Jump to content

Najniža mirovina


malicovjek

Preporučene objave

Navršio sam 60 godina života i prema ZOMO-u otišao u prijevremenu starosnu mirovinu, sa mirovinom od 1800.00 kn.

 

Hrvatski sam branitelj sa više od 100 dana u borbenom sastavu.

 

Pitanje: Dali prema članku 31, Zakona o pravima hrvatskih branitelja imam pravo na najnižu mirovinu, koja za 2010 god. iznosi 2389,95 kn.

Ako imam pravo, kako to ostvariti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na najnižu mirovinu nakon 21. studenoga 2009. može ostvariti samo hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana kao pripadnika borbenog sektora i koji je mirovinu ostvario prema odredbama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju , Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju individualnih poljoprivrednika , ZOPHBDR-a i ZOMO-a, dakle korisniku mirovine ostvarene prije i nakon 1999. godine, ako mu tako određena mirovina iznosi manje od svote najniže mirovine. Također, ako kumulirana mirovina iznosi manje od najniže mirovine, hrvatskom branitelju odredit će se najniža mirovina.

Pravo na najnižu mirovinu ima i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana kao pripadnika borbenog sektora i koji je navršio 65 godina života ( muškarac),odnosno 60 godina života žena , a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ZOMO-u.

 

 

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

 

Pogledajte u rješenju dali su Vam uračunali i onaj dio koji ste proveli u Domovinskom ratu.

 

Prema zakonu, ako niste otišli u invalidsku mirovinu imate pravo sa 65 godina starosti na najnižu braniteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav! Može li meni možda netko usput pojasniti zašto ja u 6a mirovini imam nekih 16 kn veću mirovinu od najniže braniteljske, a imam status dragovoljca, kao i sudjel. u ratu od 12-24 mjeseca..? Pretpostavljam da to ima neke veze sa onim:

"...Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža...."

Ako je tako, zašto su se uopće trudili napisati sve ono ispred ovog teksta, o povećanju mirovina temeljem ovog, ili onog..? :misli::palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lowrider je napisao:

Lijep pozdrav! Može li meni možda netko usput pojasniti zašto ja u 6a mirovini imam nekih 16 kn veću mirovinu od najniže braniteljske, a imam status dragovoljca, kao i sudjel. u ratu od 12-24 mjeseca..? Pretpostavljam da to ima neke veze sa onim:

"...Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža...."

Ako je tako, zašto su se uopće trudili napisati sve ono ispred ovog teksta, o povećanju mirovina temeljem ovog, ili onog..? :misli::palacdolje:

 

6a nije invalidska mirovina , to je mirovina koju je ostvarila DVO kao i policijska mirovina....ili možda nije :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

6a nije invalidska mirovina iako u rješenju jasno i čitljivo piše upravo to - "invalidska mirovina", ali, nije to bitno - bitno je ono što sam naveo, a to je da sam branitelj i dragovoljac, ali to očito nije važno jer sam - u 6a mirovini :-o:misli: Ne mogu shvatiti kako se moglo dozvoliti da prođe takav zakon (ili dopuna zakona) o čl. 6a koji doslovno POBIJA već određen zakon u umirovljenju branitelja. Znači, ne bi trebalo biti ni najmanje bitno jesam li umirovljen iz MUP-a ili MORH/OSRH (dapače!) ili iz Komunalca...Mirovina bi svakako, bilo koja i bilo kakva, trebala biti uvećana za dolje navedene postotke u zavisnosti od nečijeg statusa...

Kako god okreneš, 6a mirovina je očigledno smišljena samo da se ljude "skajla", da od jednog djela branitelja naprave socijalne slučajeve... :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali to znači da moram pričekati do 65 godina starosti pa onda zatražiti priznanje najniže mirovine ili...... U ovom tekstu se spominje i prijevremena starosna mirovina ali baš ne razumijem taj tekst.

 

 

Niste otišli u invalidsku mirovinu već prijevremnu starosnu mirovinu.

Kad navršite 65 godina starosti možete tražiti najnižu braniteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Niste otišli u invalidsku mirovinu već prijevremnu starosnu mirovinu.

Kad navršite 65 godina starosti možete tražiti najnižu braniteljsku mirovinu.

 

Znaci ovaj dio teksta iz onog linka na "Mirovinski" tice se invalidske mirovine ?

 

"Korisniku prijevremene starosne mirovine najniža mirovina određuje se uz primjenu polaznog faktora iz članka 78., a korisniku invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad primjenom mirovinskog faktora iz članka 80. ZOMO-a, što znači da se nezaposlenom hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, kojemu je priznato pravo na mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad prema ZOPHBDR-u, najniža mirovina određuje uz primjenu mirovinskog faktora 0,8 , a zaposlenom uz primjenu mirovinskog faktora 0,5.

Za određivanje najniže mirovine korisniku prijevremene starosne mirovine primijenit će se polazni faktor prema kojem je određena prijevremena starosna mirovina. Za obiteljsku mirovinu mirovinski faktor iznosi 0,7 do 1,0, ovisno o broju članova obitelji, za starosnu mirovinu i invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti mirovinski faktor iznosi 1,0."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija