Jump to content

Komunalni redari zanimljivo interpretiraju zakon


Fireglory

Preporučene objave

Konačno sam i ja dočekao da me pauk zaskoči.

 

Lokacija: Vlaška 72b (ispred trgovina Rainbow i Samsonite) Popeo sam se vozilom na nogostup, upalio "sva 4" i na brzinu skoknuo u trgovinu po neke sitnice, znajući da ima pravo na zaustavljanje do 3 min. Vozilo sam ostavio, logično, paralelno sa cestom. S lijeve strane (do kolnika) ostavio sam razmak točno u širini rubnika (20tak cm), a s desne je bilo dovoljno da se provuče još jedno vozilo. Dakle, apsolutno nisam opstruirao prolazak pješacima. Koliko sam upućen, treba ostaviti 1,6m mjesta s desne strane. Po mojoj procjeni - sve u okvirima zakona. Međutim, po izlasku iz trgovine naišao sam na dečke iz ZGparkinga da "rade".

 

Izdan mi je račun od 250,00 Kn za rad pauka s mogućnošću prigovora.

 

Po kojoj je to osnovi komunalni redar mogao izdati nalog za "dizanje" vozila kad ono: 1) nije bilo parkirano, već zaustavljeno s upaljenom signalizacijom, 2) nije opstruiralo nikakav promet jer je zaustavljeno tako da je pješacima ostavljeno s desne strane dovoljno mjesta za prolazak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino ako si bio duže od 3 minute pa je onda parkiranje.

 

Članak 82.

(1) Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo:

10) na nogostupu i pješačkoj zoni

 

2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, na mjestima iz točke 10. ovoga članka, zaustavljanje je dopušteno ako je za kretanje pješaka ostavljeno najmanje 1,6 m širine na površini za kretanje pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz rub kolnika. Pod istim uvjetima može se i parkirati ako je to dopušteno prometnim znakom

 

Napiši im prigovor da ne dostave policiji podatke i za prometni prekršaj jer ćeš onda imat puno više prigovora i dokazivanja.U svakom slučaju morali su slikat auto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Komunalni redar postupa u skladu sa Odlukom o komunalnom redu ((Službeni glasnik broj 4/08), u kojem između ostalog piše:

Članak 112.

Na području Grada zabranjeno je za zaustavljanje i parkiranje vozila koristiti nogostup koji nije označen prometnom signalizacijom kao javno parkiralište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

caly je napisao:

Komunalni redar postupa u skladu sa Odlukom o komunalnom redu ((Službeni glasnik broj 4/08), u kojem između ostalog piše:

Članak 112.

Na području Grada zabranjeno je za zaustavljanje i parkiranje vozila koristiti nogostup koji nije označen prometnom signalizacijom kao javno parkiralište.[/quote

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dakle, ne možeš se žaliti jer se ni zaustaviti nisi smio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dakle Odluka o komunalnom redu je jača od Zakona o sigurnosti na cestama?

 

Napisao sam prigovor i poslao na Komunalnog redarstvo grada Zagreba unutar 8 dana od incidenta. Danas mi je došao Zapisnik sa uplatnicu u kojem se spominje i pravni lijek, tj. mogućnost prigovora, ali se i navodi na upućivanje prigovora ne odlaže naplatu prekršaja. Koji je onda smisao prigovora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 79./2

Vozač koji je zbog neispravnosti na vozilu, prometne nesreće ili drugoga opravdanog razloga prisiljen vozilo zaustaviti na kolniku dužan je za vrijeme kretanja izvan vozila označiti se reflektirajućim prslukom, poduzeti sve mjere da zaustavljeno vozilo ne dovede u opasnost druga vozila te vozilo odmah ukloniti s kolnika.

 

 

Pretpostavljam da vam se vozilo pokvarilo, pa ste privremeno sklonili vozilo na trotoar, te otišli u trgovinu pozvati pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

penava je napisao:

Čl. 79./2

Vozač koji je zbog neispravnosti na vozilu, prometne nesreće ili drugoga opravdanog razloga prisiljen vozilo zaustaviti na kolniku dužan je za vrijeme kretanja izvan vozila označiti se reflektirajućim prslukom, poduzeti sve mjere da zaustavljeno vozilo ne dovede u opasnost druga vozila te vozilo odmah ukloniti s kolnika.

 

 

Pretpostavljam da vam se vozilo pokvarilo, pa ste privremeno sklonili vozilo na trotoar, te otišli u trgovinu pozvati pomoć.

 

Stvarno smo pismena nacija. Vrh.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovani,

ne znam da li sam na pravoj temi ali molim nekoga za odgovor.

 

Zaposlen sam kao komunalni redar u jednoj maloj općini. Ukazuje se potreba i za prometnim redarom u vrijeme turističke sezone. Moj poslodavac razmišlja o tome da ja idem na tečaj prometnog redarstva i da nakon toga istovremeno obavljam poslove komunalnog i prometnog redarstva.

 

Zanima me na koji način se mogu istovremeno obavljati oba posla s obzirom na propisane različite uniforme i iskaznice.

 

Da li mogu npr. u uniformi komunalnog redara obavljati i posao prometnog redara?

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odora prometnog redara je propisana Pravilnikom o odori službenika jedinice lokalne samouprave koji obavlja poslove nadzora i premještanja nepropisno zaustavljenih i parkiranih vozila i poslove upravljanja prometom.

 

Posao komunalnog i prometnog redara nisu dva različita posla, to je samo jedno zaduženje više zaposleniku.

 

Po pitanju radnih prava bilo bi korisnije postaviti upit u ovom forumu: http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewforum.php?forum=28

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija