Jump to content

Kako opomenuti-sankcionirati radnika


djurdja007

Preporučene objave

Poštovani,

na ovom Forumu pretežno svoja prava pokušavaju ostvariti radnici.

Mene zanima, (a molim samo odgovore sukladno Zakonu) kako ja mogu sankcionirati svog radnika koji ode na teren (npr.u stanu postavlja pločice) i na kojeg od stranke dobijem telefonski prigovor ili prigovor putem faxa (npr. radnik je bio bezobrazan, nekulturno je razgovarao sa strankom ili stranka nije zadovoljna učinjenim poslom). Što ja mogu takvom radniku.

 

Posloprimci naravno imaju svoja prava koja ja uredno i izvršavam prema njima. Kod mene se točno zna datum isplate plaća koja nikada ne kasni niti dan već 10 godina isto tako je i s doprinosima i ostalim davanjima prema državi.

 

Znači meni radnici smiju "skakati po glavi" i raditi kojekakve gluposti, a kada ja želim sankcionirati takvo ponašanje to se zove KRŠENJE PRAVA RADNIKA.

 

KAKO PREMA ZAKONU MOGU SANKCIONIRATI PONAŠANJE RADNIKA KOJE NIJE SUKLADNO PRAVILNIKU O RADU MOJE FIRME? MOLIM SAMO STRUČNE ODGOVORE.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da napomenem da mi je Pravilnik o radu usklađen s Ugovorima o radu tako da je ovaj članak isti u oba dokumenta.

Između ostalog piše:

Osobito teškim povredama obveza iz radnog odnosa, zbog kojeg društvo može otkazati Ugovor o radu, smatraju se naročito ove povrede obveza iz radnog odnosa:(da ih ne nabrajam sve)

-neizvršavanje, nesavjesno, nepravovremeno ili nemarno izvršavanje obveza iz radnog odnosa

-nepristojno ponašanje radnika prema poslovnim radnicima ili drugim suradnicima

-neopravdano odbijanje izvršenja naređenog posla( a koji je predviđen Ugovorom o radu).

 

Obzirom da su ove odredbe navedene i u Pravilniku u radu i u Ugovoru o radu koji je potpisan između poslodavca i posloprimca da li ja temeljem gore navedenog članka smijem radniku dati Raskid ugovora o radu - zbog ponašanja radnika bez predhodnih pismenih upozorenja i očitovanja?

Ili ga moram prvo upozoravati na njegovo ponašanje, pa ga tražiti da se on pismeno očituje vezano za to kako bih ja imala dokaz da sam ga upozorila?

Znači radnik mom poslu i imenu nanosi štetu a ja mu nesmijem dati trenutni otkaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani,prvo morate dati upozorenje na krsenje obveza iz radnog odnosa. Koje su, u cemu se sastoje,datumi,vrijeme i sl.

Otkazati bezuvjetno mozete tek ako imate osobito teska krsenja obveze iz r.o.

Otkaz uvjetovan skrivljenim ponasanjem radnika pretpostavlja proceduru.

Radnici na ovom forumu traze nacine da zastite svoja prava jer cesto nemaju novaca platiti (skupe) pravne savjete, dok poslodavci kao vi imaju vremena i novaca. Ili je to barem pretpostavka. Da se razumijemo, cesto i jesu radnici samikrivi za otkaz i sl. (lijenort, kradu i sl) ne brnim ih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mistral,

ja se samo želim zaštititi kao što to žele i radnici.

Stvar je u tome što u našem Pravilniku o radu i Ugovorima o radu točno piše što se smatra izričito teškom povredom o radu, a to sam i napisala kao što možete vidjeti u mom predhodnom postu.

Dakle postoji jedna stvar koja mi nije jasna , a koja glasi: Ako u ova dva dokumenta piše što se smatra izrazito teškom povredom Ugovora o radu na temelju čega imam pravo raskinuti ugovor s radnikom zašto ga još moram dodatno opominjati.

Želim još napomenuti da je svaki radnik prilikom potpisivanja Ugovora o radu isti i pročitao, i još sam mu ga i ja naglas jednom pročitala i odgovorila na svaku nejasnoću koju su radnici prilikom potpisivanja imali tako da se nemože reći da nisu bili upoznati s Pravilnikom.

Mene nazove stranka i kaže mi da ju je moj radnik opsovao i rekao joj da izađe van iz stana dok on radi ili zaljepi pločice koje za dva dana padnu sa zida, a ja ga moram opominjati. U normalnom svijetu takav radnik drugi dan ne bi imao posla, a ovako- jedna opomena, pa druga opomena, pa pismeno.

Zanima me u kojoj situaciji radniku mogu dati Izvanredan raskid ugovora o radu a da ga prije toga ne opominjem. Koja svrha Izvanrednog otkaza ako ga ne možeš uptrijebiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdja007 je napisao:

Poštovani,

na ovom Forumu pretežno svoja prava pokušavaju ostvariti radnici.

Mene zanima, (a molim samo odgovore sukladno Zakonu) kako ja mogu sankcionirati svog radnika koji ode na teren (npr.u stanu postavlja pločice) i na kojeg od stranke dobijem telefonski prigovor ili prigovor putem faxa (npr. radnik je bio bezobrazan, nekulturno je razgovarao sa strankom ili stranka nije zadovoljna učinjenim poslom). Što ja mogu takvom radniku.

 

Posloprimci naravno imaju svoja prava koja ja uredno i izvršavam prema njima. Kod mene se točno zna datum isplate plaća koja nikada ne kasni niti dan već 10 godina isto tako je i s doprinosima i ostalim davanjima prema državi.

 

Znači meni radnici smiju "skakati po glavi" i raditi kojekakve gluposti, a kada ja želim sankcionirati takvo ponašanje to se zove KRŠENJE PRAVA RADNIKA.

 

KAKO PREMA ZAKONU MOGU SANKCIONIRATI PONAŠANJE RADNIKA KOJE NIJE SUKLADNO PRAVILNIKU O RADU MOJE FIRME? MOLIM SAMO STRUČNE ODGOVORE.

 

Hvala.

 

Djurdja,

mo se već "znamo" neko vrijeme. Sve oko izvanrednog otkaza objasnio ti je g. Floki,Mario SB, a i moja melenkost je u tome sudjelovala. No međutim ti nemaš dovoljnoi htrabrosti i petlje da se upustiš u okršaje sa svojim radnicima koji ti čine nepodopštine. I nemaš "sluh" za primjenu zakona i ne maš sluh za sudsku praksu o kojoj smo ti govorili. Dakle ja tebi predlažem da si unajmiš ili zaposliš profesionalca koji će ti voditi taj dio sa ljudskim resursima. Ovo kaj ti sad pitaš nema smisla. Sve ti je to ne jedamput objašnjeno prije otprilike mjesec dana.

dakle djurdja ja smatram da ti nemaš kapacitet baviti se radnim pravom jer ti to zapravo ne ide. Pa onda daj taj posao nekom kome ide.

Bilo bi lijepo od tebe da shvatiš ove moje kritike ,dobronamjernima, kako to stvarno i jest. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo,

ja se slažem s tobom da u takvim situacijama nemam iskustva, jer mi se do unazad par mjeseci takve situacije nisu događale pa nisam imala potrebe se "mučiti" oko takvih problema.

Ja sam toga svjesna.

A sad isto tako dobronamjerno i da ja tebi napomenem da nije bitno koliko se piše, već što se piše. Dakle kao što si i sam rekao da ja nemam kapacitet za radno pravo, moram reći da mislim da ga baš nemaš ni ti.

Mogu to pojasniti činjenicom da iako ne pišem svaki dan na ovom Forumu redovito pogledam što se dešava.

Tvoji odgovori ljudima na postavljena pitanja često su podcijenjivački i na način kako bi znala reći i moja "baba".

Od tvojih 10 postova možda su jedan ili dva objašnjena na način kako spada.Ponekad imam osjećaj da je tebi važno samo da nešto napišeš, a što - to baš i nije važno. Pogledaj malo odgovore koje si proslijedio ljudima u zadnjih 10 dana pa ćeš vidjeti o čemu pričam.

Dakle, dragi Cigo, isto tako dobronamjerno, ako neznaš odogvoriti na pitanje bolje da ništa ne pišeš nego da pišeš bedastoće.

 

Ja dajem odgovore jedino kada sam 100% sigurna u ono što napišem pa makar ne pisala ništa mjesecima.

 

Pozdrav i bez ljutnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@djurdja,

ovisi o nizu faktora. Ovo o cemu vi pisete lici na redovni otkaz. Ovisi od slucaja do slucaja. Radnici su sticeni zakonom, poslodavci imaju mehanizme iz tog zakona koji se moraju postivati da bi se dobili zakönom prihvaceni rezultati.

 

Vi u pravilniku mozete napisati i da je mijesanje kave u smjeru kazaljke na satu tezi prekrsaj i osnov za izvanrednotkaz.a on to i nije u stvarnosti.

L

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djurdja draga,nema frke.

Ne ljutim se ja.Ti imaš pravo na svoje mišljenje."Mišljenje je ko dupe. Svako ga ima" ,kak je rekel stari Clint Eastwood. Dakle Djurdja tvoje mišljenje o mom radu nije kompetentno, pa je ono za mene, irelevantno. Postoje valjda neki drugi ljudi koji su kompetentni da ocjenjuje moj rad,a onjihova su mišljenja zericu različita od tvog.

A to kaj se moj stil tebi ne sviđa pri odgovorima nekim pitateljima,to je tvoj problem i što ti kvocjent ne dozvoljava da uvidiš kako neke ljude treba animirati na učenje o ovoj problematici na neki drugi ,manje suhoparan način, e to nije zabranjeno na ovom portalu. Bar nije meni. A to valjda nekaj i znaći. Ne? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moj,

isto tako ti nemaš pravo govoriti o mom kvocjentu (pretpostavljam inteligencije )pošto me ne poznaješ.

Samim tim što si sada napisao dokazuje da je moje mišljenje većinom istinito.

Pošto moji postovi nisu na razini vrijeđanja i nekulture, već samo postavljam pitanja na koja neznam odgovore, a ovaj Forum nije tvoje privatno vlasništvo također imam pravo iznositi svoje stavove. Ne ljutim se na tebe , već me živcira tvoj stav što misliš da si iznad većine na ovom Forumu.

Jednako tako u svijetu demokracije ja nemoram čitati ono što ti pišeš i nemoram se s tim slagati isto tako ti nemoraš čitati ono što ja pišem. Ispravi me ako sam u krivu.

 

Dakle, lijepo te molim kada ubuduće postavim neko pitanje ako na njega znaš odgovor bila bih ti zahvalna da na njega odgovoriš, a ako ne "razguli" dalje.

Meni treba odgovor od kompetentnih ljudi (vjerujem da ti nisi stručnjak za radno pravo već da si "samouk") a ne da se moram opravdavati zašto sam nešto napravila. I daj ovakve citate zadrži za sebe jer ispadaš neozbiljan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

nešto sam radila u graditeljstvu pa možda mogu dati drugi pogled na vaš upit.

Iz upita je jasno da niste zadovoljni s radnikom na terenu jer je on nepristojan prema investitoru, a o tome vas je izvijestio sam investitor telefonom.

Investitor može biti nezadovoljan poslom i zato što ne zna da npr. pločica treba biti udaljena od zida za svoju debljinu, pa u prostorima gdje nisu pokriveni cijeli zidovi misli da sve treba biti ravno. Ili je npr. zamislio smjer pločica kako ne treba ili je kupio pločice "žnj" kvalitete, a sad se čudi što su neravne, pune oštećenja, izgrebane,ružne. Ili je promašio boju silikona za rubove, ili debljinu križića između pločica... Bogatiji investitori plaćaju nadzorne inženjere koji znaju kako što može ići i oni pregovaraju sa šefovima gradilišta da se posao tako i radi.

Na terenu treba imati osobu koja se naziva šef gradilišta, vođa skupine ili nešto slično i onda je taj od vas zadužen da radnike vodi i nadzire, a ne investitor.

Osim staža u graditeljstvu imam i neprekidan staž u dogradnji i obnovi prostora u kojem živim, i skrušeno priznajem da i tim radnicima baš i nije bilo uvijek ugodno da ih ja (ipak nestručna iako plaćam) promatram što i kako rade, i još možda predlažem neizvodive i nemoguće postupke, a da bi to sve meni bilo ljepše (a primjetila sam da je građevinski radnik u prosjeku još više ljut ako mu upute izriče ženski investitor). Gradilišta su inače ograđena, najčešće je na tim ogradama logotip izvođača, a one služe i da kupci stanova ne vršljaju po zgradama u kojima su kupili nešto kvadrata i da ne uče pameti radnike.

Malo se šalim, ali razumijete me - ako vaši radnici dolaze u moju kuću raditi, a ja mogu biti "opičena" više ili manje, već prema klimatskim uvjetima, ne možete ni njih sve kriviti i meni vjerovati zato jer plaćam. Dajte im uvjete rada koji znače slobodno gradilište od "kibicera", pa bili oni i investitori.

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle djurdja,

ovo si ti napisala dana 13.10 u temi koju si otvorila pod nazivom "izvanredni otkaz" citirama te:

"A sada Cigo, kako ste mislili da bi otkaz bio zakonit. Koliko sam ja shvatila, a vidite da sporo shvaćam ......."

Kako tvrdiš da te ne poznam? Vidiš da si mi sama rekla kako shvačaš stvari.Sporo.Sporo shvačati stvari,kaj to žnaći vezano za kvocjent?

Pa nastavljaš danas (da ne spominjem nebuloze koje si od 10.mjseca do sada napisala):

"Tvoji odgovori ljudima na postavljena pitanja često su podcijenjivački i na način kako bi znala reći i moja "baba".

Od tvojih 10 postova možda su jedan ili dva objašnjena na način kako spada.

Temeljem koji ti to saznanja i shvačanja pravne problematike tvrdiš, da su moji postovi podcjenjivački?

i

"Ponekad imam osjećaj da je tebi važno samo da nešto napišeš, a što - to baš i nije važno. Pogledaj malo odgovore koje si proslijedio ljudima u zadnjih 10 dana pa ćeš vidjeti o čemu pričam."

Zašto si se ti koja neshvačaš pravo ili ga shvačaš sporo, umislila da možeš procjeniti jesu li oni napisani na način "kako spada"?

" ako neznaš odogvoriti na pitanje bolje da ništa ne pišeš nego da pišeš bedastoće.

Temeljem čega ti to znaš ,jesam li ja ili nisam napisao bedastoću ?Temeljem čega ti to ocjenjuješ znam li ja ili ne odgovoriti na neko pitanje? I jeli ili nije moj odgovor bio ispravan? I da imaš pameti, valjda bi razmislila i o tome da ovakav tvoj stav dovodi u pitanje i rad moderatora s ovog portala,jer ako je kako kažeš i da moji odgovori nisu "kako spada",kaj rade ti ljudi,moderatori pa ne ispravljaju te moje "bedaste" odgovore koje zna "i tvoja baba".

"......već me živcira tvoj stav što misliš da si iznad većine na ovom Forumu."

I zakaj tebe živcira to kaj sam ja "iznad" večine? Kaj si mislila pod tim "iznad"? Pa ja jesam iznad večine kaj je normalno, jer ima nešto malo više znaja od ostalih pitatelja i puno vremena. Ali ako si mislila u smislu znanja, da si čitala moje postove kao što nisi, puno puta ,jako puno puta, tražio sam savjete od drugih koji daleko više znaju od mene. I da si čitala znala bi da sam poneki put bio ispravljan od nekih znalaca radnog prava. Dakle ako si tvrdila nešto a nisi to našla za shodno argumentirati, e onda je to stvarno preveć. To more samo onaj ko ima problema sa shvačanjem,ne samo prava,nego i ostalih odnosa među ljudima.

"Meni treba odgovor od kompetentnih ljudi (vjerujem da ti nisi stručnjak za radno pravo već da si "samouk") a ne da se moram opravdavati zašto sam nešto napravila."

Nemaš kaj vjerovati jesam li ili nisam stručnjak. Piše kaj sam. Dakle razgovarš o nekom a da nisi provjerila ko je?

Kako ćeš ti, koja sporo shvačaš, znati ko je a ko nije kompetentan? Ako neko jest kopetentan to je g Floki i jesi poslušala kaj ti je reko. Nisi. Zaksaj nisi? Kvocjent.

A ja, jesam samouk i vele profesionalci bolji od nekih njihovoh kolega u radnom pravu. E vidiš ta ja mišljenje smatram kompetentnim. Da,ak si mislila pod onim "iznad drugih",to mi godi jer znam da sam mnogima (stotinjak cca) dao prave i dobre odgovore i pomogao im.

"I daj ovakve citate zadrži za sebe jer ispadaš neozbiljan."

a citat Clinta Eastwooda je iz prozorčića tu dolje lijevo sa Legalisa,pa slijedom toga, da sam ja neozbiljan, jest i on,Legalis. Ili nije?

Zapravo nije ni učem problem ali ja popizdim kad se setim da neki radnici i neki poslodavac ovise o nekome ko "sporo shvaća" radno pravo a vidim još se i bahate. Nebu im lako. Ni pslodavcu ni radnicima.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za djurdja007

-da ste htjeli svoj problem ste mogli davno riješiti,ali vi ne slušate savjete ni kompetetnih a ni "nekompetetnih" osoba.(iako cigo ima znanja iz radnog prava više nego pola ljudi na ovome forumu)

-vi i dalje neznate razliku između izvanrednog otkaza i redovnog otkaza uvjetovanog skrivljenim ponašanjem radnika iako vam je to bilo objašnjeno,a što je najgore ni ne trudite se shvatiti.

-i ja osobno sam vam nekoliko puta davao savjete,pa i stranicu na kojoj imate šprancu opomene.

 

-na vašem mjestu išao bi na redovni otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika.

-dao bi mu 1-2 opomene i kad bi sljedeci put ponovio neku raniju povredu pozvao bi ga da iznesne svoju obranu.Nakon toga dao bi mu otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika.

-ako imate radničko vijeće ili sindikalnog povjerenika prije otkaza dostavite im prijedlog odluke o otkazu na očitovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

da se razumijemo, ja sam sve to zapamtila iz Vaših prijašnjih postova, a ova tema je samo bio zaključak da je glupo što radnika koji ti radi štetu moraš opominjati i tek onda mu dati otkaz.

To je bila cijela poanta.

Sve mi je to jasno.

Čovjek se može jeadnput opeći i na tome naučiti.

Ja sam samo željela komentirati kako nije fer da ne,pžeš radniku koji ti radi štetu dati trenutni otkaz a da se ne bojiš posljedica.

Nakon toga kao da ste jedva dočekali da mi mjerite kvocjent inteligencije.

 

Od sada ću i ja stavljati odgovore na svako pitanje koje bude postavljeno makar i ne pomogla ljudima. Valjda ću tako postati kompetentnija.

 

I g.Mario moram Vam zahvaliti zato što mi je VAša stranica puno pomogla i to je bilo najkorisnije u cijeloj priči što sam dobila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija