Jump to content

radna prava


ana2

Preporučene objave

suprug mi radi 5 godina u ugostiteljskom obrtu i sada im poslodavac želi uručiti otkaz jer mu je sin(na kojega je prije 2g. prebacio obrt) preuzeo kafić i želi dovesti svoje djelatnike.Prvo ih je htio natjerati da sami odu( zabranio im je da jedu na poslu, rade po 9 sati svaki dan,ne da im da upale grijanje i ventilaciju, ne daje im platne liste, kasni sa plaćom, maltretira ih pred gostima verbalno i sl.) a sada im je ponudio sporazumni otkaz. Koja su njihova prava i da li imaju pravo na otpremninu?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neka ne potpisuje sporazum o prestanku ugovora o radu jer će onda izgubiti pravo na otpremninu i pravo na naknadu sa zavoda..

-ako im poslodavac da otkaz(iz poslovno uvjetovanih razloga)onda bi imali pravo i na otpremninu i na naknadu sa zavoda.

upravo zato poslodavac i hoće da potpišu sporazumni jer im onda ne mora isplatiti otpremninu.

-a pored toga ako im poslodavac da otkaz(iz poslovno uvjetovanih razloga) ne smije na tom mjestu zapoliti drugog radnika sljedećih 6 mj.a ako nastane potreba da ponovno zaposli radnika na tome mjestu dužan je prvo ponuditi posao radniku kojeg je otpustio.

-a što se tiče ovog maltretiranja možete mu poslati zahtjev za zaštitu prava u kojem ćete navesti sve nepravilnosti i zahtjevati da se one isprave pod prijetnjom obračanja inspekciji rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otpremnina

 

Članak 119.

 

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

 

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

 

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih

-a što se tiče naknade:

-Ako je radio duže od 5 godina ima pravo na naknadu sa zavoda za 210 dana

-na zavodu će vam reći točno koliko bi ta naknada iznosila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

evo i nastavka priče za one koji možda prolaze slično...

suprugu su na posao uletjela 4 odvjetnika( iz navodno najjačeg ureda za radno pravo kod nas) sa vlasnikom i uručila mu otkaz. Zahtijevali su da potpiše " nešto" što mu nisu dali da pročita, a kada je odbio zamolili su ga da napusti radno mjesto. Kada je tražio odluku o izvanrednom otkazu da je pročita i razgovara sa svojim odvjetnikom o njoj, rekli su mu da, obzirom da ne želi potpisati da mu je nisu dužni uručiti?!

Sutradan je kontaktirao šefa tj. vlasnika kafića i zamolio ga svoju dokumentaciju i odluku o otkazu na što mu je ovaj rekao da je sve poslano poštom i da se od sada javlja njegovim odvjetnicima. Naravno da ništa nije poslao, tek nakon nekoliko poziva, poruka i zahtjeva za zaštitu prava dobio je r. knjižicu uz napomenu pisanu rukom da je dobio izvanredni otkaz. Obrazloženje otkaza nije dobio, već je istu njegov bivši šef izvjesio na šank kafića i po kolegi poslao poruku da je dođe pročitati ali da je ne smije uzeti, bez potpisa i ovjere. E pa sada neka meni netko objasni kako je to moguće i kakva su prava radnika u ovoj državi??

Nakon 5 godina rada dobiješ otkaz i ne možeš ništa. Čak i udruzi za mobbing su nas savjetovali da ne poduzimamo ništa jer je njihov odvjetnik najjači i nikada ne gubi!!

Prijavili smo ga policiji, inspekciji rada i poreznoj sa debelim dokazima o utaji poreza ali što mi imamo od toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ana2,

bez obzira kaj vi mislite nije ovo "Divlji zapad" da poslodavac može kaj i kako hoće. Može samo ono kaj predviđa zakon.

Vi (vaš suprug) ćete odmah poslodavcu na adresu preporučeno poštom sa povratnicom poslati: Zahtjev za zaštitu prava.

U njemu ćete napisati sve događaje kronološki i tražiti momentalni povtatak na posao jer je poslodavac prekršio cijeli niz prpisa zakona o radu te ćete priprijetiti poslodavcu ako ne učini tako da ćete se obratiti inspektoratu i utužiti ga sudu.Samo za neizdavanje obračuna plaća zapriječena je novčana kazna od 61.000 do 100.000kn po vašoj prijavi inspektoratu a ove prekršajnom sudu. Na zahtjkev bi vam poslodavac trebao odgovoriti u roku od 15 dana ali i nemora ,pa ako ne odgovori vi ga prijavite inspektoratu potražite odvjetnika i tužite poslodavca. "Puši" milion psto i plaća nemale kazne.

To što vam je poslodavac suprugu dao otkaz nema pravnu snagu jer ga vaš suprug nije primio a usmeno otkazivanje je protivno zakonu o radu.

Kakvi bi to odvjetnici bili,odvjetnici ne prisiljavaju ljude da nešto potpišu? To su hohštapleri koji su imali zadatak da zastraše vašeg supruga i te prijetnje navedite u zahtjevu, a ako slučajno i jesu odvjetnici, saznajte njihova imena pa ih prijavite Odvjetničkoj komori.

Eto toliko

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani cigo 1,

zahvaljujem na vašem odgovoru,

 

ali sve što ste naveli mi smo već učinili i više od toga. Tko su odvjetnici znamo i već smo ih kontaktirali,a oni su nam se samo nasmijali i rekli da nisu dužni ništa dostaviti jer suprug nije htio potpisati. Nakon što smo im poslali zahtjev za zaštitu prava i naveli kronologiju i zamolili ih da još jednom razmisle o svom nepravednom ponašanju, poslali su suprugu knjižicu i odjavu sa mirovinskog, sa onim danom kada su mu usmeno dali otkaz. Dakle poslije 8 dana natezanja telefonom i porukama, jer se nisu htjeli javljati dobili smo papire, ali ne i ugovor o radu koji je potpisao ali ga nikada nije dobio. Tražili smo i sanitarnu i još neku dokumentaciju ali oni je ne žele dati. Sada su kolegi uplatili plaću ( on odlazi 31.12. tako su dogovorili ) a suprugu nisu i očito i ne misle.Prijavili smo ga inspekciji rada i bili odmah kod njih nakon što je dobio otkaz, ali su nam rekli da ne mogu ništa dok on ne dobije papire o otkazu. Nakon što smo ih dobili, napisali smo mailom prijavu ( 02.10) koja još nije proslijeđena u pisarnicu, danas sam zvala provjeriti.Prijavili smo i učinili sve što smo mogli, ali oni se ponašaju kao da su stvarno kauboji. Jedino što smo htjeli da ako ga više ne žele nakon 5 godina je da mu daju otkaz i ispune svoje obveze prema njemu, a ne na ovakav način da ga otjeraju bez razloga i bez plaće i prava na otkazni rok, burzu i ostalo. Navodni razlog otkaza koji stoji u kafiću je da je bio izrazito bezobrazan prema vlasniku i da ga je napao verbalno pred punim kafićem, što je potpuna laž i svjedoci to mogu potvrditi. Eto...fakat sam odužila ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ana2,

kakvo "natezanje telefonima i porukama". Od dana kad ste poslali Zahtjev odnosno dana kad je POŠTANSKU pošiljku preuzeo poslodavac a što je vidljivo na POVRATNICI (ili ako je nije preuzeo piše "obavješten nije preuzeo pošiljku) teće rok od 15 dana u kojm bi vam poslodavac trebao odgovoriti ali i ne mora. Pa ako odgovoti negativno ili ne odgovori u sljedećem roku od 15 dana morete ga utužiti sudu. Te rokove strogo morate poštivati. Inspehtoret nema direktne veze sa onime što vi želite postići a to su bolji uvijeti pri otkazivanju,odnosno drugu vrstu otkaza za vašeg supruga. Inspektorat će samo utvrditi činjenično stanje i prosljediti prijavu prekršajnom sudu ukoliko smatra da je poslodavac učinio prekršaje a jest, te ća ga prekršajni sud kazniti.

Svoja prava vi možete ostvariti samo putem općinskog suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pozdrav svim forumasima.... ja sam nova na forumu i jako mi se dopada pa sam odlucila da se i ja registrujem i zatrazim pomoc ako mi mozete uopste pomoci.ja sam iz bosne i hercegovine tacnije iz tuzlanskog kantona i zaposlena sam u srednjoj skoli na mjestu higijenicara u sportskoj dvorani koja pripada srednjoj skoli i u kojoj se odrzavaju sva moguca sportska takmicenja i ostale kulturne i sportske manifestacije.ta sportska dvorana ima preko 600 kvadratnih metara koje ja moram 3 puta dnevno da ocistim to je ukupno 1800 kvadrata dnevno ,a norma higijenicara je 400 kvadrata ja sama odrzajem tu dvoranu tako sto sam obavezna raditi svoje radno vrijeme od osam sati i svaku vece raditi do 23 sata za sportske klubove koji tu treniraju a tako i subote,nedjelje i sve praznike.tako radim vec 4 godine. molila sam nadređene da me zamijene i da stave nekog drugog na moje radno mjesto ali se oglusuju svaki put po pitanju toga,a meni je to prenaporno i previse sam odsutna od svoje porodice,ali to niko nerazumije.obracala sam se direktoru i sekretaru skole pismenim putem kroz protokol ni tada mi nisu nista odgovorili i ja jos uvijek radim u toj dvorani.savjetovali su me neki moji prijatelji da se zalim skolskom odboru i sindikatu ali ni to mi nebi pomoglo jer i oni rade po naređenju direktora i sekretara.molim vas da mi odgovorite kome treba da se obratim i sta da radim.unaprijed hvala....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

nastavak priče...

sada je već previše vremena prošlo a još se ništa nije dogodilo...niti jedna inspekcija nije izvršila nadzor iako smo ih zvali, pisali pritužbe, priložili dokaze o utaji poreza...

Koji je rok za izlazak na teren nakon prijave i da li su po nekom zakonu obavezni nas obavijestiti o izvršenom nadzoru ako smo prijavu potpisali imenom i prezimenom?

Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ana2 je napisao:

nastavak priče...

sada je već previše vremena prošlo a još se ništa nije dogodilo...niti jedna inspekcija nije izvršila nadzor iako smo ih zvali, pisali pritužbe, priložili dokaze o utaji poreza...

Koji je rok za izlazak na teren nakon prijave i da li su po nekom zakonu obavezni nas obavijestiti o izvršenom nadzoru ako smo prijavu potpisali imenom i prezimenom?

Hvala...

 

ana2,

Zakonom o državnom inspektoratu nije propisan rok unutar kojeg inspekcija rada mora reagirati, smatra se da je inspekcija dužna reagirati u roku 30 dana, što je općeniti rok iz propisa o upravnom postupku. U svakom slučaju, u praksi inspekcija reagira dosta brzo a to zavisi od mjesne ispostave kojoj pripada poduteće. U Zagrebu će taj rok biti duži u Sisku kraći.

Inače, inspekciji rada se ne podnose tužbe, nego prijave, a inspekcija radi nadzor nad primjenom zakona, i to u prvom redu onih odredbi koje su predviđene kao prekršaj. Treba znati da inspekcija rada ne može nadomještati sud, stoga ne rješava slučajeve npr. neisplate plaća ili otkaza, na način da može naložiti poslodavcu isplatu plaće ili vraćanja radnika na rad, budući o tome može odlučivati jedino sud.

Kada inspekcijski nadzor bude izvršen vi ćete dobiti na kućnu adresu Obavijest o izvršenom nadzoru.

Dakle kao što je rećeno ni jedno traženje iz vašeg ZZP-a neće postupcima Inspektorata rezultirati time da vaš suprug dobije plaću.

Vi nakon onog isteka vremena od 15 dana po urućenju ZZP-a,morate podići TUŽBU pri nadležnom opčinskom sudu na parničnom odjelu,protiv poslodavca. Uz tužbu ćete priložiti sve silne ZZP-e koje ste slali sa poppratnicama. Sve prijave inspektoratima ,ugovor o radu i td.Za sastavljnje tužbe i sve oko nje potrebno je da angažirate odvjetnika koji se bavi radnim pravom.

Po meni vi ste se previše bavili Inspektoratima ne zanjući kakve su ovlasti istih.

Put za riješenje vašeg slučaja je jednostevan.

1. ZZP

2. Prijava inspektoratu za radne odnose i istovremeno TUŽBA sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li je kod prijave Inspektoratu rada bolje poslati prijavu putem pošte ili na njihovoj web stranici? Ako sam dobro shvatila tamo se u obrasce svi detalji upišu kao i opis "problema" i možda ZZZP poslati u privitku (ili nije potrebno jer će taj ZZZP ići putem odvjetničkog ureda i sastavljene tužbe direktno na nadležni sud)?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo,

kao prvo hvala,

 

mislim da se nismo shvatili...mi smo odustali od tužbe jer je to predugi proces i na kraju bi nam bila " skuplja pita o tepsije" ali smo smo ga prijavili nadležnim inspektoratima od kojih smo očekivali da naprave svoj posao i da ga kazne novčano...to bi nam bila dovoljna satisfakcija jer plaću je na kraju dobio iako ne u cijelosti.

Ono što mene osobno ljuti je da postoje poslodavci koji se ponašaju kao da su uistinu na divljem zapadu i misle da sa novcima mogu sve, ali očito je to u našoj državi tako jer nakon svakog našeg poziva i prijavi inspektoratu on je bio obavješten i unatoč hrpi dokaza koje smo predočili njemu se nije dogodilo ništa i nikakvu kaznu neće platiti.

To je ono što mene muči i pitam se da li je ikome moguće ostvariti svoja prava u ovoj državi. Uistinu sam jako razočarana i nema mi više ništa smisla, radiš dok tako drugima odgovara a onda te izbace na cestu kao psa i za to nikad neće odgovarati.

A o poreznoj i njihovom inspektoru nemam komentara jer taj čovjek se prodaje za kuvertu i očito onaj koji plati dobije "pravdu".

pozz---

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ana2,

ima svega. Naravni i toga kaj ste nabrojali. No međutim i ind "popa ima pop" i treba se boriti. Postoji i čelna osonba u Inspektoratu za radne odnose a i u Poreznoj upravi. Postoji i DORH. Dakle postoje institucije kojima je dužnost sprečavati ovakve pojave kojima se krše naša prava a pri čemu stvari često idu "ispod stola". Znam ja da vama nije bitno pola plaće ali baš radi toga ste morali ići do kraja. I kaj vas košta napisati "ljubavno pismo" o postupku nekog inspektora kojeg se obvezao kodeksom časti služiti i vama ko građanu na poštivanje zakona,njegovom nadređenom. Obratiti se DORH-u a i kojem od medija. Nek se zna čega sve imamo u našem društvu.

Ja osobno imam samo pozitivna iskustva sa Inspektoratima,dakle nebih ja to generalizirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani cigo,

 

ja sam već sad sama sebi dosadna ali ja sam osobno kontaktirala čelnu osobu inspektorata rada i tražila da mi potvrdi primitak prijave, a takodjer i porezne uprave.

Sve su zaprimili i od toga ništa. Drago mi je da drugi imaju i pozitivna iskustva ali nisam ja prva u svojoj okolini koja je prijavila poslodavca a da se njima ništa nije dogodilo.

Ali to ne znači da ću odustati jer bi to značilo da sama sebi skačem u želudac. Dajem im još malo vremena da naprave svoj posao( jer vjerujem da imaju puno posla) a onda ću ih prijaviti ako ga ne budu odradili.

Možda se čini da pretjerujem, ali ja da ne radim svoj posao odgovorno dobila bih isti tren otkaz, a neki ga ne rade cijeli svoj radni vijek pa nikome ništa. Jednostavno ne želim biti žrtva ovakvog sustava.

Srdačan pozdrav....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija