Jump to content

firma kao bračna stečevina


anonimno

Preporučene objave

U tijeku je postupak diobe bračne stečevine s bivšim suprugom. U tu bračnu stečevinu spada i firma (d.O.o.) koju je on doveo u blokadu na nacin da je sve poslove, zaposlenike, osnovna sredstva i ostalu imovinu fiktivnim ugovorima prebacio na novu tvrtku kojoj formalno nije osnivač već samo direktor. Kako je ta nova firma otvorena nakon prestanka bračne zajednice i ne glasi na bivšeg supruga ali evidentno potječe iz naše bračne stečevine, zanima me kako da zaštitim pravo na svoj udjel u firmi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

putem skupštine članova doo, međutim i tada kad to se donese odluka da je to dio bračne tečevine vjerovatno ćete moći raspolagati samo poslovnim udjelom.

 

btw ugovori nisu fiktivni ako je njima ostavaren prijenos vlasništva.

 

suštinsko je pitanje da li je doo upravljano pažnjom dobrog gospodara. nitko ne može natjerati nekoga da mora raditi i u interesu svojeg (bivšeg) bračnog druga

 

s druge strane ako je firma duže vremena i blokirana vjerovatno će završiti u stečaju tako da će vaše vlasništvo nad firmom u stečaju malo vrijediti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvar je u tome da nije upravljano pažnjom dobrog gospodara - sve transakcije su napravljene da bi firma otišla u stečaj i time moj poslovni udjel sve na nulu. Pod fiktivnim ugovorima sam mislila da našoj (zajedničkoj) njegova (nova) firma nije isplatila ništa - naime on je kao direktor obe firme potpisivao ugovore sam sa samim sobom. Mene interesira što mogu poduzeti protiv njegove tako osnovane firme - jasno mi je da zajednička više ne vrijedi ništa?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

načelno može se podići tužba protiv članova uprave, ali dokazati da nije postupano pažnjom dobrog gospodara, značilo bi da je netko otuđio imovinu bez zamjene za poštenu vrijednost.

 

konačno vaša prava kao člana društva vrijede tek od kad ste postali član društva a ne i prije.

 

jer direktor je mogao biti i netko drugi i onda bi morali tužiti njega, a njemu bi teško dokazali da je to zato što je vaš muž bio suvlasnik.

 

protiv njegove nove firme ne možete poduzeti ništa ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da je član uprave bio netko drugi, kazneno bih ga prijavila - ne bih imala dileme. Kako se radi o ocu moje djece, tražim način da bez kaznenih prijava pokušam spasiti što se spasit da.

Dokaze, naravno imam, kao i svjedoke.

Duljina trajanja postupka diobe bračne stečevine omogućila mu je obezvrijeđivanje prve firme i stoga tražim pravni osnov za tužit drugu firmu kako bih mogla bar stavit zabilježbu spora u zemljišnik i time pokušala spriječit da i dalje otuđuje imovinu.

Na ovaj način može otvarati firme do besvijesti a da mu nitko ne može ništa - to mi nije jasno?!

 

U svakom slučaju - hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Da je član uprave bio netko drugi, kazneno bih ga prijavila - ne bih imala dileme. Kako se radi o ocu moje djece, tražim način da bez kaznenih prijava pokušam spasiti što se spasit da.

Dokaze, naravno imam, kao i svjedoke.

Duljina trajanja postupka diobe bračne stečevine omogućila mu je obezvrijeđivanje prve firme i stoga tražim pravni osnov za tužit drugu firmu kako bih mogla bar stavit zabilježbu spora u zemljišnik i time pokušala spriječit da i dalje otuđuje imovinu.

Na ovaj način može otvarati firme do besvijesti a da mu nitko ne može ništa - to mi nije jasno?!

 

U svakom slučaju - hvala!

 

vi ste i prije pokretanje postupka za ratavu braka mogli tražiti privremenu mejru zabrane otuđenja i opterečenja poslovnog udjela i svih koristi od njega št o možete i sada.

ako je ono što je predmet bračne stečevine preneseono u neki novi d.O.o. tražite privremenu mjeru tamo,uz narovno dokaze.

privremenu mjeru u svakome slučćaju do okončanja bračnoga spora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trgovačko društvo je samostalna pravna cjelina, odvojena i neovisna. Fizička osoba je tek titulus, nositelj prava i obveza unutar trg.društva, regulirano ugovor o osnivanju (doo) i statutom (dd). U d.O.o osoba, član društva ima poslovne udjele srazmjerno temeljnom ulogu.. Vezano za bračnu diobu u ovom slučaju, može se tražiti pola prava (ujedno i obaveza) poslovnog udjela.. Dogovor je da li bi vi na taj način postali članom društva u pola od vašeg supruga ili bi vas on isplatio u vrijednosti pola udjela.. Trebate tražiti osiguranje te polovice udjela dok se ne završi bračni spor...

 

Nisam baš iskusan u ovim stvarima jer sam još uvijek student, ali svakako trebate potražiti pomoć odvjetnika..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija