Jump to content

Novi godišnji odmor kod novog poslodavca


Drago_Gervais

Preporučene objave

anamih je napisao:

Po novom ZOR-u se godišnji odmor više ne prenosi u obliku miraza novom poslodavcu, sve se riješi sa starim poslodavcem - ili godišnji ili isplata naknade za neiskorišteni godišnji, ali tada se ne ostvaruje pravo na neoporezivu isplatu regresa (bez odluke o GO nema ni regresa za GO).

 

Netočno.

 

Prema stajalištu sudske prakse (Općinskog građanskog suda u Zagrebu) radnik ima pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor od starog poslodavca, te ukoliko je unutar 8 dana prešao kod novog poslodavca, iskoristiti neiskorišteni godišnji odmor kod novog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

anamih je napisao:

Po novom ZOR-u se godišnji odmor više ne prenosi u obliku miraza novom poslodavcu, sve se riješi sa starim poslodavcem - ili godišnji ili isplata naknade za neiskorišteni godišnji, ali tada se ne ostvaruje pravo na neoporezivu isplatu regresa (bez odluke o GO nema ni regresa za GO).

 

Netočno.

 

Prema stajalištu sudske prakse (Općinskog građanskog suda u Zagrebu) radnik ima pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor od starog poslodavca, te ukoliko je unutar 8 dana prešao kod novog poslodavca, iskoristiti neiskorišteni godišnji odmor kod novog poslodavca.

 

Recimo da iskoristim preostali godišnji odmor kod starog poslodavca. U novoj firmi se zaposlim prije nove godine. Kada ponovno dobivam puni godišnji odmor za 2011. godinu? 01.01.2011. godine, 01.07.2011. godine, nakon šest mjeseci neprekidnog rada (nisam imao prekid rada dulji od osam dana)? Taj dio mi nije jasan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki, hvala na informaciji o zagrebačkoj sudskoj praksi, teoretski gledano i to je izvor prava, ali kako kod nas nemamo sudske presedane kao pravne izvore, mislim da će svakom radniku ovisiti o poslodavcima kakva će mu biti sudbina s godišnjim odmorom. Godišnji odmor se stječe u punom trajanju nakon šest mjeseci neprekidnog rada, ali većina zaboravlja drugi dio rečenice - prema planu GO koji donosi poslodavac u suradnji sa radničkim vijećem. Dakle, kad ja dobivam novog radnika, ja ga i uzimam zato što ga trebam da radi, a ne da odmah ide na GO koji mu je preostao kod starog poslodavca i zaista ne vidim kako da popunim te poslove ako je njemu kod starog poslodavca ostalo godišnjeg odmora.

Ovakve zakonske odredbe samo unose nesporazume i nemir u radne odnose - nešto se u zakonu napiše što je jako teško ili nikako provedivo u praksi, pa se onda svi borimo s tim.Ali, to je već druga opširnija tema.

Još jednom hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prema novom ZOR-u pravo na godišnji stječe se nakon 6 mj neprekidnog trajanja radnog odnosa ( ne efektivnog rada). Prekid između dva rad. od. kraći od 8 dana ne smatra se prekidom. Nije više ni obaveza novom poslodavcu dostavljati potvrdu o iskorištenim danima god. odmora, pa teoretski možete kod starog poslodavca iskoristiti cijeli godišnji i opet kod novog ostvariti pravo na godišnji za tu godinu.

Sve zavisi o tome jel vas između ostalog kači kakav kolektivni, pravilnik, i naravno o dogovoru između vas i novog poslodavca. Njemu niko ne brani da vam da cijeli godišnji čim počnete radit , al baš ne znam ko bi bil tak pametan.Ko što reče anamih uzima radnika jer mu treba za rad a ne da odmah ode na godišnji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

plumica je napisao:

prema novom ZOR-u pravo na godišnji stječe se nakon 6 mj neprekidnog trajanja radnog odnosa ( ne efektivnog rada). Prekid između dva rad. od. kraći od 8 dana ne smatra se prekidom. Nije više ni obaveza novom poslodavcu dostavljati potvrdu o iskorištenim danima god. odmora, pa teoretski možete kod starog poslodavca iskoristiti cijeli godišnji i opet kod novog ostvariti pravo na godišnji za tu godinu.

Sve zavisi o tome jel vas između ostalog kači kakav kolektivni, pravilnik, i naravno o dogovoru između vas i novog poslodavca. Njemu niko ne brani da vam da cijeli godišnji čim počnete radit , al baš ne znam ko bi bil tak pametan.Ko što reče anamih uzima radnika jer mu treba za rad a ne da odmah ode na godišnji.

 

ja imam vrlo slučnu situaciju, o5.12. sam prešla kod novog poslodavca bez prekida radnog odnosa (točnije u roku od 8 dana). Kod starog poslodavca sam radila skoro tri godine u komadu i iskoristila godišnji. Naravno da novom poslodavcu nije u interesu da ja odmah odem na godišnji no teoretski me zanima kad ja stječem pravo na to? Je li to 01.01.2011. ili moram čekati 6 mjeseci? Isto tako mi nije jasna situacija da recimo ove godine npr 01.06. još jednom promijenim firmu zar opet moram čekati 6mj (iako nema prekida) jer po tome se može dogoditi da ove godine uopće nemam pravo na godišnji?? Znam da ste ovo već vjerojatno puno puta razjasnili, al zaista sam zbunjena glede toga :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ovo je netočno, osim posta br. 2. Svrha ove nove odredbe o plaćanju go je da se novi poslodavac oslobodi obveze davanja go za kalendarsku godinu u kojoj je radnik stekao pravo na go.

 

Dakle, Gervais, obzirom tebi radni odnos prestaje nakon 1.7., tebi stari poslodavac najrpije mora omogućiti korištenje go, a ako ti ga nekim slučajem ne omogući, mora ti isplatiti naknadu.

 

Novi poslodavac nema nikavu obvezu prema radniku što se tiče go za 2010.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

Sve ovo je netočno, osim posta br. 2. Svrha ove nove odredbe o plaćanju go je da se novi poslodavac oslobodi obveze davanja go za kalendarsku godinu u kojoj je radnik stekao pravo na go.

 

Draga moja, zar hoćeš reći da neistinu zborim? :-D

 

Ja ostajem kod napisanog - dakle, pojašnjavam da u slučaju kad radnik prelazi kod novog poslodavca u roku od 8 dana od prestanka radnog odnosa kod starog pslodavca, pravo izbora (hoće li tražiti naknadu za neiskorišteni godišnji od starog poslodavca ili će taj godišnji zarađen kod starog poslodavca koristiti kod novog)- je na radniku. Ukoliko se odluči na ovu drugu mogućnost, novi poslodavac je to dužan omogućiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dozvolite da se priključim i postavim upit.

 

Kada radnik prelazi raditi kod novoga poslodavca,sa starim poslodavcem nastupa prestanak Ugovora o radu.

Znači ne govorimo o "prekidu rada između dva radna odnosa", već o prestanku Ugovora odnosno radnog odnosa kod starog poslodavca.

 

Članak 61. Zakona o radu

U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

 

Osobno sam mišljenja da bi radnik imao pravo izbora ukoliko bi se radilo o prijenosu Ugovora o radu u kojemu bi bilo navedeno da radnik zadržava sva prava i obaveze ostvarene kod starog poslodavca.

 

Može Vaš komentar?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Sue je napisao:

Sve ovo je netočno, osim posta br. 2. Svrha ove nove odredbe o plaćanju go je da se novi poslodavac oslobodi obveze davanja go za kalendarsku godinu u kojoj je radnik stekao pravo na go.

 

Draga moja, zar hoćeš reći da neistinu zborim? :-D

 

Ja ostajem kod napisanog - dakle, pojašnjavam da u slučaju kad radnik prelazi kod novog poslodavca u roku od 8 dana od prestanka radnog odnosa kod starog pslodavca, pravo izbora (hoće li tražiti naknadu za neiskorišteni godišnji od starog poslodavca ili će taj godišnji zarađen kod starog poslodavca koristiti kod novog)- je na radniku. Ukoliko se odluči na ovu drugu mogućnost, novi poslodavac je to dužan omogućiti.

 

Baš gledam, to je neka nova presuda? Daj šalji na mail:-D

 

Jer pojavio se problem kod tih odredbi, naime ispada da stari poslodavac može isplatiti fino radniku naknadu i radnik zapravo za tu godinu nema go, a to opet nije u skladu sa zakonskom odredbom da radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na go u trajanju od najmanje 4 tjedna, i uopće svrhom go.

 

Ovakva praksa bi stvari stavila na mjesto, radnik bi u tom slučaju trebao izabrati jel želi naknadu ili go, jer bi se moglo dogoditi upravo to - stari poslodavac mu na kraju ne omogući go i isplati mu lijepo naknadu (i bok, jel :D).

 

Iako, to nije bila svrha te odredbe, sjećam se prilikom rasprava o Zakonu - svrha je baš bila ići na ruku novom poslodavcu, da ga se rastereti tereta davanja go radniku koji prelazi.

 

Što se tiče radnika kojem je razmak između dva radna odnosa veći od 8 dana, on stječe pravo na razmjerni dio kod novog, jer neće navršiti 6 mjeseci koliko se traži za stjecanje prava na puni go.

 

Ovo siroče od radnika koji ima razmak manji od 8 dana dobije lijepo novce od starog poslodavca, i nikakav odmor od novog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

Floki je napisao:

Sue je napisao:

Sve ovo je netočno, osim posta br. 2. Svrha ove nove odredbe o plaćanju go je da se novi poslodavac oslobodi obveze davanja go za kalendarsku godinu u kojoj je radnik stekao pravo na go.

 

Draga moja, zar hoćeš reći da neistinu zborim? :-D

 

Ja ostajem kod napisanog - dakle, pojašnjavam da u slučaju kad radnik prelazi kod novog poslodavca u roku od 8 dana od prestanka radnog odnosa kod starog pslodavca, pravo izbora (hoće li tražiti naknadu za neiskorišteni godišnji od starog poslodavca ili će taj godišnji zarađen kod starog poslodavca koristiti kod novog)- je na radniku. Ukoliko se odluči na ovu drugu mogućnost, novi poslodavac je to dužan omogućiti.

 

Baš gledam, to je neka nova presuda? Daj šalji na mail:-D

 

Jer pojavio se problem kod tih odredbi, naime ispada da stari poslodavac može isplatiti fino radniku naknadu i radnik zapravo za tu godinu nema go, a to opet nije u skladu sa zakonskom odredbom da radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na go u trajanju od najmanje 4 tjedna, i uopće svrhom go.

 

ne znam gdje vidiš problem :-D godišnji odmor je pravo radnika i samo radnik tim pravom može disponirati na jedan od gore dva navedena načina (a nikako poslodavac).

 

Nije nova presuda već jedino moguće i jedino ispravno tumačenje ZOR-a obzirom na postojanje odredbe o "8 dana".

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Sue je napisao:

Da, jasno, ali nije bilo zamišljeno tako, dopunila sam gore post.

 

No, kad se radio novi ZOR, nije se razmišljalo o tome da će se dogoditi situacija da se radnik, ako dobije naknadu, neće uopće u toj godini odmoriti.

 

sad si sama dala još jedan argument u prilog mom tumačenju :palac:

 

Pa no :-D , velim da se o tome nije razmišljalo, i da je to totalno glupo i nije in favorem laboratoris, a što bi mogla lijepo riješiti upravo drukčija sudska praksa :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

A što ako ja radim kod jednog baš 6 mjeseci, iskoristim razmjerni dio za tih 6 mjeseci (10-tak dana) i odem k novome početkom studenog? Jel "ostatak" mogu koristiti kod novog poslodavca? Ili sve o njemu ovisi ili kako?

 

I osim toga, ako ne iskoristim cijeli razmjerni dio (do sad sam koristila 5 dana) jer mi poslodavac ne da jer mu trebam - mora li mi stari poslodavac platiti još 5 dana ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija