenoj dužnosti i dapače obvezatna je ako je ostavitelj imao nekretnina.

Ako ostavitelj nije imao nekretnina ili je svu imovinu razdijelio za života onda se ostavinska rasprava ne provodi ali se može provest samo na zahtjev neke od osoba pozvanih na nasljedstvo i to ako je ostavitelj imao pokretnina.

Vi kao nasljednik odgovarate za dugove ostavitelja samo do visine ostavine svojom i imovinom ostavitelja. Ukoliko je ostavitelj imao nekakav kredit, sigurno je da se banka osigurala založnim pravom na nekoj nekretnini ili jamcem :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SMRT (Zakon o obveznim odnosima NN 35/05 )

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

ako nema imovine za nasljediti nema ni nasljednika.

grobnica nije imovin, nemože se predati pa time ni nasljediti.može se prodati samopravo na korištenje

zakonom je zabranjeno uznemiravati pokojnike(premještati ih)

grobnicu nemožeš nasljediti ali plaćaš sve troškove održavanja.

 

banci nemoj potpisati nikakav papir a osobito onajkoji bi se mogao smatrati kao priznanje duga.

nemoj vršiti nikakve uplate koje bo se mogle smatrati kao priznanje duga .ako priznaš dug morat češisti i vračati.

ako potražuju vraćanje duga uputi ih na sud i ukoliko sud donese odluku istu češ poštivati(znaju oni da neće dobiti i nekom vrstom psihičkog terora nastoje naplatiti dug)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na pomoci, sumnja mi je 100 posto rijesena, mene je bilo strah samo za obiteljsku grobnicu, neznam kako ali obadvoje roditelja nisu morali imati jamce niti priloziti imovinu dok su dizali kredite, ali oko toga bi se bas mogla raspitati da nebi opteretili ljude koji nisu krivi ni duzni.

Znaci kad me pitaju za ostavinsku ja samo kazem da ne zelim da se pokrene (jer i to je dodatni trosak??) i da se odricem nasljedstva!!!???

STVARNO PUNO VAM HVALAAAA!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija