Jump to content

vanbračna zajednica i imovina


Dubranec

Preporučene objave

Partner i ja živimo u izvanbračnoj zajednici 15 godina. Oboje smo bili u brakovima koji su sudski razvrgnuti.

Ja nemam djece, a partner ima jednu kćer iz prvog braka koja je u početku naše veze bila tinejđer, a sad je odrasla i udana žena.

U času početka našeg zajedničkog života ja sam imala u vlasništvu stan i poslovni prostor dobiven darovnim ugovorom od svojih roditelja.

Parner je imao nešto gotovine koja mu je ostala od podjele imovine s bivšom ženom.

Za trajanja naše izvanbračne zajednice oboje smo podjednako zarađivali, on uredno je plaćao alimentaciju i više od toga, te školovao kćer do završenog doktorata.Nakon smrti mog oca, majka, sestra i ja smo nasljedili kuću i stan koji je zakonski podijeljen u ostavinskoj raspravi. Kuću i stan smo zajednički prodali, međutim nakon isplate majka je meni i sestri dala sav novac od kuće u jednakim dijelovima (svakoj pola), a za novac od prodaje stana je kupila sebi drugi na drugoj lokaciji (sve u dogovoru s nama).

Isto tako je meni i sestri dala nešto gotovine. Među nama ,zasada nema nikakvih nejasnoća i problema.

U protuvrijednosti dobivenog novca od majke kupila sam dvije druge nekretnine koje glase na moje ime.

I moja vanbračna veza je do sada stabilna.

Moje pitanje glasi:

1. da li će se imovina kupljena za vrijeme vanbračne zajednice smatrati zajedničkom (vanbračna stečevina)jer nemam nikavih pismenih dokaza (ugovora i sl.)

2. kako bi se ista dijelila u slučaju razlaza partnera i mene

3. u slučaju ranije smrti mog partnera,kako bi se dijelila između mene i partnerove kćeri iz prvog braka

4. u slučaju moje smrti što bi nasljedio moj partner, a što majka i sestra

5.kako da se zaštitim u slučaju da jednog dana moram dokazivati bilo kome da je moja imovina stečena u vanbračnoj zajednici stečena darovanjem majke, a nije zajednička stečevina

????????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovina stečena prije braka, nasljedstvo i dar nisu bračna stečevina. Također, imovina koja je stečena sredstvima koja potiču od nasljedstva ili stečenog prije braka nisu bračna stečevina.

Što nije bračna stečevina, ne dijeli se.

Čuvati kupoprodajne ugovore, rješenja o nasljedstvu, itd. - time dokazujete izvor sredstava.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija